Zamknij

Kolejne 35 budynków z ciepłem sieciowym od PGE Toruń

08:40, 17.01.2025 Aktualizacja: 08:58, 17.01.2025
Skomentuj Fot: PGE Toruń Fot: PGE Toruń

W 2024 roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń przyłączonych zostało 35 toruńskich budynków o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło ponad 6 MW. Ciepło sieciowe to bezpieczeństwo dostaw ciepła, ale i ochrona powietrza przed emisją zanieczyszczeń. Podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej jest ekologiczną alternatywą dla indywidualnych kotłowni oraz jednym z najlepszych sposobów walki ze smogiem w mieście.

Obecnie, co drugi mieszkaniec Torunia korzysta z ciepła sieciowego produkowanego głównie w elektrociepłowni gazowej PGE Toruń, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie PGE Toruń przez firmę Market Research World w sierpniu 2024 roku. Ciepło sieciowe to jeden z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania domu i podgrzania wody.

W 2024 roku PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, przyłączyła do sieci ciepłowniczej zarówno wielorodzinne domy mieszkalne, jak i obiekty handlowe oraz usługowe. Duża część z przyłączonych w zeszłym roku budynków to nowe obiekty. Pozostałe to budynki, których właściciele zdecydowali się zmienić sposób ogrzewania i podgrzania wody na ciepło sieciowe. Dodatkowo w ponad 120 budynkach, które korzystały już z ciepła sieciowego, zwiększono moc cieplną.

- W Toruniu ponad 2400 budynków korzysta z ciepła sieciowego. W ciągu ostatnich 5 lat do sieci ciepłowniczej przyłączono 270 budynków o łącznym zapotrzebowaniu na moc ponad 40 MW. Od zeszłego roku ciepłem sieciowym ogrzewane są kolejne budynki, m.in. toruńskie Dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni, basen szkolny na ul. Dziewulskiego, hale magazynowe na ul. Przelot, budynki mieszkalne na osiedlu JAR oraz kamienice na zabytkowej Starówce i Bydgoskim Przedmieściu. Warto wspomnieć, że kilka budynków otrzymało z programów PGE Toruń dofinansowanie do zmiany źródła ciepła na ciepło sieciowe, na łączną kwotę ponad 100 000 złotych. Dzięki temu zlikwidowano nieefektywne kotłownie indywidualne i poprawiono efektywność energetyczną budynków

- mówi Wojciech Dobrak, Prezes Zarządu PGE Toruń.

Każdego roku niemal wszystkie nowe budynki powstające w Toruniu w obrębie sieci ciepłowniczej PGE Toruń są do niej przyłączane. Zmiana źródła ciepła na pochodzące z sieci ciepłowniczej pozytywnie wpływa na jakość powietrza, gdyż likwiduje emisję zanieczyszczeń pochodzącą z indywidualnej kotłowni.

PGE Toruń od kilkunastu lat wspiera odbiorców przy zmianie sposobu ogrzewania na ciepło sieciowe, udzielając dofinansowania w ramach dedykowanych programów poprawiających efektywność energetyczną budynków: „Program wsparcia likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia" oraz „Program wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej”.

Regulaminy programów dostępne są na stronie internetowej PGE Toruń.

Dodatkową korzyścią dla właścicieli, którzy podejmą decyzje o zmianie ogrzewania na ciepło sieciowe jest przyznanie Certyfikatu Czystego Ciepła. Jest to poświadczenie dla mieszkańców budynków, że ich dom nie ma dymiących kominów i korzysta z ekologicznego i efektywnego systemu ciepłowniczego.

Przyznanie Certyfikatu jest równoznaczne z nagrodzeniem właścicieli i administratorów budynku usługą PGE Toruń zwiększającą efektywność energetyczną domu. W 2024 roku Certyfikat Czystego Ciepła otrzymało 8 toruńskich budynków.

(K.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KpiarzKpiarz

0 0

A potem będą was kroić podwyżkami !!!

17:32, 17.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%