Tutaj nie może być nudy. Zamiast sztampowych wykładów: warsztaty, pokazy, wybuchy. Bo i studenci są niezwykle wymagający.
Mają od kilku do kilkunastu lat i na nudę są wyczuleni. To torunianie, którzy zaczną zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym i Uniwersytecie Młodych. Oba projekty to inicjatywa Fundacji Amicus UNC, która podjęła współpracę z wydziałami uniwersyteckimi. Zaczęło się w 2010 roku od przygotowywania programu. Każdy ze współpracujących wydziałów miał przygotować zajęcia dla dzieci - oczywiście specjalnie dopasowane do wieku maluchów. Pomysł chwycił - właśnie zakończył się szósty już nabór na Uniwersytet Dziecięcy.
- Dzieci są dla nas wyznacznikiem - mówi Justyna Karwowska-Ozimek, prezes zarządu fundacji i koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego. - Obserwujemy, jak reagują na zajęciach i jak opowiadają później o nich rodzicom. Widać, że podoba im się na naszym uniwersytecie. Mamy też bardzo pozytywne sygnały od rodziców.
Opinię koordynatorki odzwierciedlają fakty. Wszystkie miejsca na tegoroczny rok akademicki zostały już zajęte. Naukę zacznie więc 330 dzieci podzielonych na sześć grup. Najwięcej wolnych miejsc było w klasie pierwszej - pierwszeństwo miały dzieci, które kontynuowały naukę oraz ich rodzeństwo. Trwają zapisy na listę rezerwową. To szansa, by dzieci mogły dołączyć do zajęć nawet w trakcie roku szkolnego. Zajęcia są płatne: 320/350 zł za semestr.
Szansę na naukę mają nie tylko maluchy z podstawówki. UMK przygotowało też ofertę dla gimnazjalistów. To Uniwersytet Młodych - właśnie rusza nabór na drugą edycję.
- To nie jest bezpośrednia kontynuacja Uniwersytetu Dziecięcego - mówi Katarzyna Olczyk, koordynatorka Uniwersytetu Młodych. - Tryb prowadzenia zajęć znacząco się różni. Mamy trzy profile: o tematyce przyrodniczej, humanistyczno-artystycznej i programistycznej. Najbardziej popularny jest ten ostatni.
Cena za rok to 1000 zł. W programie jest 18 zajęć, a wśród nich: warsztaty liczne wyjścia, spotkania z artystami, udział w spektaklach (profil humanistyczny). Grupy są tylko trzy - tak jak profile. Każda liczy po 15 osób. - Zajęcia są warsztatowe i większe grupy nie zdałyby egzaminu - wyjaśnia Katarzyna Olczyk.
Zapisy dla uczestników I edycji UniM i Absolwentów UD trwają do 7 września, nabór otwarty rusza 14 września.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz