Zamknij

Zmiana na trasie Festiwalu Wisły. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 10:20, 02.08.2023 .
Skomentuj Przystań na Wiśle. Zdjęcie: Weronika Polichnowska Przystań na Wiśle. Zdjęcie: Weronika Polichnowska

Już niedługo rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Wisły. Kolejne miasto włącza się do świętowania. Tradycja flisacka będzie głównym motywem festiwalu.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

7. edycja Festiwalu Wisły wpłynie do Torunia już niebawem. Obchody są zaplanowane na 14 i 15 sierpnia. Impreza co roku daje możliwość nie tylko na posłuchanie muzyki świetnych wykonawców, ale również przybliża kulturę i tradycję regionu. Podkreśla i przypomina nam rolę Wisły w formowaniu się miast. Nie ma się co dziwić, bo Wisła występuje jako jedna z głównych postaci w legendzie o krzywej wieży i powstaniu nazwy miasta. Legenda ta pokazuje, że Wisła i Toruń są ze sobą tożsame. 

Jednak w tym roku plan festiwalu zmienił się nieco od poprzednich edycji. Do obchodów przyłączyło się kolejne miasto. 

- W tym roku będzie to festiwal wyjątkowy, ponieważ pojawia się nowe miasto, z czego jesteśmy niezwykle szczęśliwi, czyli Bydgoszcz. Festiwal Wisły zagra we Włocławku 12 i 13 sierpnia, w Toruniu 14 i 15 sierpnia, a także w Bydgoszczy 18 i 19 sierpnia

- mówił podczas konferencji Marcin Karasiński, jeden z organizatorów festiwalu. 

- Motywem przewodnim tym razem będzie promocja tradycji flisackich, wielkiego sukcesu Polski, naszego środowiska, ponieważ tradycje flisackie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO - kontynuuje.

Flisacy są bardzo ważnym aspektem tradycji Torunia. Dzięki działalności flisaków miasto odnosiło korzyści ekonomiczne, a rozkwit handlu przyczyniał się do rozwoju rzemiosła i handlu lokalnego. To w dużej części dzięki środkom z handlu nadwiślańskiego Toruń miał pieniądze, aby inwestować je w architekturę i sztukę, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Dzięki tym działaniom Toruń stał się nie tylko ośrodkiem kultury i nauki, ale także znaczącym centrum handlowym, co przyczyniło się do długotrwałego rozwoju miasta.

- Tradycje flisackie to jest samo sedno dziedzictwa kulturowego Torunia. To jest DNA tego miasta - dodaje Karasiński.

Poza przybliżeniem tradycji flisackich można będzie usłyszeć muzykę w wykonaniu gwiazd, uczestniczyć w warsztatach z budowy łodzi flisackiej i skorzystać z rejsu po Wiśle. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

prom,prom,promprom,prom,prom

0 2

Główna atrakcja super prom pana Gęsiny w Solcu Kujawskim, wraz z prelekcją jak przeje... nasze pieniądze. 10:43, 02.08.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%