Zamknij
REKLAMA

Miało być innowacyjnie? I jest. Cztery firmy z Torunia wdrożyły innowacyjne rozwiązania dzięki agencji innowacji

06.40, 19.10.2015 Katarzyna Fus
Skomentuj Na rozwój firm i instytucji naukowych wydano 17 mln zł, depositphotos.com
REKLAMA

Kujawsko-Pomorska Agencja Innowacji podsumowuje działanie Funduszu Badań i Wdrożeń. Jak z dotacji na innowacyjne projekty skorzystały toruńskie firmy?

Tour de Region, czyli spotkania podsumowujące projekt pilotażowy KPAI zorganizowano już w Solcu Kujawskim, Grudziądzu oraz we Włocławku. 20 października konferencja odbędzie się w Bydgoszczy na UTP.

Chodzi o konkurs, w którym rozdysponowano 17 mln zł w ramach Funduszu Badań i Wdrożeń. Szansę na pieniądze miały firmy i instytucje naukowe, które przedstawiły innowacyjne projekty. Do agencji zgłoszono 80 wniosków, agencja wybrała spośród nich 27. Można było starać się o pieniądze na zakup badań naukowych, wdrożenia badań, zakup sprzętu badawczego przez uczelnie, zakup prototypów i sprzętu badawczego przez przedsiębiorstwa. 

- Fundusz Badań i Wdrożeń był projektem pilotażowym, mającym pomóc w lepszym wykorzystaniu potencjału innowacyjnej gospodarki w regionie - mówi Aneta Dembińska, specjalistka PR w KPAI. - Chcemy kontynuować działania tego typu i tworzyć mechanizmy, które nawet po zakończeniu perspektywy finansowania unijnego będą mogły funkcjonować i być kołem napędowym gospodarki. Współpracując ściśle z przedsiębiorcami i zachęcając ich do bezpośredniego kontaktu wpieramy inwestycje w innowacje, rozwój badań, tworzenie działów badawczo rozwojowych. Przedsięwzięcia zrealizowane w pierwszej, pilotażowej edycji funduszu nie zostaną pozostawione same sobie. Będziemy w ciągłym kontakcie z realizującymi je jednostkami, tak aby być na bieżąco z rozwojem produktu. Ważne jest to, że przedsięwzięcie nie kończy się z chwilą zakończenia funduszu – przedsiębiorcy będą je nadal rozwijać i pracować nad nimi, a my będziemy starali się im w tym pomagać i szukać optymalnych rozwiązań. Działania innowacyjne to ciągle ulepszanie pomysłów i nowe wyzwania.

W pilotażowym zestawieniu znalazły się cztery toruńskie firmy. Telekomunikacja Gminna Spółka Akcyjna otrzymała prawie 1 mln zł na budowę niekomercyjnego oprogramowania – Otwartej Regionalnej Platformy Usługowej (OPUS) obejmującej narzędzie do świadczenia usług elektronicznych w województwie kujawsko-pomorskim.

Z kolei Immquest Sp. z o.o. (wcześniej Tenis Tor Sp. z o.o.) ponad pół mln zł wydało na zakup sprzętu do prowadzenia badań nad stworzeniem nowej usługi medycznej zmierzającej do zwiększenia odporności organizmu, w tym diagnozowania nowotworów. Spółka Torqway zyskała wsparcie na przygotowanie prototypowego pojazdu rekreacyjno-rehabilitacyjnego jako nowoczesnej formy aktywności fizycznej (800 tys. zł). A Faber Consulting Polska otrzymało ok. 500 tys. zł na zakup badań naukowych do opracowania nieinwazyjnego systemu monitorowania środowiska przy wykorzystaniu dronów.

(Katarzyna Fus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%