Zamknij

Toruń: ta inwestycja budzi emocje. Stanowcze stanowisko prezydenta!

11:23, 17.11.2021 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. Miłosz Zieliński
REKLAMA

Toruń: ta inwestycja budzi emocje. Stanowcze stanowisko prezydenta!

Od soboty w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki trwa 29.edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE! Do 20 listopada 2021 r. na uczestników wydarzenia czekają projekcje filmowe, warsztaty, seminaria, wystawy i spotkania z twórcami.

Na otwarciu festiwalu pojawił się m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, który otrzymał wiele gorzkich słów ze strony mieszkańców. 

Chodzi o budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage na potrzeby festiwalu. Miasto za darmo przekazało grunty pod inwestycję a do tego dołoży do niej 200 milionów złotych. 400 milionów da rząd.

Jednak zdaniem wielu mieszkańców to zbędna inwestycja a pieniądze można przeznaczyć na inny cel. Torunianie pisali petycji w tej sprawie, chcieli referendum, ale do tej pory miasto nie zareagowało.

Prezydent postanowił wrócić do tematu i opublikował oświadczenie.

W związku z odbywającym się w Toruniu Festiwalem EnergaCamerimage i licznymi komentarzami na temat planowanej budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage publikujemy poniżej oświadczenie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, dotyczące tego przedsięwzięcia.

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE (ECFC) to inwestycja z myślą o nowych impulsach rozwojowych Torunia, stworzeniu kolejnej, nośnej  w skali międzynarodowej marki promocyjnej miasta, poza dotychczasowymi, funkcjonującymi od lat. Jako samorząd staramy się dbać o codzienne, sprawne funkcjonowanie miasta i zaspokajanie podstawowych potrzeb mieszkańców, ale musimy też myśleć o przyszłości, o czynnikach „miastotwórczych”, budujących renomę Torunia na świecie. Tylko taki, rozwijający się dynamicznie i przyciągający zainteresowanie Toruń zapewni perspektywy dla kolejnych pokoleń mieszkańców.

Państwowa instytucja kultury ECFC została powołana na przełomie w 2019 i 2020 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy udziale Miasta Torunia oraz Fundacji Tumult. W/w partnerzy zmierzają do wybudowania w Toruniu nowoczesnego, architektonicznie ciekawego i wielofunkcyjnego obiektu. Z 600 mln zł przewidzianych na całe przedsięwzięcie większość, bo 400 mln zł stanowi dotacja budżetu państwa dla tej instytucji kultury, przyznana tylko i wyłącznie na tę inwestycję. Dotacji tej nie można przeznaczyć na inny cel w mieście, trafi ona do Torunia tylko w przypadku dojścia inwestycji do skutku.

Kwota wsparcia miasta dla budowy ECFC w Toruniu mieści się w limicie środków na inwestycje, jaki miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zakłada ona, że między rokiem 2021 a 2025 na inwestycje jest zapewnione ponad 1,3 mld zł środków, z czego ok. 813 mln zł wykorzystamy na zadania już zaplanowane i przyjęte do realizacji, a pozostałe 483 mln zł to wolne środki inwestycyjne stanowiące rezerwę.

Festiwal EnergaCamerimage, odbywający się od 2019 r. ponownie w Toruniu, korzysta z istniejącej infrastruktury (m.in. obiektów CKK Jordanki, CSW, multipleksu Cinema City), co nie oznacza, że jest ona wystarczająca i przygotowana technicznie do organizacji wydarzeń światowej rangi, w tym festiwalowych i kongresowych. Podsumowanie rzeczowe i finansowe Festiwalu z roku 2019 pokazuje, iż w jego trakcie goście festiwalowi zostawili w mieście ok. 4,7 mln zł. Do Torunia przyjechało ponad 800 autorów zdjęć, 900 studentów szkół filmowych, 170 gości specjalnych (jurorów, aktorów, laureatów nagród honorowych itp.) i 160 dziennikarzy oraz 1200 reprezentantów przemysłu filmowego, przyznano  4500 akredytacji.  Znaczna część kwoty wydatkowanej na organizację festiwalu, w 2019 roku było to ok. 4 mln zł, pozostała w Toruniu i była m.in. przeznaczona na takie usługi, jak: hotele, gastronomia, transport czy wynagrodzenie mieszkańców zatrudnionych przy przedsięwzięciu. Ekwiwalent reklamowy imprezy dla Torunia wyniósł ponad 16 mln zł, a dla festiwalu 26,3 mln zł.  

Obiekt ECFC będzie posiadał dwukondygnacyjny garaż podziemny, połączony z garażami podziemnymi CSW oraz CKK Jordanki, do którego będą prowadziły co najmniej trzy drogi. Położenie w pobliżu Starówki, gdzie znajduje się większość obiektów hotelowych i gastronomicznych oraz w sąsiedztwie dużych węzłów przesiadkowych (al. Solidarności, pl. Rapackiego), jest dodatkowym atutem, ponieważ uczestnicy w ograniczonym zakresie będą korzystać z własnych środków lokomocji.

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka dla inwestycji, to zarówno inwestor ECFC, jak i przedstawiciel cenionego na świecie biura architektonicznego Baumschlager Eberle Lustenau GmbH  deklarują, że budżet inwestycji jest podstawową wytyczną przy projektowaniu obiektu oraz iż biorą pod uwagę wzrost cen wpływających na ostateczny koszt budynku. Natomiast o rocznych kosztach funkcjonowania ECFC po wybudowaniu, a więc za cztery lata, można mówić jedynie szacunkowo, wszelkie doprecyzowania będą następować wraz z powstawaniem obiektu. Ich zasadą będzie równoważenie kosztów z przychodami, tak jak dzieje się to w innych, już działających obiektach tej miary i rangi w miastach europejskich.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

 

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (32)

DizzywizzyDizzywizzy

52 60

Lanie wody przez lysego. Ja ani złotówki z tych niby 4,7 mln zł nie zarobiłem. A tak poza tym miasto i tak ponosi koszty organizacyjne które przewyższają dochody bo chociażby ci niby wielcy goście festiwalowi to raczej ze swojej kieszeni nie pokrywają kosztow przyjazdu i pobytu. Przeciętny mieszkaniec Torunia kompletnie nic z tego festiwalu nie ma. A co mnie obchodzą zachwyty nad starowka jakiegoś tam aktora? Mnie ta obskurna starówka w ogóle nie zachwyca. 12:25, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pamiętaj że jutro napamiętaj że jutro na

10 15

a czytać umiesz? Trochę myśleć też? Koszty pobytu to Ci goście zjedzą? Gdzie je wydadzą? Podpowiem... w Toruniu. :) No i teraz możesz już spokojnie zasnąć. 17:03, 17.11.2021


Do DizzywizzyDo Dizzywizzy

55 51

Nie zachowuj się jak prostak. Z szacunkiem do każdego powinieneś się zwracać. Polska to nie bolszewicka Rosja, ani PRL. To że Cię nie wychowano w domu to wielki problem, ale po co to pokazujesz.
Prezydent racjonalnie uzasadnia tę inwestycje i ja sie z tym zgadzam.
Jest tysiące przykładów sensowności tego rodzaju strategii inwestycyjnej. Publikowano listy przedsiębiorców toruńskich, którzy potwierdzają korzyści jakie daje im Festiwal.
Wiem że ty Karczewskiego słuchasz, który współpracuje z ekspertami lewicy takimi jak ten generał z SB, który pracował dla Generała Kiszczaka i ludzi odpowiedzialnych za śmierć księdza Jerzego Popiełuszki.
Ja się dziwię, że ludzie chodzą po okulary do tego nieprzyzwoitego człowieka. Ale to się wśród ludzi rozejdzie, że gość finansuje portal związany z Sb-ekami. 13:09, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TołdiTołdi

60 44

Jak cię starówka nie zachwyca to masz poważny problem. Pewnie fakt wynalezienia szczepionki też jest dla ciebie problem. A co do przychodów, to na festiwalu zarabiają dziesiątki firm. Wyraźnie o tym mówi prezes izby przemysłowo handlowej. Zatrzymanie pauperyzacji Torunia jest możliwe dzięki tej inwestycji ( słowa Organka )
Każdy gość zza granicy przyjeżdżający tu na tydzień w listopadzie, to czysty zysk dla miasta i jego mieszkańców. Rzecz jasna nie dla ciebie ale to już tez twój problem. 13:15, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KsieciuniuKsieciuniu

3 7

Toldi milcz jest podnóżkiem. Szczepionkowym szczurem testowym. 20:35, 17.11.2021


JJJJ

59 44

Trudno się z panem Prezydentem nie zgodzić. Zaraz pewnie i tak mimo merytorycznej wypowiedzi Zaleskiego Bredzinski ze swoją watahą zaczną atakować ten projekt i Prezydenta. Będą pisać kłamstwa i hejtować. Tak jak z 3 mostem. Durnie myślą, że za pieniądze z sektora kultury można budować most. 13:24, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustiJusti

56 45

Ja powiem tylko, że 2 km drogi w naszym mieście będą kosztować 160 milionów zł!
Dlatego jestem za budową centrum festiwalowego, choć nie jestem zwolenniczką prezydenta. Lepiej żeby powstał ten obiekt, pojawiły się nowe miejsca pracy i przez cały rok działy się ciekawe wydarzenia, zwłaszcza, że koszta tej inwestycji są porównywalne do 2 km drogi.
Szczepimy się i bądźmy bezpieczni ! 13:28, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Szczepmy sięSzczepmy się

36 26

Ten portalik pokazuje, że niestety na bolszewicki wirus nie ma szczepionki. Trzeba tych ludzi pokazywać z imienia i nazwiska i co robili, jako SB-ecy, sekretarze partii. komendanci, generałowie, dyrektorzy firm PRL-u.
Ten portalik propaguje materializm pornograficzny, sensacjonactwo bolszewickie, propagandę dewiacji politycznej i społecznej.
13:49, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TołdiTołdi

5 9

Oj alkohol na Camerimage komuś wjechał zbyt mocno hehe 20:08, 17.11.2021


BilBil

48 42

Pan Prezydent delikatnie mówiąc mija się z prawdą. Niech napisze w oświadczeniu dlaczego nagle zrezygnował główny skarbnik miasta. Niech powie jakim jest dyktatorem. Jak zmniejszył wydatki na pensje dla budżetówki Toruniu. Jak ludzie będą płacić latami za jego fanaberie. 14:08, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

take a bill!take a bill!

13 13

a gdzie się mija? Napisz, jak wiesz :) 17:04, 17.11.2021


TołdiTołdi

46 30

Bil, gdzie prezydent mija się z prawdą?
Nazywanie go dyktatorem to głupota albo kiepski żart. W dyktaturze nie miał byś szans na jakakolwiek krytykę. Skarbniczka wyraźnie wskazała, że odchodzi z przyczyn osobistych. Z twojego wpisu czuć na odległość niechęć do prezydenta a nie obiektywne postawienie sprawy. 14:24, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

picu-picupicu-picu

32 39

tow. gospodarz - chyba największy lewak na tym stanowisku w Polsce wiadomo, że w propagandzie sukcesu jest mocny jak E. Gierek? 14:49, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Skoro jest tak dobrzSkoro jest tak dobrz

22 20

... to czemu ulic na nowych osiedlach brak, a istniejące tona w ciemnościach? 18:27, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gospodarzgospodarz

20 13

Jakich ulic brak? Gdzie? Oświetlenie nie może być opłacane z pieniędzy inwestycyjnych. Powtarzano to już sto razy! Stałe koszty a inwestycje to zupełnie inne rzeczy. Żeby to jaśniej wyłożyć... jeśli nie będzie inwestycji, także takich jak ECFC już niedługo będzie trzeba wyłączyć i pozostałe lampy. 18:34, 17.11.2021


KpiarzKpiarz

23 18

No proszę jaka ciemnota zamieszkuje tak piękne miasto. A czemu piękne bo wcześniej włodarze Torunia podejmowali decyzję o budowie wielu budynków z których teraz jesteśmy dumni, Bydgoszcz nie miała tego szczęścia i wygląda ,jak wygląda. I Decyzja Prezydenta Torunia broni się pod każdym względem. A mówienie że są inne potrzebniejsze inwestycje, owszem są i tu pełna zgoda. Ale krytycy zapominają jaką wielką dotacje otrzyma Toruń na ta budowę. Ten festiwal to również promocja Torunia na świecie, ale małomiasteczkowi niestety nie są w stanie tego ogarnąć. bo oni już tacy są. 20:07, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ObywatelObywatel

8 2

Fajny ten Toruń taki zadłużony, naprawdę fajny i ta Bydgoszcz taka niefajna i niezadłużona. Fajnie, fajnie. 11:25, 18.11.2021


śmiechu warteśmiechu warte

22 17

Gospodarz M. Zaleski chce budować renomę Torunia połamańcem za 600 mln zł na prywatny festiwal M. Żydowicza, trwającym tydzień? Czym już on nie chciał cudować tej renomy: gotykiem na dotyk ze stolarką z PCV, M. Kopernikiem Prusakiem ,który nie mówił ani nie pisał po polsku a mieszkał tutaj jedynie 10 latek od urodzenia i NIGDY więcej nie odwiedził, nie ma po nim żadnych autentycznych pamiątek, pierniczkami, których już prawie nikt nie kupuje, pomniczkiem pieska Filusia itp.? 20:16, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Poważna sprawaPoważna sprawa

20 19

Wymyśl Bredziński coś nowego. W tym obiekcie będą wydarzenia przez cały rok a nie przez tydzień. 20:32, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ciekaweciekawe

21 16

ktoś tutaj pisze o promocji Torunia na świecie gdy będzie ten dziwny gmach, nie pasujący do otoczenia a dlaczego już teraz nie może się promować, przecież ten cud Żydowicza już jest w Toruniu, którego nikt inny nie chciał? 20:54, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LuxLux

17 12

Jasne nikt go nie chce dlatego Tarantino i inni goszczą na nim.
Głupie gadanie podpadając pod Orzeszka z młodej lewicy. 21:14, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

przyjeżdżają różniprzyjeżdżają różni

19 10

np. pijaczek operator rozrabiaka ,czy pedofil ale nie o to chodzi ,chodzi o to ,ze Żydowicz odszedł z Łodzi i Bydgoszczy w atmosferze skandalu, ogłosił później ,ze jest do wzięcia ale jakoś nie było chętnych ,poza tow. gospodarzem Michałem i jego ekipą w UM? 22:05, 17.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

linkilinki

4 10

Oto linki pokazujące jak Orzechowski w Młodej Lewicy KŁAMIE. I jak ty internauto kłamiesz. Panie Żydowicz niech Pan go pozwie. Niech ten społeczny doradca S-Wielgus zrozumie, że wolno bezkarnie kłamać i pomawiać ludzi nawet jeśli każe mu posłanka kompromitująca Toruń. Oto linki ...poszukajcie sobie:

Kraków chce Camerimage! | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

Kraj. Bitwa o Camerimage przeniosła się na Facebooka | e-teatr.pl

Festiwal Camerimage przeniesie się do Krakowa? - Film (onet.pl)

Camerimage w Krakowie? Prawie jak negocjacje (wyborcza.pl)

Poznań. Żydowicz u wiceprezydenta ws. Camerimage? | e-teatr.pl

Festiwal Camerimage w Poznaniu? Rozmowy w toku | Poznań Nasze Miasto

Festiwal Camerimage w Poznaniu? | Głos Wielkopolski (gloswielkopolski.pl)

Poznań gospodarzem kolejnego festiwalu Camerimage? | Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl)

11:04, 18.11.2021


JJJJ

10 13

I jeden i drugi zapiszą się na karach historii kinematografii. Ty natomiast zapiszesz się tylko pod pseudonimem na forum tego szamba. Sam fakt, że o tym wspominasz świadczy o tym ile w tobie zawiści. Zaszczep się chłopie i bądź zdrów. 23:17, 17.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jjjj

15 4

jeden tow. gospodarz uległ czarowi M. Żydowicza i jeszcze daje mu z kasy miasta wysoki posag, wbrew woli wielu mieszkańców, dlaczego? 09:30, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kłamca z LewicyKłamca z Lewicy

5 11


Oto linki pokazujące jak Orzechowski w Młodej Lewicy KŁAMIE. Panie Żydowicz niech Pan go pozwie. Niech ten społeczny doradca S-Wielgus zrozumie, że NIE wolno bezkarnie kłamać i pomawiać ludzi nawet jeśli każe mu posłanka kompromitująca Toruń. Oto linki ...poszukajcie sobie:

Kraków chce Camerimage! | Dziennik Polski (dziennikpolski24.pl)

Kraj. Bitwa o Camerimage przeniosła się na Facebooka | e-teatr.pl

Festiwal Camerimage przeniesie się do Krakowa? - Film (onet.pl)

Camerimage w Krakowie? Prawie jak negocjacje (wyborcza.pl)

Poznań. Żydowicz u wiceprezydenta ws. Camerimage? | e-teatr.pl

Festiwal Camerimage w Poznaniu? Rozmowy w toku | Poznań Nasze Miasto

Festiwal Camerimage w Poznaniu? | Głos Wielkopolski (gloswielkopolski.pl)

Poznań gospodarzem kolejnego festiwalu Camerimage? | Dziennik Łódzki (dzienniklodzki.pl)

11:10, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

11 4

Towarzysz prezydent to beton jak przystało na starego partyjniaka. Im szybciej ten stary komuch odjedzie na emeryturę tym lepiej. Aż strach pomyśleć jakie jeszcze *%#)!& inwestycje wymyśli na wypadek wygranej w kolejnych wyborach. Kolejny problem w mieście prywatnym zwanym Toruniem jest to że tu nie ma opozycji która była by w stanie powiedzieć nie megalomańskim zapędom towarzyszą Michała Z. 11:20, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

6 5

Napisać petycje w sprawie odwołania planów budowy gmachu dla Żydowicza! 17:33, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ANNAMARIA ANNAMARIA

4 5

JAKA WAŻNA INWESTYCJA ONA JEST TYLKO DLA BOGACZY Z GRUBYM PORTWELEM A MIASTO TORUŃ JEGO MIESZKAŃCY ZADŁUŻENI BĘDĄ NA LATA SĄ JORDANKI CKU TERAZ SIĘ TAM ODBYWA CAMERNICZ P AN PREZYDENT SKOŃCZY KADENCJĘ Z ZADŁUŻONYMI FINANSAMI W KASIE P ŻYDOWICZ WIELKI CWANIAK TORUŃ DAŁ SIĘ NABRAĆ MYŚLI ŻE NA NIM ZAROBI FIGA Z MAKIEM 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣😠😠😠😠😠😠😡😡😡😡😡😡😡👎👎👎👎👎👎👎👎👎😥😥😥😥😥😥😥😥😥 17:48, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do annamariado annamaria

5 4

lecz się chora biedna kobieto. sieczkę masz w głowie jak widać. 19:24, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

miki miki

4 5

A jak to wybudujemy ,to wezmiemy się za lotnisko . Przecież goście nie będą jechać PKS em , już tam Żydowicz nas przekona że to konieczne . Ma Radom to my też . 21:06, 18.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaraczewskiKaraczewski

2 1

Karazcewski od okularów a jest ślepy, nie widzi że finansuje hejterski portal - szambo medialne? HAHAHAHA
Już nie kupię u niego niczego bo też przestanę widzieć i rozumieć. Ale że karazcewski jest aż tak czerwony i durny? 15:59, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%