Zamknij
REKLAMA

Lenz kontra Całbecki: "Marszałek powinien zostawić sztukę artystom. Sztuka powinna być niezależna"

06.00, 04.10.2016 Wojciech Giedrys
Skomentuj Od lewej: poseł PO Tomasz Lenz i marszałek Piotr Całbecki, fot. Tomasz Berent
REKLAMA

- Sztuka powinna być niezależna - mówi Tomasz Lenz, lider PO w regionie. To odpowiedź na oświadczenie marszałka w sprawie głośnego przedstawienia.

Tomasz Lenz, poseł i lider PO na poniedziałkowej konferencji prasowej omawiał najważniejsze punkty deklaracji programowej, którą PO zaprezentowało podczas niedzielnej konwencji. Jednym z jej haseł była "autonomia kultury".

- Nie chciałbym słyszeć, oglądać i czytać w sieci i na co dzień sytuacji, w których jakiś polityk mówi, że w jakiejś sztuce coś nie powinno mieć miejsca, czy jakiś film jest zły - mówi Tomasz Lenz, poseł i lider PO w Toruniu i przytoczył przykład "Idy", która odnosi sukcesy w świecie, a nie podoba się politykom PiS.

Co zatem Lenz myśli o ostatniej "interwencji" marszałka Piotra Całbeckiego dotyczącej spektaklu "Nasza przemoc - wasza przemoc"?

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu Całbecki wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że przedstawienie godzi w fundamentalne wartości narodu polskiego, ubliża godności człowieka, a także sieje nienawiść międzywyznaniową i pogardę dla chrześcijan. O sprawie pisaliśmy tutaj:

[ZT]6882[/ZT]

Co więcej, na wniosek Całbeckiego zarząd województwa omówi kwestię wykluczenia Teatru Polskiego w Bydgoszczy z grona partnerów projektu dotyczącego wsparcia imprez kulturalnych.

- Pan marszałek Piotr Całbecki jest marszałkiem całego województwa - mówi Lenz. - Podlegają pod niego instytucje kultury. Ale myślę, że nie powinien reagować w ten sposób na pretensje i uwagi zgłaszane przez parlamentarzystów.

Chodzi o m.in. krytyczne wystąpienie w tej sprawie posłanki PiS Anny Sobeckiej, która złożyła zawiadomienie do prokuratury.

- Sztuka powinna być niezależna - podkreśla Lenz. - Ani samorządowcy, ani politycy nie powinni zwracać uwagi ani dyrektorom teatrów, ani aktorom, co mają wystawiać na scenie. Jestem przeciwko ingerowaniu w sztukę i uważam, że takie rzeczy nie powinny się zdarzać. 

Lenz podkreśla, że Całbecki powinien zostawić sztukę artystom.

(Wojciech Giedrys)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

FlpFlp

14 1

W pelni popieram sztuke niezalezna.Za prywatne pieniadze. 06:09, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BravoBravo

0 0

CBA tropi posła Zbonikowskiego (PiS). link:
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/cba-na-tropie-seksposla-lukasza-zbonikowskiego/2wecf8t 06:59, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

12 1

Sztuka też ma swoje granice. Nie można obrażać Boga, chańbić symboli narodowych. Artysta musi mieć sumienie i wrażliwość. 07:16, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lenz się ośmiesza!Lenz się ośmiesza!

7 2

Jasne panie Lenz, tak samo trzeba zlikwidować CBA i IPN by kolesie ze służb PRL-u z wami zakolegowani mieli spokój.
PO pokazało swą twarz w Gdańsku.
Potwierdziliście że rozmowy U SOWY i PRZYJACIECLE to nie wpadka, tylko, że jesteście małymi podłymi ludźmi nie zasługującymi by reprezentować społeczeństwo.
Nie ma miejsca dla przyzwoitych w PO.
WYROWIŃSKI to uczciwie przyznał.
CAŁBECKI ma rację nie godząc się na to by podległy mu TEATR upowszechniał oscenę religijną, prowokował ekstremistów religijnych w sposób niesmaczny i koniunkturalny.
Może pan panie Lenz pojedzie z tym teatrem do Iraku, Iranu, Turcji i będzie zachęcał tam do jego oglądania ale z małą poprawką: nie Chrystus gwałaci arabke tylko Machomet , chrześcijankę.
Ciekawe czy byłby pan taki odważny. Zdaje się po jednym spektaklu nie byłoby sprawy bo cały zespół zginąłby w zamachu terrorystycznym
Że też idioci idą do polityki.
11:36, 04.10.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KtosKtos

0 0

Eee, jakim zamachu. W majestacie prawa zostali by ukamienowani. 20:52, 04.10.2016


AlAl

3 0

Lenz wyciąga brudy koledze z PO.. koniec się zbliża 13:14, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

3 7

Pan Marszałek powinien uświadomić sobie, że jego zawodowe obowiązki dotyczą wszystkich mieszkańców regionu. Władza powinna być świecka, a jeżeli chce się służyć kościołowi to trzeba iść do seminarium. 13:31, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do BrudzińskiegoDo Brudzińskiego

4 3

Człowieku o czym ty piszesz? Co ma piernik do wiatraka?
Marszałek wystąpił przeciw głupocie nieodpowiedzialnych ludzi którzy za publiczne pieniądze prowokują ekstremistów religijnych, obrażają uczucia religijne, obrażają Polaków.
jeśli chcesz by marszałek brał pod uwage uczucia wszystkich w tym idiotów nie dostrzegających fundamentalnych wartości to wiedz że zyjemy w demokracji, a to oznacza że trzeba podporzadkowac sie woli wiekszości. czy sie to nam podoba czy nie. taki mamy stan rzeczy jak idzie o system demokratyczny.
Myslę że przemówi do ciebie fakt, że po tym spektaklu jakiś fundamentalista mógłby wysadzic sie przed twoim POLSKIM domem żeby zabic ciebie i twoja rodzine w odwecie za idiotyczna prowokacje tetaru.
Co ty na to ?
16:41, 04.10.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%