Zamknij
REKLAMA

Uczelnia straciła wybitnego naukowca. Pogrzeb już w tę sobotę

17.31, 24.11.2022 UMK
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski
REKLAMA

Nie żyje dr Wiesław Cyzman, wieloletni pracownik dawnego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska. Pogrzeb zaplanowano na najbliższą sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Wiesław Cyzman urodził się 20 lipca 1955 r. w Gościnie k. Kołobrzegu. Po ukończeniu w 1974 r. nauki w Technikum Leśnym w Tucholi podjął studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu. Dyplom uzyskał w 1978 r. na podstawie pracy magisterskiej "Roślinność lasów leśnictwa Brzezie, k. Włocławka" napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Klemensa Kępczyńskiego.

- Od 1 września 1983 r. pracował na stanowisku asystenta w Zakładzie Botaniki Ogólnej Instytutu Biologii UMK. Pod kierunkiem prof. Kępczyńskiego napisał rozprawę doktorską pt. "Zbiorowiska leśne i zaroślowe na terenie Kotliny Toruńskiej i Płockiej", którą obronił 8 maja 1992 r. Kontynuował pracę na stanowisku asystenta w Zakładzie Taksonomii i Geografii Roślin i Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody. Pracował w Zakładzie Ekologii Roślin i Ochrony Przyrody oraz Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu na stanowisku adiunkta (w latach 1999-2005), a następnie starszego wykładowcy (od 2005 do 2018 r.)

- czytamy w materiale prasowym UMK.

Zainteresowania naukowe dr. Wiesława Cyzmana dotyczyły problematyki leśnych zbiorowisk roślinnych, w tym ich charakterystyki, dynamiki, kartografii i ochrony. Był autorem i współautorem kilkudziesięciu artykułów i opracowań monograficznych na ten temat.

- Czynnie angażował się w waloryzację oraz ochronę obszarów i obiektów cennych przyrodniczo, w tym rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000, leśnych kompleksów promocyjnych na obszarze woj. kujawsko-pomorskiego i terenów przyległych - informuje uczelnia.

Dr Wiesław Cyzman zmarł we wtorek (22 listopada). Miał 67 lat. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (26 listopada) o godz. 12 mszą św. żałobną w Kościele pw. św. Józefa w Toruniu. Po mszy ceremonia pogrzebowa odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Gałczyńskiego (I brama od ul. Gałczyńskiego).

 

Zobacz także:

(UMK)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

CTTCTT

1 0

Smutne. szczepta się, szczepta 07:37, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żal człowiekażal człowieka

1 0

Czyżby to było przyczyną : https://rumble.com/v1wld30-died-suddenly-lektor-pl.html 09:36, 25.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%