Zamknij
REKLAMA

Film kręcony w Toruniu podbije kina? Doceniono go na tym festiwalu!

Adam Jóźwiak Adam Jóźwiak 09.00, 30.09.2022 A.J.
Skomentuj fot. archiwum
REKLAMA

Toruń znów na ustach całej Polski. To za sprawą filmu "Filip", produkcji Telewizji Polskiej. To pierwsza ekranizacja bestsellerowej powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Zdjęcia do filmu realizowane były m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Jeleniej Górze i w Toruniu. W roli tytułowej występuje Eryk Kulm, reżyserem jest Michał Kwieciński. Teraz film został nagrodzony. 

Historia przedstawiona w książce opowiada losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, w grupie młodzieży pochodzącej z krajów okupowanych przez Niemcy. Jak większość prozy Tyrmanda, również i ta książka oparta jest na elementach autobiograficznych.

Filip przy pierwszym poznaniu to skończony abnegat, egoista, cynik, kosmopolita, ktoś niezdolny do głębszych uczuć, zakochany w sobie, młody, przystojny prowokator. Polski Żyd, który znalazł się w oku cyklonu, stracił w Polsce wszystkich i wszystko, a teraz chce tylko przetrwać 

– piszą twórcy filmu.

Duży zaszczyt

Teraz film kręcony w Toruniu otrzymał nagrodę „SREBRNE LWY” 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To ogromny prestiż i zaszczyt. 

 

W roli głównej zobaczymy Eryka Kulma. Za zdjęcia do produkcji odpowiada Michał Englert. Producentem filmu jest Akson Studio. Będzie to koprodukcja polsko-niemiecko-czeska.

Toruń stanie się w filmie niemieckim Frankfurtem. Zdjęcia powstawały  m.in. na Rynku Staromiejskim, w Dworze Artusa, na ul. Piekary, Panny Marii, Podmurnej, Łaziennej i Mostowej.

Toruń w filmie

Nasze miasto było już planem filmowym wielokrotnie. Stanowiło tło dla opowieści m.in. w filmach „Rok spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Rejs” Marka Piwowskiego, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana, „Wrony” Doroty Kędzierzawskiej, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego, „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta, „Kto nigdy nie żył” Andrzeja Seweryna, a także serialu telewizyjnym „Lekarze”.

Zobacz także:

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

TorunianinTorunianin

1 0

Chciałbym dla ścisłości przypomnieć że były jeszcze filmy ,,Kolorowe pończochy '' i ,,Mój stary'' które reżyserował Janusz Nasfeter w którym grał Adolf Dymsza a w filmie ,,Kolorowe pończochy'' torunianka Helena Grossówna ! 09:19, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TatarankaTataranka

0 0

Most zagrał w "Zamachu". 13:23, 30.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%