Pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło istotny postęp w rozbudowie sieci ciepłowniczej PGE Toruń, firmie z grupy PGE Energia Ciepła. W ciągu tego roku do sieci podłączono 27 różnych obiektów, których łączne zapotrzebowanie na ciepło wynosi blisko 4 MW.
Nowo przyłączone budynki to głównie kamienice, budynki wielorodzinne oraz obiekty handlowo-usługowe. Jednym z wyjątkowych przykładów jest Kamienica Pod Gwiazdą, uważana za barokowy zabytek najwyższej klasy, oraz Business Center Lab – innowacyjny budynek wyposażony w inteligentny system, dedykowany testowaniu nowych technologicznych rozwiązań w sektorze budownictwa.
Średnio 40 budynków rocznie jest podłączanych do sieci, dlatego przyłączenie przyłączenie 27 budynków w ciągu 6 miesięcy stanowi znaczący postęp.
- Taki tryb postępowania ułatwi nie tylko zakończenie kolejnych prowadzonych inwestycji przyłączeniowych, zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, ale również wpłynie na rozpoczęcie z wyprzedzeniem prac nad projektami rozwojowymi przewidzianymi na następny rok
- podkreśla Dariusz Kozak, wiceprezes zarządu PGE Toruń.
Unikalność toruńskiego systemu ciepłowniczego polega na zastosowaniu kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej oraz dwóch źródeł energii odnawialnej. Taki zrównoważony system ogrzewania znacząco podnosi efektywność energetyczną budynków, a przejście na ciepło z sieci ciepłowniczej eliminuje emisję zanieczyszczeń związanych z indywidualnymi kotłowniami.
Duża część realizowanych przez firmę projektów znajduje się przede wszystkim na nowo wybudowanym osiedlu JAR. W tym roku do sieci ciepłowniczej przyłączono budynki mieszkalne przy ulicach Strobanda, Grasera i Watzenrodeg. W kolejnych miesiącach planowane jest podłączenie kolejnych budynków na tym osiedlu. Wśród nowych odbiorców ciepła znalazły się również budynki mieszkalne na ul. Targowej, obiekty na ul. Kociewskiej oraz ulicy Przelot, której sieć ciepłownicza została zainstalowana w ciągu ostatnich dwóch lat. W efekcie powstało ponad 2 kilometry nowych ciepłociągów. Rozwinięcie sieci umożliwi przyszłoroczne podłączenie dużego obiektu handlowo-usługowego o mocy 1 MW na ulicy Przelot.
Szczególnie interesującym osiągnięciem pierwszej połowy 2023 roku jest integracja budynku Business Center Lab o powierzchni 3 tys. mkw., usytuowanego przy ulicy Sportowej. To pierwszy tego typu obiekt w Toruniu, który wykorzystuje inteligentny system budynku do testowania nowych technologicznych rozwiązań w realnych warunkach.
Na ten rok planowane jest również podłączenie do sieci ciepłowniczej PGE Toruń odnowionego budynku PKP Dworca Miasto oraz Dworca Wschodniego. Sieć ogrzeje również kolejne kamienice na toruńskiej Starówce oraz docelowo zostanie wykorzystana na osiedlu Dębowa Góra.
Właściciele nieruchomości z rynku wtórnego mogą liczyć na wsparcie finansowe z dwóch dedykowanych programów PGE Toruń: "Program wsparcia likwidacji niskiej emisji na obszarze Torunia" oraz "Program wsparcia w przyłączeniu budynków do sieci ciepłowniczej w celu poprawy ich efektywności energetycznej". Oferowane dofinansowanie wynosi od 200 do 400 zł za każdy 1 kW zamówionej mocy.
Więcej informacji i ofert podłączenia do sieci dostępnych na stronie PGE Toruń.
Misio 19:53, 08.08.2023
Dlaczego nie podłączają bydgoskiego tylko tam gdzie widzą kasę
19:53, 08.08.2023
B22:26, 08.08.2023
0 1
A co to za frajda? Ogrzewanie sieciowe jest bardzo drogie. Poza tym duża część Bydgoskiego jest podłączona do sieci. 22:26, 08.08.2023