Zamknij
REKLAMA

Za nami pierwszy etap rywalizacji. Z 24 został ich tylko 12, w konkursie pozostała jedynie jedna Polka

11.16, 23.02.2016 Adrian Aleksandrowicz
Skomentuj Połowa uczestników odpadła z konkursu, fot. Robert Berent
REKLAMA

Poznaliśmy nazwiska 12 szczęśliwców, którzy zakwalifikowali  się do drugiego etapu Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego. W gronie uczestników znalazła się tylko jedna Polka. Teraz przed skrzypkami drugi etap rywalizacji.

W pierwszym etapie zmagań młodzi skrzypkowie musieli wykonać przed jurorami prawie 50-minutowy recital. Sędziowie przez trzy dni wysłuchali konkursowych prezentacji ponad 20 muzyków. Wytypować musieli najlepszych.

- Poziom tegorocznego konkursu jest bardzo wysoki, musieliśmy wytypować najlepszą 12, a nie było to łatwe zadanie – przekonywał Mirosław Jacek Błaszczyk, jeden z jurorów konkursu. – Pamiętajcie, że to tylko konkurs i że wszyscy jesteście wspaniali. Mam nadzieję, że spotkam się z wami na estradzie.

Wśród tych, którzy dalej walczą o grand prix konkursu są reprezentanci Korei, Japonii, Turcji, Rosji, Kanady, Ukrainy, Niemiec i Francji oraz Polski.

Zawodnikowi, który rozpoczynał konkursowe zmagania również udało się zachwycić jurorów, chociaż nie krył rozczarowania, kiedy wylosował numer jeden.

- Wstałem o piątej rano i przyleciałem z Paryża do Torunia. Udało mi się dotrzeć na czas, chociaż byłem bardzo zmęczony. Kiedy okazało się, że gram jako pierwszy nie byłem zachwycony, bo wiedziałem, że kolejny dzień zacznie się bardzo wcześnie – przyznaje w rozmowie z Dzień Dobry Toruń Hector Burgan. – Z drugiej strony zawsze wolałem grać rano, wtedy mogę się bardziej skoncentrować i to, chyba, przyniosło mi szczęście.

Burgan koncentuje się na ostatnich przygotowaniach przed drugim etapem rywalizacji, właśnie zaczął pierwsze próby z akompaniatorem.

Hector Burgan podczas pierwszego etapu konkursu fot. Robert Berent

W drugim etapie wystąpi również Hwapyung Yoo z Korei. Młody skrzypek w drugim etapie wykona m.in. sonatę Mozarta.

- Zawsze staram się być jak najbardziej skupionym, na tym, co gram. Gram przede wszystkim dla publiczności, nie tylko dla jurorów – przyznaje skrzypek. – Po powrocie z Torunia czeka mnie pracowity semestr, kończę naukę w Akademii Muzycznej, muszę się do tego dobrze przygotować.

Hwapyung Yoo z Korei przed swoim recitalem, fot. Robert Berent

Najliczniejszą grupą pierwszego etapu stanowili Polacy, w grze po pierwszej selekcji została jedynie Roksana Kwaśnikowska.

Zmagania w drugim etapie rywalizacji rozpoczną się we wtorek (23 lutego) o godz. 11:15 w sali wielkiej Dworu Artusa. Po tym etapie w konkursie zostanie tylko 6 skrzypków.

Laureata Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego poznamy w sobotę (27 lutego).

Patronem medialnym konkursu jest portal Dzień Dobry Toruń.  

(Adrian Aleksandrowicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%