Nowoczesna szkoła przy ul. Grasera już działa, ale wielu rodziców miało jedno poważne pytanie – co dalej po trzeciej klasie? Teraz wszystko jest już jasne. Miasto podpisało umowę na drugi etap inwestycji.
Nowa szkoła na toruńskim Jarze od września 2025 roku tętni życiem. Pierwsi uczniowie korzystają już z nowoczesnych sal i przestronnych korytarzy, jednak od początku nad inwestycją wisiał jeden ważny znak zapytania.
Pierwszy etap budowy obejmował jedynie część przeznaczoną dla najmłodszych uczniów – klas 1–3 oraz oddziałów przedszkolnych. Rodzice obawiali się, że po zakończeniu trzeciej klasy dzieci będą musiały przenieść się do innych placówek.
Teraz wiadomo już, że taki scenariusz nie będzie konieczny.
30 kwietnia 2026 roku w Urzędzie Miasta Torunia podpisano umowę na realizację drugiego etapu budowy szkoły przy ul. Grasera.
– To dla nas niezwykle ważny moment. Kilka lat temu rozpoczęliśmy projekt, który pierwszy etap osiągnął w lipcu 2025 roku. Od 1 września 2025 funkcjonuje już szkoła filialna Szkoły Podstawowej nr 4 wraz z oddziałami przedszkolnymi - w tym filia Przedszkola nr 18 na północy Torunia.
– mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Jak podkreślił, celem miasta jest stworzenie pełnowymiarowej szkoły podstawowej dla dynamicznie rozwijającego się osiedla Jar.
– Chcemy, aby uczniowie kończący trzecią klasę mogli rozpocząć kolejny etap edukacji już w nowych, nowoczesnych warunkach – dodał prezydent.
Drugi etap inwestycji będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Nowa część szkoły ma mieć ponad 6500 metrów kwadratowych powierzchni.
Powstaną tam m.in. 34 sale lekcyjne, sala gimnastyczna, aula pełniąca funkcję sali wielofunkcyjnej, świetlica oraz rozbudowane zaplecze sanitarne i szatniowe.
Miasto zapowiada również budowę dużego kompleksu sportowego z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim, bieżnią lekkoatletyczną, skocznią w dal i boiskami wielofunkcyjnymi.
Władze miasta podkreślają, że Jar to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się części Torunia.
– Dane demograficzne jasno pokazują, że osiedle Jar jest obszarem o największym przyroście liczby dzieci. Już po pierwszym etapie rekrutacji widzimy duże zainteresowanie
– mówiła zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska.
Jak przekazała, w przyszłym roku szkolnym planowane jest utworzenie aż pięciu klas pierwszych.
Docelowo szkoła ma pomieścić około 47 oddziałów.
Inwestycję zrealizuje toruńska firma budowlana DOLMAR. Wartość podpisanej umowy wynosi blisko 46 milionów złotych.
– Chcę podkreślić, że 15 miesięcy na realizację tej inwestycji to harmonogram bardzo napięty - szczególnie biorąc pod uwagę, że musimy jeszcze opracować projekt oraz uzyskać zamienne pozwolenie na budowę. Dysponujemy jednak doświadczoną kadrą oraz odpowiednim zapleczem sprzętowym, które pozwalają nam realnie zakładać dotrzymanie tego terminu.
– mówił dyrektor firmy Krzysztof Dobrzeniecki.
Miasto zakłada, że nowa część szkoły będzie gotowa w lipcu 2027 roku. Od roku szkolnego 2027/2028 placówka przy ul. Grasera ma już funkcjonować jako pełnoprawna Szkoła Podstawowa nr 4.
X10:05, 09.05.2026
Proszę o zlikwidowanie szczujni AKSIM! To zła szkoła Rydzyka!!! Cała Polska śmieje się z tej pseudo uczelni. Należy ją zlikwidować, a tereny oddać potrzebującym!
Al15:54, 09.05.2026
A na Janków podstawie tak sądzisz? Jakieś badania masz czy tylko urojenia?
X09:40, 10.05.2026
AL___> Urojenie to ty masz bocie! i won mi z tej strony idź zwalić konia Rydzykowi!
Cwikieł10:13, 09.05.2026
Przypominam sojusz ołtarza z tronem, łysy był *%#)!& Rydzyka! Koniec z tym. Trzeba zabrać pieniądze redemptorerrorystą!
Al15:55, 09.05.2026
Może zacznij w końcu brać te leki od lekarza :)
Cwikieł09:41, 10.05.2026
AL_> Zabolało studenciaka Rydzyka biorącego social?! Mamusia k...a a tatuś złodziej twoi a ten studiuje u Rydzyka!
Alejandro10:15, 09.05.2026
Mam pytanie do prezydenta Torunia! Dlaczego nie rozliczyliście Klafkę Zdzisława i Rydzyka Tadeusza vel Kardaszewskiego z tego, że dostali od PIS 400 mln zł!!!
Al15:55, 09.05.2026
Masz już trzy osobowości czy więcej? Bo patrzę na komentarze o wszędzie Ty ;)
Alejandro09:42, 10.05.2026
Widocznie wszyscy j*****ą Rydzyka, a Ty mu liżesz jajca z połykiem :)
Al15:57, 09.05.2026
Ale gdzie są radni pisu??? Nie ma….
UWAGA!09:43, 10.05.2026
GOŚĆ PISZĄCY JAK AL to bot student Rydzyka, zauważyłem aktywność z Portu Drzewnego. Blokować tego psychopatę :) Dziękuje ;)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz