Zamknij
REKLAMA

W Toruniu nowy król. Na oczach prezydenta wypił piwo na starówce [FOTO]

09:30, 22.06.2022 | .
Skomentuj Fot. Wojtek Szabelski
REKLAMA

Na Rynku Staromiejskim nowy Król Kurkowy odebrał insygnia władzy. Koronacji towarzyszyły gromkie okrzyki "Wiwat nowy król!", wystrzały z broni i hymn bractwa.

Do intronizacji doszło w miniony weekend na starówce. Uroczystość zgromadziła na rynku wielu torunian i turystów odwiedzających miasto. 

Wybór Króla Kurkowego poprzedził turniej strzelecki, w którym wyłoniony został nowy Król, a także Pierwsza Dama oraz Pierwszy i Drugi Rycerz.

Jest król, niech żyje król

Królem Kurkowym AD 2022 został Józef Jarosz, któremu insygnia wręczył prezydent Michał Zaleski. Wybrana została także asysta nowego króla – Pierwszym Rycerzem oraz Pierwszą Damą została Marzena Cieszkowska. Z kolei miano Drugiego Rycerza przypadło Stanisławowi Juszczykowi.

- Bracie Józefie, w uznaniu Twoich zasług dla miasta Torunia oraz bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego,  nadaję Ci godność Króla Kurkowego AD 2022 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu 

- mówił prezydent Torunia.

[FOTORELACJA]7748[/FOTORELACJA]

Podobnie jak w poprzednich latach, koronacji towarzyszyły gromkie okrzyki „Wiwat nowy król!”, wystrzały z broni i hymn bractwa odegrany przez orkiestrę wojskową.

Picie na starówce

To już tradycja. Nowy król musiał dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić kufel piwa.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie istniało w Toruniu już w średniowieczu. Jak w całej Europie, celem tej organizacji było podnoszenie sprawności strzeleckiej mieszczan na potrzeby obronności miasta czy kraju. Członkami Bractw Kurkowych byli starsi cechów, członkowie władz miejskich, szanowani powszechnie rzemieślnicy i kupcy. Przynależność do takiego bractwa była powodem do dumy i była formą nobilitacji mieszczaństwa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%