Zamknij
REKLAMA

Toruń: w młynie wiedzy odbędzie się SPINDAY 2019. Co to takiego?

10:57, 07.11.2019 | AJ
Skomentuj
Foto. Archiwum
REKLAMA

Toruń: w młynie wiedzy odbędzie się SPINDAY 2019. Co to takiego?

10 listopada w 11 instytucjach zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Społeczeństwo i Nauka SPIN” odbędzie się SPINDAY2019. Akcja odbywa się w Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeum Nauki. 

Wydarzenia organizowane w Polsce nawiązują do celów zrównoważonego rozwoju ONZ, realizowanych poprzez projekty, warsztaty i inne formy aktywności w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki (ISCSMD). To okazja, aby instytucje zrzeszone w Stowarzyszeniu „Społeczeństwo i Nauka SPIN” zaprezentowały swoje znaczenie i rolę w zakresie zwiększania świadomości lokalnych społeczności w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz rozwiązań, które są odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata (m.in. zmiany klimatyczne, nierówności w dostępie do edukacji, ograniczonych zasobów wodnych i energetycznych). 

W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w związku z odsłonięciem tablicy upamiętniającej prof. Jana Czochralskiego będą odbywały się aktywności związane z pracami tego uczonego. W godz. 11:00-17:00 w ramach zwiedzania Młyna Wiedzy będzie można zapoznać się wynalezioną (i wykorzystywaną do dziś) przez Czochralskiego metodą otrzymywania monokryształów krzemu, zwaną „metodą Czochralskiego”. 

Dla zwiedzających będą dostępne stanowiska poświęcone: 

krystalografii – uczestnicy będą mogli obserwować pod mikroskopem stereoskopowym różne odmiany kwarcu w świetle białym i spolaryzowanym. Zobaczą, że niektóre substancje potrafią bardzo szybko wykrystalizować a proces można dokładnie prześledzić. Pośród nieskończonej różnorodności układów krystalicznych niejednokrotnie można dostrzec wtedy obrazy przypominające futurystyczne krajobrazy z odległych zakątków kosmosu.

budowie cząsteczkowej materii – posługując się zestawem klocków każdy będzie miał okazję samodzielnie zbudować model wybranej cząsteczki chemicznej lub odtworzyć strukturę wewnętrzną diamentu czy grafitu.

gęstości substancji – na tym stanowisku zbadamy czy kilogram każdej substancji ma tę samą objętość. Zdefiniujemy pojęcie gęstości. Zbadamy jakie znaczenie ma gęstość materii w życiu codziennym np. w kuchni.

Bilety na zwiedzenia można nabyć w kasach centrum oraz w elektronicznym systemie sprzedaży online. 

Patronat nad wydarzeniem objął Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk. 

Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami przygotowanymi przez innych członków Stowarzyszenia. 

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA