Zamknij
REKLAMA

Toruń: zmiany już od 1 lutego. Ważne informacje dla przedsiębiorców

10:37, 21.01.2020 | ddtorun.pl
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Redakcja

Toruń: zmiany już od 1 lutego. Ważne informacje dla przedsiębiorców

Więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Już 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”. To rozwiązanie dla tych firm, których przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł.

Z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało ponad 12,5 tys. przedsiębiorców. Od 1 lutego będą mogli oni opłacać składki w ramach „małego ZUS plus”, który tego dnia wejdzie w życie.

Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2018 roku kwoty 63 tys., a  w 2019 roku kwoty 67,5tys. Od 1 lutego z „małego ZUS plus” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Tym samym poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki – informuje Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Od 1 lutego 2020 r. zmieni się także sposób obliczania składek. Do tej pory w ramach „małego ZUS” przedsiębiorca opłacał składki na ubezpieczenia społeczne uzależnione od przychodu. Natomiast od lutego w ramach „małego ZUS plus” składki będą liczone od dochodu. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS plus”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku).

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS plus” i spełnia warunki, powinien maksymalnie do 2 marca wyrejestrować się z ubezpieczeń z aktualnym kodem tytułu ubezpieczenia, a zgłosić się z nowym (0590, 0592). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach. Oni nie muszą składać wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym (za styczeń), potem w marcu (za luty).

Pozostali przedsiębiorcy, tj. ci którzy rozpoczną lub wznowią prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej albo spełnią warunki do ulgi po styczniu danego roku (np. po zakończeniu okresu 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek” na ubezpieczenia społeczne), zgłaszają się do „małego ZUS plus” w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS plus” po zmianach.

Z „małego ZUS” i „małego ZUS plus” nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w poprzednim roku krócej niż 60 dni. Z ulgi wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej, twórca, artysta).  Z ulgi nie skorzystają także przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność na rzecz byłego bądź obecnego pracodawcy, a także przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne (od podstawy wynoszącej 30%minimalnego wynagrodzenia).

Niższą składką można będzie opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. Do okresu tego wlicza się również miesiące korzystania z „małego ZUS” w 2019 r. i w styczniu 2020 r. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. 

[ALERT]1579599481567[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone