Wiadomości

Zamknij

Miliony na Camerimage. Radni mówią jednym głosem, choć mają wątpliwości

Weronika Polichnowska Weronika Polichnowska 18:00, 30.04.2026 Aktualizacja: 14:04, 30.04.2026
11 Miliony na Camerimage. Radni mówią jednym głosem, choć mają wątpliwości Fot: Mateusz Białczyk

Decyzja o  dodatkowym wsparciu festiwalu Camerimage wywołała emocje. Przed głosowaniem zapytaliśmy radnych, co o tym myślą. Odpowiedzi są zaskakująco zgodne.

::news{"type":"see-also","item":"80507"}

Jest zgoda, choć bez entuzjazmu

Podczas czwartkowej (30 kwietnia) sesji Rady Miasta Torunia radni mieli zdecydować o dodatkowym finansowaniu festiwalu Camerimage. Jeszcze przed głosowaniem zapytaliśmy przedstawicieli różnych klubów, jak oceniają pomysł wyłożenia przez miasto ponad 5,5 mln zł.

Wynik? W większości przypadków odpowiedź była podobna, decyzja nie jest łatwa, ale konieczna.

„Trzeba ratować sytuację”

Najmocniej sprawę postawił Michał Zaleski z klubu Wspólny Toruń, były prezydent miasta. W jego ocenie obecna sytuacja to efekt zablokowania znacznie większych środków na inwestycję związaną z Europejskim Centrum Filmowym.

– Trzeba ratować sytuację, do której ktoś doprowadza, blokując 600 milionów złotych przeznaczonych na inwestycje w naszym mieście. A powstanie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, te pieniądze są rezerwowane od kilku lat, częściowo wydatkowane na fragment inwestycji, czyli studio, ale przecież pozostałe dwie trzecie inwestycji czekają na rozpoczęcie. Ktoś nieodpowiedzialny blokuje wydatkowanie tych środków, środków zarówno budżetu państwa, jak i gminy miasta Toruń. Wiem, że pan Prezydent w ślad za apelem klubu Wspólny Toruń zabiegał o to, aby tą inwestycję uruchomić, ale niestety gdzieś tam u warszawskich decydentów sprawa została wstrzymana.

Zaleski podkreślał, że decyzja miasta ma charakter ratunkowy i pozwoli utrzymać festiwal w Toruniu.

– Dlatego decyzja, którą podejmujemy, jest niełatwa finansowo, ale konieczna do tego, aby Toruń nie tracił swojej marki w przestrzeni światowej. Bo ten festiwal ma oddziaływanie światowe.

PiS: „Będziemy za, ale…”

Podobne stanowisko zajmuje klub Prawa i Sprawiedliwości. Radny Adrian Mól jasno zapowiedział poparcie dla projektu, choć nie krył zaskoczenia decyzją Energi.

– Dzisiejsze głosowanie jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, na pewno nie zaskoczę państwa, będziemy głosować za wsparciem tego festiwalu. Natomiast nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaskoczeni tym, że Energa wycofuje się ze współpracy z festiwalem

Radny wskazał też możliwe rozwiązanie, pozyskanie innej spółki Skarbu Państwa jako sponsora tytularnego festiwalu.

– Mamy wiele spółek, które mogłyby odnosić realne korzyści. Mam na myśli między innymi Orlen.

„Wydać te pieniądze inaczej”

Najbardziej powściągliwe stanowisko zaprezentował Bartłomiej Jóźwiak z Koalicji Obywatelskiej. Przyznał wprost, że wolałby przeznaczyć środki na inne cele, np. oświatę.

– Nie musimy się czarować, straciliśmy sponsora i to jest przyczyną tego typu działania. Ja oczywiście wolałbym te środki przekierować chociażby na system oświaty czy wiele innych potrzebnych zadań na naszych osiedlach.

Mimo to również w jego wypowiedzi wybrzmiało poparcie dla utrzymania festiwalu.

– Jeśli chcemy utrzymać ten festiwal, musimy go w jakimś stopniu finansować.

Radny zwraca też uwagę na aspekt ekonomiczny i promocyjny wydarzenia. Camerimage ma generować duży ruch turystyczny i wpływy dla lokalnej gospodarki.

– To nie jest tylko przemielenie pieniędzy na jakieś tam wydarzenie, natomiast realizujemy strategię rozwoju miasta, której ta odnoga turystyczna jest jednym z filarów funkcjonowania toruńskiej gospodarki. Branża hotelowa, gastronomiczna i pracownicy, którzy tam pracują, też są istotni dla naszego miasta – podkreślił Jóźwiak.

Choć wypowiedzi radnych różnią się w szczegółach, jedno jest wspólne – nikt nie mówi „nie”. Dominują głosy, że w obecnej sytuacji miasto nie ma wielkiego pola manewru i musi przejąć rolę sponsora.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (11)

HehHeh

19 1

Taaaa.Zastaw się a postaw się.Wszyscy jesteście siebie warci.Łatwo wydawać nie swoje a po nas choćby potop.Guleś toczka w toczkę drugi Zaleski - może ten starszy powinien go adoptować? Mówią tym samym głosem.Szkoda słów na to wszystko.

20:25, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

gamesgames

19 1

Sztama radnych. Ignorują głos wyborców, samozadowoleni, komitywa wszystkich opcji. Nic od czasu Zaleskiego się nie zmienia, są tak samo aroganccy. Jak chcecie dawać żydowiczowi 💩 to z własnych a nie publicznych.

20:52, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

AlAl

14 1

Ten komentarz jest dla tych którzy nie widzą przyszłości……za chwile ministerstwo powie że koniec dofinansowania i zgadnijcie kto weźmie to na swoje barki??? Oczywiście wspaniały prezydent gulewski !! A dlaczego?? Bo oczywiście trzeba ratować inwestycje i co WY na to??????????

20:55, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

wwawwa

16 4

Zaleski wsadził miasto na minę, rozpoczął budowę bez uzasadnienia i business planu, w jakichś konszachtach z glińskim, oddał najatrakcyjniejsze grunty a teraz gada, że "nieodpowiedzialni ludzie wstrzymują" samowolę. Neurony już mu nie stykają. A teraz jeszcze nie płacą architektowi. Inwestycja za ponad miliard, miały być zlecenia dla swoich firm, honoraria za "consulting" i in. Ale ludzie są za inteligentni na takie wały.
Skoro się procesują z architektem to niby CO mają tam pobudować? Wg jakiego projektu?

21:01, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ubukrólubukról

15 1

Układ toruński.

21:02, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

obserwatorobserwator

12 0

Normalnie jak mafia - rączka rączkę myje.Jak chodzi o kasę (dodam naszą - mieszkańców, a nie prywatną Gulewskiego czy innego znajomka, to wszyscy jednym głosem - a nuż coś komuś,może z rodziny jakiś stołeczek skapnie...Zaleski to wszystko zaczął,wbrew wszystkiemu a teraz wszyscy dalej na baczność bo stary piernik pogania...Oj,Gulewski wydaje mi się że mieszkańcy Ci tego nie zapomną...A i Twoich BEZradnych też się rozliczy przy następnych wyborach.

21:31, 30.04.2026

pepsipepsi

19 1

Jacy jednomyślni ci radni. Szkoda, że nie są jednomyślni ze swoimi wyborcami. Nie dla budowy tego koszmaru w centrum starego miasta. Klaustrofobiczna wylewka z betonu jakim są Jordanki wystarczy. Nie dla niszowego festiwaliku drenującego publiczne pieniądze.

21:10, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

lililili

18 1

Festiwal ma odziaływanie ŚWIATOWE - Michaś Z.
Ciekawe czy on w to wierzy ? , jakieś przykłady ??? To on przygarnął tą nieszczęsny imprezę i teraz broni jak niepodległości . Nie znalazła uznania w większych i bogatszych miastach , które się jej pozbyły również ze względów finansowych i widzi mi się organizatora . A tu proszę kino za 600 ml. zł. , organizacja imprezy na koszt obywateli miasta . Nie wystarczyło wynająć kino na te kilka dni, a pieniądze przeznaczyć choćby na transport . Gdzie tu konsultacje społeczne .

21:21, 30.04.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Toruniak Toruniak

14 1

Czy Gulewski boi się Zaleskigo, że nie potrafi uszanować woli znacznej większości mieszkańców Torunia przeciwnej tej fanaberii? Gmachy, imprezy rozpusta a miasto zadłużone i wpada w coraz większą czarną dziurę.

12:01, 01.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Johnny 11 palcówJohnny 11 palców

8 4

Ważne, że obecny prezydent nie lubi grzyba Tadeusza Rydzyka. Największego złodzieja III RP!!!

07:29, 02.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Złota ŻabaZłota Żaba

11 1

Żadna dotacja nie zmieni tego że Camerimage to bieda

11:33, 02.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%