Zamknij

Dom Kopernika w niebezpieczeństwie! Co z resztą starówki? Toruń powołuje specjalny zespół

18:00, 01.03.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Dom Kopernika i inne toruńskie zabytki zagrożone? Władze miasta reagują na problem zapadlisk i wprowadzają specjalne środki ochrony. Jakie działania zostaną podjęte?

Problemy z zapadliskami w pobliżu Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu wywołały alarm wśród władz miasta. Prezydent Paweł Gulewski zapowiedział dodatkową inwentaryzację budynków w rejonie Zespołu Staromiejskiego oraz powołanie specjalnego zespołu roboczego, który zajmie się ochroną dziedzictwa urbanistyczno-architektonicznego.

Zabytki w Toruniu pod lupą! Co z Domem Kopernika?

Od lat w rejonie Domu Mikołaja Kopernika obserwowane są zapadliska, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla jednego z najważniejszych toruńskich zabytków. Jak podkreśla prezydent Torunia, sprawa jest traktowana priorytetowo.

[ZT]64601[/ZT]

– W sprawie Domu Mikołaja Kopernika jesteśmy w kontakcie z dyrektor Aleksandrą Mierzejewską i zespołem, który od początku zajmuje się tą sprawą.  Czekamy też na ostateczne kwoty dotyczące prac, które trzeba będzie tam wykonać

– podkreśla prezydent Paweł Gulewski.

Miasto już w grudniu 2024 roku przeznaczyło ponad 70 tysięcy złotych na pilne zabezpieczenie budynku. Kolejne środki zostały już zapisane w rezerwie budżetowej, aby zapewnić dalszą ochronę tego historycznego miejsca.

Zagrożenie dla całego Zespołu Staromiejskiego?

Nie tylko Dom Kopernika jest narażony na degradację. W związku z rosnącymi obawami dotyczącymi stanu toruńskich zabytków, prezydent Gulewski nakazał przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji wszystkich cennych obiektów w obrębie Zespołu Staromiejskiego.

–  Podjęliśmy działania i decyzje, które pomogą nam monitorować cały zasób cennych budynków. Wystąpiłem już do dyrektorów wszystkich placówek miejskich, niezależnie czy to są instytucje kultury czy jednostki oświatowe, o monitorowanie, przegląd i taką inwentaryzację stanu murów, opasek, murów oporowych, zejść do piwnic i ewentualnych aneksów, które znajdują się w podziemiach – przekazuje Gulewski. 

Dzięki temu miasto chce wcześnie wykrywać potencjalne zagrożenia i unikać sytuacji, w których zabytki mogłyby ulec zniszczeniu.

Powstaje nowy zespół do ochrony zabytków

Na straży toruńskiego dziedzictwa stanie specjalny zespół roboczy ds. dziedzictwa urbanistyczno-architektonicznego, który zostanie oficjalnie powołany 25 marca 2025 roku. Jego zadaniem będzie nie tylko monitorowanie zagrożonych budynków, ale także podejmowanie działań prewencyjnych.

W skład zespołu wejdą m.in.:

  •  dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK – przewodniczący Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia,
  •  dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK,
  •  Izabela Brzostowska – Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
  • Emanuel Okoń – dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków,
  • dr hab. Maciej Prarat – koordynator,
  • dr hab. Michał Pszczółkowski, prof. ASP w Gdańsku,
  • dr Marek Rubnikowicz.

Zespół będzie wspierany przez ekspertów z dziedzin konserwacji, budownictwa, geologii oraz hydrologii.

Toruń nie chce czekać na katastrofę

Miasto stawia na kompleksowe podejście do ochrony zabytków. Już teraz w ramach Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia działają zespoły ds. badań archeologicznych, organizacji obchodów 800-lecia miasta oraz zabezpieczenia dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowych.

Dzięki powołaniu nowego zespołu, Toruń chce skuteczniej reagować na problemy związane z degradacją historycznej tkanki miejskiej i nie dopuścić do sytuacji, w której cenne zabytki ulegną zniszczeniu.

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JoJo

4 2

Trzeba ewidentnie przerwać budowę gmachu Camerimage I powołać zespół ekspertów niech oceni czy te roboty nie wpłynęły na zapadliska.

12:42, 02.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hydrogeologhydrogeolog

3 1

Nie prace przy budowie ECFC nie mają wpływu na to o się stało w Domu Kopernika. Raczej dwa lata ruchu samochodowego, który puszczono ul. Kopernika podczas przedłużanego remontu Bulwaru. Inna sprawa, że pęknięcia w oficynie tego zabytku oraz zapadlisko pojawiały się już wcześniej w latach 70-tych, 80-tych i 90-tych. Internauto "Jo" nie słuchaj niekompetentnych dziennikarzy i ekspertów nie mających wykształcenia hyrdogeologicznego.

22:43, 02.03.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pamiętampamiętam

2 0

Pamiętam ten problem z lat ok 2000 roku jako uczeń Technikum Budowlanego byłem w piwnicach tego budynku i już babeczka która nas tam wpuściła wspominała o tym problemie. Cegieł które były jakby ze skruszałej gąbki jako fundament do dziś nie zapomnę.

23:04, 02.03.2025

autologautolog

0 0

Trzeba na całą starówkę puścić jeszcze więcej aut, auta to nasza przyszłość.

05:48, 03.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

daniodanio

1 0

To w Toruniu jest starówka???

08:06, 03.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%