Zamknij
REKLAMA

Toruń: teatr Horzycy zaprezentuje spektakl online. Co zobaczymy?

11:18, 08.04.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj
fot. Jerzy Murawski
REKLAMA

Toruń: teatr Horzycy zaprezentuje spektakl online. Co zobaczymy?

W zeszłym roku minęło dokładnie 500 lat od śmierci wielkiego humanisty Leonarda da Vinci. W zadumie Wielkiego Tygodnia  teatr Horzycy poddał się kontemplacji jego obrazu Ostatniej Wieczerzy.

W tym roku aktorzy teatru chcą przypomnieć to wydarzenie w formie transmisji online. Linki będzie można znaleźć TUTAJ.

Podążając za historią biblijną, a także za motywem pożegnania w kulturze i sztuce przygotowano improwizowany spektakl. Aktorzy na proscenium dużej sceny Teatru Horzycy prowadzili działania zapętlone przez 2 godziny między 17 a 19 w Wielki Czwartek 2019 roku (18.04), oparte na różnych wątkach powiązanych z "ostatnią wieczerzą", kruchością życia, chlebem i pożywieniem, Biblią i pamięcią, śmiercią i duchami, tajemnicą, malarstwem, czy ciałem.

Improwizacje uruchamiały określone znaki, dawane na żywo przez reżysera, i toczyły się wokół dialogów spisanych na próbach. Tłem stały się fragmenty muzyki poważnej powiązanej z tematem Wielkiej Nocy, takich kompozytorów, jak Bach, Pergolesi, czy Mozart.

Przedsięwzięcie było inspirowane przez malarza i scenografa Jerzego Michała Murawskiego i odbyło się w ramach projektu pod tytułem „Dziennik Podróży z Ostatnią Wieczerzą". Kostiumy wykorzystane na scenie pochodziły z rozwijanej przez artystę w ostatnich latach instalacji poświęconej żywemu obrazowi Ostatniej Wieczerzy.

„Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina (...), umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, (...) aby go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany..." J13, 1-5 (Biblia Tysiąclecia)

WYSTĄPILI: Karina Krzywicka, Joanna Rozkosz, Agnieszka Wawrzkiewicz, Jarosław Felczykowski, Wojciech Jaworski, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski, Bartosz Woźny

rekwizyty: Jacek Olkowski
brygadzista sceny: Piotr Drost
dźwięk: Jakub Krikel
światło: Waldemar Boruń
kamera: Andrzej Jaworski
montaż nagrania: Paweł Paszta

kostiumy: Jerzy Michał Murawski

reżyseria: Paweł Paszta

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

biletbilet

0 3

Toruńska Małpomena znów jakiegoś pornusika wypichciła? 15:29, 08.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dość dość

1 1

Oto wpis jednego z internauty! DEDYKUJĘĄ FUNDACJI TUMULT> WYSTĄPCIE DO MIASTA BY WRESZCIE ZACZĘTO TAK SAMO TRAKTOWAĆ TOFFI! Tofi was obsmarowuje gdzie tylko może. Kolesie z mediów Jawrskiego też kłamią na potęgę, jak choćby że Camerimage może się nie odbyć w tym roku i nawet nie ma słowa o tym co na to TUMULT! Sianie nienawiści i napuszczanie na Camerimage trwa. Czas zacząć się bronić! Chcą równości to zacznijcie od ROZLICZENIA TOFFI i połóżcie na wadze z Camerimage.

Wszyscy cały czas się czepiają tylko camerimage. niech się tfofi rozliczy. Jak wygląda ich rozliczenie dotacji miejskiej? Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1330) Urząd Miasta musi udostępnić to rozliczenie.

Czy Jaworscy przestrzegali ustawy o zamówieniach publicznych, czy przestrzegali RODO? Czy prawa autorskie były chronione? 15:38, 08.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA