Zamknij
REKLAMA

Toruń: oto zawody, na które brakuje chętnych do pracy

11:15, 14.05.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. depositphotos

Toruń: oto zawody, na które brakuje chętnych do pracy

Wśród 50 zawodów deficytowych, na które w Toruniu brakuje chętnych do pracy znajdują się m.in. inżynierowie budownictwa, kierowcy, pracownicy produkcji, spedytorzy, księgowi i sprzedawcy. Lista jest długa, a firmy z tego regionu walczą o pracowników, jednak wygrywają jedynie przedsiębiorstwa z silną pozycją na rynku, a takich w Toruniu nadal brakuje. 

Podobnie jak w całym kraju, również w Toruniu rynek pracy jest rynkiem pracownika. Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wśród stanowisk deficytowych w tym regionie znajdują się zarówno te niższego, jak i wyższego szczebla. Wymieniani są agenci ubezpieczeniowi, zawodowi kierowcy, kucharze, programiści, projektanci wzornictwa przemysłowego, operatorzy maszyn do produkcji i przetwórstwa papieru, spawacze czy sprzedawcy i kasjerzy. W sumie 50 zawodów określono jako deficytowe. 

Przedsiębiorcy z woj. kujawsko-pomorskiego mają spory problem ze znalezieniem pracowników, których do udziału w rekrutacji skłania również marka pracodawcy, niestety lokalne firmy nie zawsze wiedzą jak ją zbudować. Nieistniejące działy HR, niewykorzystane wsparcie instytucji samorządowych, nieskuteczna komunikacja - to główne z działań regionalnych organizacji, które powodują problemy z budowaniem marki pracodawcy. W konsekwencji lokalne firmy nie mogą znaleźć chętnych do pracy - wynika z analizy Grupy Progres i agencji doradczej Anny Stachniuk. Przeprowadzono ją w związku ze zbliżającą się konferencją „Kurs na HR”, podczas której 16 maja w Toruniu spotkają się z regionalni przedsiębiorcy, lokalne władze i środowiska naukowe oraz profesjonaliści związani z branżą HR. 

- W naszym województwie działa niemal 35 tysięcy spółek i przedsiębiorstw. Niestety większość z nich ma problem z budowaniem swojej marki jako dobry pracodawca. Z moich obserwacji wynika, że w wielu lokalnych firmach praktycznie nie istnieją działy HR, a ich funkcję nieskutecznie pełnią kadry i płace – mówi Anna Stachniuk, strateg biznesowy. – Brak specjalistów, którzy w firmie będą odpowiadali za zarządzanie kadrą powoduje, że szukając pracowników wielu przedsiębiorców popełnia ten sam błąd – do budowania swojej marki wykorzystuje billboardy, ulotki i kampanie reklamowe. Należałoby jednak zacząć od poprawy sytuacji wewnątrz firmy, tak by stworzyć przyjazne miejsce, które przyciągnie wielu kandydatów – podkreśla Anna Stachniuk.

Analiza regionalnego rynku wykazała także inne problemy pracodawców. Wśród najczęściej występujących znajdują się m.in. niskie zarobki oferowane kandydatom, niska świadomość benefitów pracowniczych i metod motywacyjnych, brak analizy przyczyn rotacji pracowników oraz niewiedza managerów dotycząca warunków, które osobom zatrudnianym oferuje konkurencja. Kandydatów zniechęcają również warunki pracy niezgodne z początkowymi ustaleniami, gdy już pierwszego dnia dowiadują się, że ich wynagrodzenie będzie niższe, a kadra ciągle się zmienia. 

- W sytuacji, w której z problemami kadrowymi boryka się wiele firm zauważamy znaczne zainteresowanie profesjonalnymi usługami związanymi z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz doradztwem strategicznym wspomagającym budowanie marki – mówi Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres. – Informacje dotyczące lokalnych rynków pracy, które posiadamy od pracowników naszych oddziałów regionalnych oraz te otrzymywane podczas Kursu na HR można podciągnąć pod jeden, wspólny mianownik. Rynek pracy ma wielu interesariuszy, którzy widzą potrzebę rozmowy na ważne tematy. Chcą także dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz rozwiązywać kluczowe problemy, do których w województwie Kujawsko-Pomorskim należy m.in. niska pozycja wielu regionalnych pracodawców, którzy przez kandydatów postrzegani są jako niewiarygodni partnerzy i pora to zmienić – dodaje Cezary Maciołek.

Konferencja Kurs na HR odbędzie się 16 maja w Toruniu, mogą się na nią rejestrować wszyscy zainteresowani tematyką szeroko pojętego rynku pracy i Human Resources.

[ALERT]1557825210836[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone