Zamknij
REKLAMA

W Toruniu powstanie nowy sklep! Mieszkańcy zrobią tu zakupy, ale nie wszyscy

07:20, 01.04.2021 | ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj Fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Torunianie zrobią tam zakupy dużo taniej. Jednak nie wszyscy!

Przy ul. Gagarina 152 powstaną sklep socjalny oraz kawiarnia socjalna, których działalność skierowana będzie do osób potrzebujących, w trudnej sytuacji życiowej.

Idea sklepów socjalnych wzięła się z doświadczeń miast Europy Zachodniej. W samym Wiedniu działa ich co najmniej 16. Spośród rodzimych placówek toruński magistrat przyglądał się np. sklepowi działającemu w Katowicach od grudnia 2020 r., i podobną formułę chciałby zastosować właśnie u nas.

- Gmina Miasta Toruń zdecydowała się uruchomić sklep, u którego zarania leży szczytna społecznie idea – będzie to sklep socjalny, który będzie świadczył usługi dla określonej grupy mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Będą w nim dostępne takie produkty, jak produkty spożywcze, chemia gospodarcza, a także np. odzież. Sklep jednak, co ważne, nie będzie prowadził sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Równocześnie powstanie też kawiarnia socjalna – powiedział zastępca prezydenta Paweł Gulewski

Powstaniu tych placówek przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Oferta sklepu i kawiarni będzie skierowana do osób pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – jest to około 4600 osób – które mają poświadczać to stosownymi zaświadczeniami.

Jedną z idei tego typu sklepu jest sprzedaż produktów pełnowartościowych, za to w bardzo przystępnych cenach, kształtujących się na poziomie poniżej 50 procent ich rynkowej wartości. Z kolei kawiarnia socjalna ma pełnić funkcję integracyjną.

Prowadzona tam będzie także pomoc psychologów, w planach jest prowadzenie warsztatów, spotkań.  

Sklep i kawiarnia socjalne powstaną w pasażu handlowym przy ul. Gagarina 152, czyli w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta.

Na ten cel zostały przeznaczone dwa lokale, jeden o powierzchni użytkowej 151,8 m kw., w którym umieszczony zostanie sklep, a drugi o powierzchni użytkowej 80,98 m kw., gdzie zlokalizowana będzie kawiarnia. Są to lokale w dobrym stanie, posiadające odpowiednie zaplecze.

Najemca będzie zobowiązany do zatrudnienia w sklepie i w kawiarni (w pierwszej kolejności) osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym – mieszkańców Torunia. W tym zakresie podejmie współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy dla Miasta Torunia oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu.

[ALERT]1617170250044[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

JoJo

4 2

Dla LPG AGD .To sa nadludzie muszą mieć taniej .My ciezko pracujący im dopłacimy.Jak wpadnie Unia z teczowym eurowermachtem To dupy teraz nadstawimy. 18:52, 01.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

:):)

2 0

wstęp tylko dla nieszczepionych 11:53, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%