Zamknij
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża do Torunia. Ale tego dnia w mieście będzie działo się znacznie więcej

06.00, 14.10.2016 Katarzyna Fus
Skomentuj fot. depositphotos/Jacek Herok/AFPS/PPC/Newspix.pl
REKLAMA

W najbliższą środę (19.10) Toruń odwiedzi prezydent Andrzej Duda. Wizyta jest związana z inauguracją Roku Rzeki Wisły.

Przyszły rok należy do największej polskiej rzeki. Ale jeszcze w tym - 19 października - zaczyna się inauguracja Roku Rzeki Wisły.Obchody tego wydarzenia to odpowiedź na prowadzone od dawna starania grupy społeczników, podróżników i pasjonatów Wisły wnioskujących o uhonorowanie Królowej Polskich Rzek.

- Toruńska inauguracja odbędzie się 19 października, w 550. rocznicę zawarcia II pokoju toruńskiego, który zakończył wojnę trzynastoletnią z zakonem krzyżackim – mówi Jacek Kiełpiński, rzecznik Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej. - To wtedy Polska uzyskała, dzięki "uwolnionej" Wiśle, dostęp do Bałtyku. Wraz z pierwszym wolnym flisem, wiosną 1467 roku (do czego nawiązuje Rok Rzeki Wisły 2017), rozpoczął się okres gospodarczego sukcesu naszego kraju zwany Złotym Wiekiem.

W uroczystej sesji inauguracyjnej o godz. 12 w Dworze Artusa wezmą udział przedstawiciele kancelarii prezydenta i rządu, a także władz miast i gmin nadwiślańskich. Kulminacyjnym punktem będzie, rozpoczynająca się o godz. 16, inscenizacja historyczna na toruńskim bulwarze: "Bitwa na Wiśle i zaprzysiężenie II pokoju toruńskiego" z udziałem grup rekonstrukcyjnych, tradycyjnych drewnianych łodzi i statków wiślanych.Imprezę wzbogaca szereg wydarzeń towarzyszących, wystaw i prezentacji i to nie tylko w październiku.
 

Rok Rzeki Wisły 2017 zapowiada się równie ciekawie: z festiwalami wodnymi z udziałem tradycyjnych łodzi, regatami, spływami, biegami wzdłuż brzegów rzeki, rajdami rowerowymi, warsztatami, jarmarkami w nadrzecznych ośrodkach, festiwalami nadwiślańskich smaków, pielgrzymkami i obchodami świąt na wodzie.

Jednym z takich wydarzeń, które już są planowane w naszym regionie jest Festiwal Wisły. W sierpniu od 11-15 czeka nas pięć dni ciekawych imprez na trasie rzeki: Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek, Toruń. 

[ZT]5189[/ZT]

Podczas festiwalu zaprezentują się też ze swoimi jednostkami rzeczni żeglarze z Francji, znawcy Loary, rzeki nad którą, w Orleanie, odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym najbardziej magiczne - długie topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści. W doskonałym towarzystwie obejrzeć będzie można najbardziej wiślany z filmów - „Rejs”.Po projekcji Stanisław Tym - filmowy kaowiec - opowie o kulisach powstawania kultowego dzieła.

Festiwal Wisły to także prezentacja nadwiślańskich smaków. (I to nie tylko z tego odcinka rzeki). Od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki. W trakcie Festiwalu rozegrany zostanie Turniej Nadwiślańskich Smaków o tytuł Nadwiślańskiego Smaku 2017. O jego wyborze współdecydować będą wszyscy goście i uczestnicy wydarzenia. Także przy okazji festiwalu odbędzie się XX Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii.

(Katarzyna Fus)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

My I wyMy I wy

5 2

Cieszmy się ogromnie.
A bedzie cos o obietnicach wyborczych i zaprzestaniu ich realizacji?? 08:18, 14.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pensumpensum

4 4

A mi jest żal, że pan Bronek nie jest już prezydentem. Te jego bullshity-pierdołki takim ciepłym go czynily. Te jego *%#)!& przypowiastki o kaszalotach(o obfitych kobitkach czy Dunkach służacych w marynarce wojennej!). A przeuroczy wtręt o niewiernej Michelle ( Obamie) w czasie wizyty w Sali Owalnej! Cud, mjud! jakby rzekł jeden z bohaterów Kubusia Puchatka. No i to omacaniu kur i przywłaszczenie obrazów( Bydło na pastwisku, Gęsiarka) tudzież mebli po wyprowadzce z pałacu! Szkoda, że juz pan Bronek nie jest pod żyrandolami. Było przaśnie, rubasznie, ale wesoło! I ta jego ortografia! Ach rozmarzyłem się! A tu czas do roboty. 09:17, 14.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I znowu I znowu

1 1

Człowiek pod żyrandolem 19:44, 15.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KiniaKinia

1 1

Nie rozumiem po co on tu się pcha.A może jeszcze porcelanową niemowę ze sobą przywlecze. 12:39, 16.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pensumpensum

1 2

Kinia! ptasi móżdżku! ( sorry wszystkie ptaszki! w tym kanarki i papużki też!) walnij się tą swoją parasolką, to może ci coś zaskoczy!(?)
Wyrażnie cierpisz! to może już dynię sobie na łepetynę włożysz! Ulżyj! Proponuję zamiast tej tabletki z piórkiem zwykła lewatywa! i zaprotestuj! Hasła podsuwam Ci gratis!bierz parasolkę oraz wieszak i skanduj razem z Wielgusową: ?Hej, siostry, w górę racice, pokażmy wyklęte macice!?;
?Patrzcie, jaka jestem chytra, po aborcji chcę in vitra!?;
?Zachodzę, nie rodzę, bo w kółko chodzę!?;
?Kaleka ? pół człowieka!?;
?Ręce precz od mego ciała! Jam się dawno nie kąpała!?;( nie jestem ich autorem, jeno cytuję! Może nawet b. prezydent Torunia dr J. Wieczorek Cię wesprze !(?) 13:13, 16.10.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kinia Kinia

0 0

No no cała pisosko rydzykowa kultura wychodzi.Brawo nie mam argumentu używam siły.Jakie to głęboko katolickie wyznanie miłości. 18:39, 16.10.2016


REKLAMA
0%