Zamknij

Ile trwa księgowanie przelewów? Jak działają sesje przelewów bankowych?

00:00, 09.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:18, 09.09.2020

Wielokrotnie zdarzyło nam się, że wysyłając przelew do odbiorcy, zastanawialiśmy się, czy trafi on na jego konto jeszcze tego samego dnia, czy już dzień później? Równie często jesteśmy po drugiej stronie i słysząc od znajomych z pracy, że przelew wynagrodzenia już do nich doszedł, zachodzimy w głowę, dlaczego zawsze trafia nam się otrzymać ten przelew jako ostatni. By odpowiedzieć sobie na te wszystkie pytania, należy dokładnie przeanalizować system przelewów bankowych, a wtedy godziny spływania środków na nasze konto nie będą już żadną tajemnicą.

W jaki sposób banki realizują nasze przelewy?

Choć cały system bankowy jest ze sobą powiązany wieloma mniej lub bardziej znaczącymi zależnościami, kwestia wychodzenia, jak i przychodzenia przelewu w ramach jednego banku zależy w głównej mierze od tej jednej instytucji. Każdy z banków ma ustalone odgórnie godziny, w których przelewy przychodzące zostaną zaksięgowane na konto odbiorcy. Takie listy godzinowe są bardzo łatwe do znalezienia, a wnikliwe spojrzenie na harmonogram godzinowy przyjmowania przelewów zwróci uwagę na fakt, iż większość banków posiada aż 3 różne godziny księgowania przelewów. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku przelewów wychodzących.

Trzy sesje w ramach jednego banku są w zdecydowanej większości rozdzielone w ciągu dnia tak, by przelewy, które były robione do nas późnym popołudniem i wieczorem trafiły na nasze konto rano. Druga sesja to sesja południowa/popołudniowa, podczas której  otrzymamy przelew wysłany do nas rano tego dnia. Natomiast sesja wieczorna, czyli około 17:00-18:00 to ostatnia sesja przelewowa, gdzie otrzymamy przelewy wysłane do nas w okolicach południa. 

By otrzymać dokładną informację dotyczącą godzin księgowania przelewów przychodzących, warto udać się na stronę internetową banku i tam zasięgnąć takich informacji. Banki działają w różnych międzybankowych systemach przelewowych, a poniżej znajduje się krótka charakterystyka owych systemów, czyli sposobów, w jaki możemy wysłać innej osobie przelew. 

Przelewy wewnętrzne w ramach jednego banku

Jeżeli wykonujemy przelew do osoby, która posiada rachunek bankowy w tym samym banku co my, mamy pewność, że przelew ten dojdzie do odbiorcy w trybie natychmiastowym. Jest to podyktowane faktem, iż tego typu przelew nie wchodzi w siatkę systemu elixir, w związku z tym bank przetwarza go niezależnie bez konkretnej godziny wyksięgowania i zaksięgowania na konto odbiorcy. Dzięki temu dokonując przelewu na rachunek w tym samym banku niezależnie od tego, czy robimy to w niedziele, święto czy w środku nocy, pieniądze znajdą się u odbiorcy w okamgnieniu. 

System Elixir

System Elixir, czyli System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej to system rozliczeń międzybankowych, który umożliwia sprawne i bezawaryjny przepływ środków bezgotówkowych między wszelkimi podmiotami na rynku bankowym, czyli zarówno osobami prywatnymi, jak i przedsiębiorstwami, a nawet samorządami. Elixir jest systemem stworzonym oraz utrzymywanym przez Krajową Izbę Rozliczeniową a zasada jego działania opiera się o ustalony centralnie harmonogram sesji.

Rejestracja transakcji jest przyjmowana przez całą dobę, jednak realizacja przelewów ma miejsce w trakcie 3 sesji rozliczeniowych, które mają miejsce na przestrzeni dnia. Warto tu wspomnieć, że system Elixir działa jedynie w dni robocze, dlatego, jeżeli zdecydujemy się wysłać przelew w sobotę lub niedzielę, system zarejestruje to zlecenie, jednak zrealizuje je wraz z pierwszą poranną sesją już w następnym dniu roboczym. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku realizacji przelewu podczas dnia świątecznego.

Jest to najpowszechniejszy system przelewów ,a w internecie można znaleźć godziny księgowania przelewów w poszczególnych bankach.

System Express Elixir 

Express Elixir to niejako udoskonalenie formuły znanej z tradycyjnego systemu Elixir. Jest to komfortowy dla użytkowników system rozliczeń płatności, który działa w trybie natychmiastowym bez względu na to, czy przelew jest wykonywany w dniu roboczym, czy wolnym. System działa już od 2012 roku i umożliwia wysyłanie przelewów natychmiastowych do innych banków.

Obecnie liczba banków korzystających z systemu Express Elixir jest ograniczona, jednak z każdym rokiem liczba instytucji wzrasta. Obecnie wszystkie największe na rynku banki oferują możliwość wysłania przelewu natychmiastowego, jednak w ramach tej usługi naliczana jest dodatkowa opłata zależna od konkretnego banku. Koszt przelewu natychmiastowego waha się w granicach od 3 do 10 złotych. 

System SORBNET

Innym rozwiązaniem, zarezerwowanym na transakcje wysokokwotowe, czyli przewyższające kwotę 1 miliona złotych jest system SORBNET. Jest to system wprowadzony przez NBP i został zaprojektowany z myślą o bardzo dużych transakcjach, w których dwie strony nie mogą pozwolić sobie na czekanie na sesje wychodzące i przychodzące banków.

Wykonanie przelewu w ramach systemu SORBNET kosztuje zazwyczaj około 40 złotych, jest to więc stosunkowo duża prowizja  za wykonanie przelewu, jednak gdy w grę wchodzi transfer dużych kwot, system jest bardzo wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%