Na Bulwarze Filadelfijskim archeolodzy odkryli niezwykły pochówek. Przy szkielecie znaleziono skarb średniowiecznych monet i broń. To kolejne z fascynujących znalezisk w tym miejscu.
Na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu od kilku miesięcy trwają intensywne prace archeologiczne, które przynoszą coraz ciekawsze efekty. W ostatnich dniach odkryto tam wyjątkowy pochówek sprzed setek lat – szkielet mężczyzny z tajemniczym skarbem.
Prace wykopaliskowe prowadzone są na obszarze około 21 arów pomiędzy dawnymi Koszarami Racławickimi (dzisiejszym Hotelem Bulwar), północną krawędzią nowo powstałej drogi oraz w okolicach Bramy Klasztornej. W trakcie badań archeolodzy odsłaniają zarówno pozostałości dawnych murów, jak i obszar historycznych cmentarzy.
– Sukcesywnie odkrywamy pozostałości zabudowy kompleksu Ducha Świętego, który został w połowie XVIII wieku zniszczony przez Prusów
– mówi prof. Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
– Okazuje się, że faktycznie założono tutaj szpital. Sukcesywnie powstawały też kolejne partie architektury murowanej, które funkcjonalnie były związane ze szpitalem oraz klasztorem Benedyktynek. Mamy tutaj odsłonięty już cały labirynt murów gotyckich pochodzących z różnego czasu.
W ostatnich dniach uwagę archeologów przykuł szczególnie nietypowy grób, w którym znajdował się szkielet ułożony twarzą do ziemi.
– Ogólnie grobów odsłoniliśmy już ponad 60. Z reguły są to groby niewyposażone, a przy jednym z nich natknęliśmy się na niespodziankę – mówi prof. Chudziak. – Jest to trochę nietypowy pochówek, ponieważ była to najprawdopodobniej mężczyzna, co jeszcze potwierdzą badania. Zmarły został pochowany na brzuchu, a przy jego boku znaleźliśmy skarb brakteatów krzyżackich i kwartników, najprawdopodobniej z końca XIV lub początku XV wieku. W sumie jest to około 20 monet. Najprawdopodobniej były one wszyte w ubranie zmarłego, nie wydaje się nam, żeby to było intencjonalnie pozostawione. Zmarły był też wyposażony w długi nóż. Z naszego punktu widzenia to bardzo ważne znalezisko, ponieważ jest to najniższa warstwa grobów i to znalezisko nam będzie wskazywać chronologię
Oprócz szkieletu ze skarbem monet archeolodzy odkryli na Bulwarze Filadelfijskim także szereg innych, cennych zabytków: glinianą oktarynkę (piszczałkę), liczne fragmenty ceramiki, butelek, fajek z ciekawymi zdobieniami, ołowiane odważniki, a także pięknie zdobione kafle piecowe z motywami zwierząt i ornamentami geometrycznymi z XVI i XVII wieku. Wśród znalezisk znajduje się również pierścień ozdobiony kamieniem szlachetnym.
Jak zapewniają archeolodzy, wszystkie artefakty zostaną dokładnie przebadane, a po zakończeniu prac zostaną udostępnione na wystawie przygotowanej wspólnie z Muzeum Okręgowym w Toruniu. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć niezwykłe odkrycia, które przez wieki skrywał toruński bulwar.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz