Zamknij

Jakie książki w dzieciństwie czytali prezydent Torunia i marszałek województwa?

14:59, 17.09.2021 | ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Tomasz Dorawa
REKLAMA

Jakie książki w dzieciństwie czytali prezydent Torunia i marszałek województwa?

Zdjęcia znanych przedstawicieli miasta i regionu z ich ukochanymi książkami z dzieciństwa pokazane zostały na wystawie „Z klasyką do współczesności”. Wernisaż odbył się 16 września 2021 r. w głównym budynku Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego.

Promowania czytelnictwa nigdy dosyć, zwłaszcza że z roku na rok przybywa osób, które w ogóle nie sięgają po książki. Zgodnie z przysłowiem „Czego Jaś się nie nauczył, Jan nie będzie umiał”, zalety płynące ze spotkania z literaturą pokazywać należy już od pierwszych chwil życia. Stąd pomysł Książnicy Kopernikańskiej, by zaprosić znane osoby z Torunia i regionu, by zapozowały do zdjęć ze swoimi ukochanymi książkami z dzieciństwa. Efekty sesji można zobaczyć na wystawie. Do udziału zaproszono przedstawicieli lokalnych władz, artystów, animatorów kultury i dziennikarzy.

- Dzięki temu projektowi pragniemy wzmocnić wizerunek biblioteki jako ośrodka animującego kulturę i jednocześnie aktywującego społeczność lokalną. Sięgając do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej, chcemy kształtować literacką świadomość młodego czytalnika i rozbudzić w nim chęć czytania, a co się z tym wiąże - uaktywnić zamiłowanie do książki już od najmłodszych lat. W książkach zawiera się mądrość, którą wraz z lekturą przyswaja się niepostrzeżenie i z dużą przyjemnością - mówi pomysłodawczyni wystawy, kierująca Filią nr 1 Książnicy Kopernikańskiej Małgorzata Rosińska.

Do zdjęć zapozował m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski z "Robinsonem Crusoe" Daniela Defoe oraz dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zbigniew Derkowski ze "Znaczy kapitan" Karola Olgierda Borchardta. Pozostali sportretowani to: Elżbieta Piniewska, Piotr Całbecki, Jerzy Janczarski, Jerzy Rochowiak, Dariusz Delik, Andrzej Churski, Anna Wołek, Łukasz Wudarski, Iwona Chmielewska, Witold Chmielewski, Joanna Czajkowska, Robert Małecki, Ewa Jarczyk, Jacek Bryndal, Jacek Bończyk, Marek Rubnikowicz, Magdalena Kujawa i Maria Kierzkowska. Autorem większości zdjęć jest Tomasz Dorawa.

Ekspozycję uzupełnia prezentacja książek, którymi sfotografowane osoby zaczytywały się w dzieciństwie. Wystawa w Książnicy Kopernikańskiej potrwa do 22 września. Od 23 września do 15 października trafi do filii biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. Projekt powstał w ramach programu Partnerstwo dla Książki.

[ALERT]1631884608080[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%