Rusza 25. edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”, skierowanego do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurs odbywa się w dwóch etapach: miejskim i ogólnopolskim. Głównym jego celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu.
Zgłoszenia przyjmowane są do 29 lutego 2020 r. w portierni lub sekretariacie MDK (ul. Przedzamcze 11/15) lub Wydziału Edukacji UMT (ul. Fałata 39).
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie MDK www.mdktorun.pl w zakładce „Wydarzenia”.
Organizatorami XXV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych” są Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu.
W 2019 roku laureatka toruńskiej edycji konkursu, absolwentka IX LO, Natalia Bożejewicz, znalazła się w ścisłym finale na szczeblu ogólnopolskim i zdobyła tytuł „Wspaniała Polska”
Natalia Bożejewicz działalność wolontariacką rozpoczęła w szkole podstawowej (koło „Caritas”). Pełniła funkcję przewodniczącej samorządu klasowego przez 6 lat (w gimnazjum oraz w liceum) i przewodniczącej samorządu szkolnego (2 lata gimnazjum, klasa maturalna w liceum). Będąc w gimnazjum, aktywnie koordynowała wiele zadań (np. gazetka szkolna), brała udział w projekcie „Różni, ale tak samo ważni” oraz w Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”. Dołączyła też do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W liceum organizowała wiele akcji charytatywnych (,,Wrzuć pluszaka dla dzieciaka”, ,,Góra grosza”), konkursów („Najaktywniejsza klasa roku”, „Najładniejszy korytarz bożonarodzeniowy”) oraz debat międzyszkolnych (o problemach osób samotnych, o tolerancji, o współczesnym niewolnictwie), w których sama również brała czynny udział. Otrzymała tytuł Wzorowego Licealisty oraz tytuł szkolnej Osobowości Roku. W związku z pedagogicznym profilem klasy odbyła wiele praktyk, pracując z dziećmi, z seniorami i z osobami chorymi. Jako wolontariuszka uczestniczyła w przygotowaniu uroczystości okołoświątecznych dla dzieci z przedszkola, w maratonach (np. zumba), w ,,Dniach Papieskich”. Systematycznie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w różnorodnych kursach i szkoleniach. W grudniu 2016 roku zaczęła działać w ramach wspólnoty Eureka, w której prowadzi kursy dla rówieśników w całej Polsce. Od 2016 roku pracuje z Malwiną – osobą z porażeniem. Zajęcia polegają na organizowaniu ćwiczeń, drobnej rehabilitacji, a także dotrzymywaniu towarzystwa podopiecznej. Razem z koleżanką Zosią Czechowską wymyśliła i koordynowała akcję ,,Kiedy umysł staje się więźniem… - ratujmy przyszłość Mikołaja”. W 2019 roku Natalia dołączyła do banku potencjalnych dawców szpiku kostnego w Fundacji DKMS.
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz