Zamknij
REKLAMA

Czy warto robić profesjonalny przegląd rejestracyjny auta?

00:00, 29.08.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przegląd techniczny jest obowiązkowym badaniem, o którym powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu. Od sprawności samochodów poruszających się po szosach zależy bezpieczeństwo wszystkich, którzy biorą udział w ruchu drogowym. Czasami zdarza się nam zapomnieć o terminie kolejnego przeglądu auta, dlatego warto wiedzieć, jakie mogą być tego konsekwencje.

Co grozi za jeżdżenie po mieście autem bez ważnego badania technicznego?

Pominięcie obowiązkowej wizyty w stacji diagnostycznej zwykle nie jest wynikiem celowego działania kierowcy, ale najczęściej prostym przegapieniem terminu. Może się zdarzyć, że brak koniecznego wpisu w dowodzie rejestracyjnym wyjdzie podczas kontroli drogowej. Wtedy policjanci zatrzymują dowód rejestracyjny i wydają skierowanie na przegląd techniczny. Jeśli termin przeglądu auta upłynął niedawno, kierowca ma szansę na otrzymanie jedynie upomnienia, jednak często wlepiane są mandaty nawet do kilkuset złotych. Gdy policja uzna, że pojazd jest niesprawny, może zlecić odholowanie samochodu na lawecie. Koszty pokrywa właściciel pojazdu.

Brak aktualnego przeglądu rejestracyjnego może być także poważniejszy w skutkach, jeśli zdarzy się nam kolizja. Gdy z naszej winy dojdzie do wypadku, a nie będziemy mogli pokazać wpisu ważnego przeglądu technicznego, towarzystwo ubezpieczeniowe zwykle wypłaca poszkodowanemu rekompensatę z OC. Jednak brak badania technicznego może stanąć na przeszkodzie w otrzymaniu odszkodowania z tytułu NNW oraz AC.

Kiedy trzeba pojechać na przegląd rejestracyjny?

Obowiązek zgłaszania się do stacji diagnostycznej mają wszyscy właściciele samochodów, ciągników rolniczych, motorów, motorowerów i przyczep. Częstotliwość przeprowadzania przeglądu rejestracyjnego została ustalona w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym mówi, że do stacji kontroli pojazdów należy udawać się każdego roku.

Wyjątek od tej reguły stanowią:

  • Nowe samochody. Okresowe badanie techniczne nowego (z salonu) auta osobowego należy zrobić przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następne za dwa lata, a wszystkie kolejne co roku. Zasada ta dotyczy także samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony oraz motocykli,
  • Nowe ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze oraz motorowery. Właściciele muszą zgłosić się na przegląd techniczny przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a na kolejne za dwa lata
  • Pojazdy zabytkowe. Takie auta nie podlegają okresowym badaniom technicznym, chyba że są wykorzystywane do działalności gospodarczej, wtedy obowiązuje coroczny przegląd techniczny.

By samochód zawsze gładko przechodził kontrolę w stacji diagnostycznej, należy o niego dbać i regularnie serwisować, wtedy nie będzie sprawiał nam nieprzyjemnych niespodzianek. Rób badania techniczne u znakomitych specjalistów w Toruniu — Stacja Kontroli Pojazdów Auto Czar

Znajdziesz tu również serwis, który oferuje profesjonalne usługi w połączeniu z stacją kontroli pojazdów na której można zweryfikować i dokładnie sprawdzić twój pojazd. Serwis korzysta z profesjonalnego nowego sprzętu diagnostycznego, jako nieliczni w Toruniu wykonują ustawienie geometrii kół pojazdów w systemie 3D. Nie zwlekaj sprawdź swoje auto w serwisie.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone