UMK kontynuuje poszukiwania na cmentarzysku w Pniu. Rok temu odkryto tam nietypowy szkielet młodej kobiety. Grupa badawcza widzi w tym miejscu potencjał i spodziewa się ciekawych odkryć.
Badacze i badaczki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wznawiają poszukiwania na terenie cmentarzyska w Pniu, wsi znajdującej się w gminie Dąbrowa Chełmińska. Wcześniej znajdowała się tam wczesnośredniowieczna nekropolia oraz XVII-wieczny protestancki cmentarz. Rok temu znaleziono tam szkielet młodej kobiety mającej trójkątną kłódkę na palcu stopy oraz sierp przy szyi. W tym roku grupa badawcza oczekuje podobnych odkryć.
- Prace na tym terenie już się zaczęły i mają potrwać przez około trzy tygodnie. Już kilka pierwszych dni poszukiwań przyniosły efekty. Jeden z profesorów UMK, dr hab. Dariusz Poliński, ujawnia, że odkryto już kilka grobów, a w jednym z nich znaleziono czaszkę. Nie we wszystkich grobach odkryto szkielety, ale podczas poszukiwań znaleziono również trójkątną kłódkę, którą przekazano do konserwacji. Jak się okazuje, większość kłódek tego rodzaju, które pochodzą z cmentarzy nieżydowskich, zostało odnalezionych właśnie w Pniu
- powiedział dr Poliński.
Co ciekawe, grób, w którym rok temu znaleziono szkielet kobiety z kłódką i sierpem, był już kiedyś otwierany. Możliwe, że jest to związane z procesami o czary z XVII wieku, który prowadzono nawet wobec martwych osób.
Obecnie wiadomo, że grób został odkopany, a osoby, które chciały zrobić coś z ciałem kobiety naruszyły szkielet. Badaniom poddano również czepek zmarłej kobiety, który jest zrobiony z jedwabnej tkaniny. Naukowcy domyślają się, że ta osoba mogła pochodzić z bogatszych warstw społecznych.
Grupa badaczy i badaczek jest wspierana przez Toruńskie Stowarzyszenie Edukacyjne "Ewolucja". Same badania terenowe są przeprowadzane przez około 10 osób na terenie mniej więcej dwóch arów, ale otrzymują one pomoc od lokalnych mieszkańców, detektorystów oraz wolontariuszy. Według Magdaleny Zarodzkiej, prezeski zarządu Toruńskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego "Ewolucja", badania w Pniu były przeprowadzane również dwadzieścia lat temu. Wtedy też dokonano ciekawych odkryć.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz