Zamknij
Ważne

Relacje samorząd-biznes nie muszą być trudne. W Toruniu najlepsze pomysły rodzą się przy biznesowym stole

15:20, 15.01.2016
Skomentuj fot. Tomasz Berent fot. Tomasz Berent

Zainaugurowany przed kilkoma miesiącami cykl spotkań prezydenta z toruńskimi przedsiębiorcami jest okazją, aby podyskutować i szukać wspólnych rozwiązań na wsparcie lokalnego biznesu. Do jakim wniosków doszli przedstawiciele obu stron tej relacji?

Piątkowe (15 stycznia) spotkanie w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży poświęcono przede wszystkim wsparciu osób rozpoczynających działalność. Jak się okazuje w Toruniu młodzi ludzie chcący założyć własną firmę mogą liczyć na pomoc urzędu miasta i innych instytucji.

- Mechanizmów wsparcia młodych przedsiębiorców w Toruniu jest bardzo dużo. Środkami finansowymi, wsparciem organizacyjnym i merytorycznym dysponują: inkubatory przedsiębiorczości, Powiatowy Urząd Pracy czy Centrum Wsparcia Biznesu - wylicza Krzysztof Koman, dyrektor ostatniej z wymienionych instytucji. - Jesteśmy po to, aby udzielić wszelkiego wsparcia przy zakładaniu własnej firmy.

Toruń może być konkurencyjny dla środowiska biznesu ze względu m.in. na swoje centralne położenie.

- Sama forma przedsiębiorczości się zmienia. Zaczynamy kreować pewne rozwiązania w zakresie nowych technologii. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane, co przy relatywnie niskich kosztach utrzymania, stwarza  konkurencyjne warunki do prowadzenia biznesu. To dostrzegają władze miasta i przedsiębiorcy - przyznaje w rozmowie z Dzień Dobry Toruń Łukasz Ozimek, dyrektor Smart Space. - W ciągu ostatnich kilku lat w Toruniu powstały miejsca, w których młodzi ludzie mają szansę realizować swoje przedsięwzięcia biznesowe, wdrażać je na rynek i testować. 

Jak dodaje Ozimek bardzo ważne jest pojawianie się tzw. aniołów biznesu, którzy dzielą się doświadczeniem, a często i kapitałem z wkraczającymi w tę strefę nowicjuszami.

Spotkania z przedsiębiorcami mają na celu przede wszystkim szukanie najlepszych rozwiązań na wspieranie lokalnych inicjatyw biznesowych. Według samorządu udaje się to coraz lepiej.

- Spotykamy się z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeń i firm. Do tej grupy zaliczamy i inkubatory przedsiębiorczości, fundusze pożyczkowe czy poręczeniowe i stowarzyszenia, które chcą być użyteczne dla przedsiębiorców. Jako samorząd musimy z nimi współpracować. Wsparcie dla biznesu musi wzrastać. Dzisiaj podejmujemy próbę wzajemnej dyskusji, aby było coraz lepiej - zapewnia Michał Zaleski.

Do konkretnych działań wspierania środowiska początkujących biznesmenów zaliczyć należy zwolnienia z podatku od nieruchomości.

- Jest to system ulg, których wysokość zależy od ilości zainwestowanego kapitału i zatrudnionych osób, wprowadzony przez władze miasta. Młodzi przedsiębiorcy mogą również liczyć na dotacje Powiatowego Urzędu Pracy. Można je wykorzystać na utworzenie nowych miejsc pracy, doposażenie stanowisk czy zatrudnienie osób niepełnosprawnych - dodaje Koman.

Poprzednie śniadanie biznesowe odbyło się w listopadzie 2015 roku. Poświęcono je branży turystycznej.

(Adrian Aleksandrowicz)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

andand

0 0

Fajny pomysł! Oby coś z tego wyszło więcej

14:08, 31.01.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%