Pierwszych sześciu seniorów odebrało Toruńskie Karty Seniora. Uprawniają one osoby powyżej 65. roku życia m.in. do zniżek. Do programu przyłączyło się już 65 firm i instytucji.
Irena Skrobiszewska, Maciej Krzyżykowski, Marian Ziemlewski, Henryk Stawiszyński, Janina Szymańska i Stanisław Szymański - to nazwiska pierwszy seniorów, którzy odebrali we wtorkowe południe swoje karty w urzędzie miasta.
- Dzisiejsi seniorzy bywają bardzo aktywni: jeżdżą na rowerze, pływają, chodzą na koncerty i wystawy, biorą udział w zajęciach Uniwersytetu III Wieku - wylicza Janina Szymańska, jedna z uczestniczek programu.
Toruńska Karta Seniora jest elementem lokalnego programu „Rodzina Razem - Toruń dla pokoleń”, który ma integrować środowiska seniorów, zwiększać ich aktywność społeczną i fizyczną czy też poczucie bezpieczeństwa socjalnego.
- Toruńska Karta Seniora to przedsięwzięcie, z którym startujemy w Toruniu - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. - Grudzień to był czas na pobieranie i składanie wniosków. Do dzisiaj przyjęliśmy 1026 wniosków ze strony seniorów. Jeszcze nie jest to dużo, bo uprawnionymi może być 34 tys. torunian. Myślę, że spora część jeszcze przygotowuje się, aby taki wniosek złożyć i z Toruńskiej Karty Seniora skorzysta.
Do programu dołączyło się już 65 firm i instytucji. Ciągle spływają zgłoszenia od kolejnych.
- Cieszę się, że mogliśmy państwu przekazać te karty - mówi Krystyna Nowakowska, przewodnicząca toruńskiej rady seniorów. - A także dlatego że możemy przekazać wszystkim seniorom, którzy ukończyli 65. rok życia. Raduje się moje serce, że do tych kart rada seniorów się dołożyła. Poszukiwaliśmy na własną rękę partnerów.
Nowakowska zwraca uwagę, że do programu włączyły się zarówno duże, jak i małe firmy. Pełną listę można znaleźć na stronie internetowej urzędu miasta.
To nie tylko podmioty, którzy prowadzą działalność na terenie Torunia, ale też przedsiębiorcy, którzy działają poza miastem, np. seniorzy znajdą ofertę uzdrowiskową.
- Propozycje są różnorakie: świadczenia medyczne, stomatologiczne, usługi pielęgniarskie, weterynaryjne, krawieckie - wylicza Izabela Miłoszewska, dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej magistratu. - Planujemy w tym roku wiele przedsięwzięć skierowanych do seniorów. Będziemy informować o nich uczestników programu za pomocą SMS-ów i za pośrednictwem lokalnych mediów.
17 stycznia o godz. 11 zaplanowano w Domu Harcerza spotkanie edukacyjne dla seniorów dotyczące tego, jak reagować na zagrożenia w życiu codziennym. To będzie okazja do rozmowy seniorów ze służbami mundurowymi.
1 1
A kiedy w Toruniu będzie karta miejska?