Zamknij

Toruńskie tradycje na wielkim ekranie. Ruszyły zdjęcia do filmu o piernikarkach

12:00, 27.04.2025
Skomentuj Zdjęcie z planu. Fot: Szymon Zdziebło Zdjęcie z planu. Fot: Szymon Zdziebło

Czy tradycje piernikarskie mogą inspirować kobiety do walki o własne marzenia? W Toruniu powstaje wyjątkowy film dokumentalny, który odkrywa kobiecą stronę słynnych wypieków!

[FOTORELACJANOWA]12930[/FOTORELACJANOWA]

Toruń i pierniki to prawie synonimy. Nic zatem dziwnego, że temat pierników wziął na tapet dokumentalista z Torunia Ryszard Kruk. Właśnie ruszyły zdjęcia do jego najnowszego dokumentu zatytułowanego „Piernikarki”.

Film w reżyserii Ryszarda Kruka opowie o kobietach, które z pasją i determinacją podtrzymują i rozwijają tradycje piernikarskie – nie tylko jako gospodynie domowe, ale również jako naukowczynie, dyrektorki instytucji kultury, bizneswoman czy promotorki lokalnego dziedzictwa.

Nowe spojrzenie na tradycję i kobiecą siłę

Historie bohaterek przeplatają się ze sobą, tworząc barwną opowieść o drodze do sukcesu, niełatwych wyzwaniach i sile kobiecej wspólnoty. Każda z „piernikarek” opowiada o tradycjach wyniesionych z rodzinnego domu, doświadczeniach zawodowych oraz działaniach, które stały się ważnym elementem walki o wpisanie toruńskich tradycji piernikarskich na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Film pionierski i herstoryczny

To pierwszy dokument, który tak szeroko i pioniersko podejmuje tematykę kobiet związanych z piernikarstwem w Toruniu i regionie kujawsko-pomorskim. Herstoryczne wątki w badaniach nad piernikarstwem zaczęły się pojawiać dopiero w XXI wieku, dlatego twórcy filmu podkreślają unikalny charakter projektu – słowo „piernikarka” odzyskuje nowe, współczesne znaczenie.

Twórcy dokumentu wysłuchali już opowieści takich bohaterek jak Anna Kornelia Jędrzejewska i Beata Pranke-Zdziebło. Kolejne spotkania z „piernikarkami” są już zaplanowane – każda historia to inny smak tradycji i kolejny rozdział w opowieści o kobiecym dziedzictwie Torunia.

Kto stoi za projektem?

Reżyserią i scenariuszem zajął się  wcześniej wspomniany Ryszard Kruk, którego możecie pamiętać z jego poprzedniego projektu, filmu "Flisak".

[ZT]64114[/ZT]

Za zdjęcia odpowiada Piotr Bartos, a produkcję prowadzi Biały Kruk. Film powstaje dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Partnerami są Województwo Kujawsko-Pomorskie i Muzeum Okręgowe w Toruniu.

(W.P.)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%