O. Tadeusz Rydzyk zapowiada walkę o Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Duchowny nie wyklucza zbierania podpisów w obronie placówki, a Fundacja Lux Veritatis alarmuje, że Ministerstwo Kultury dąży do jej likwidacji.
Jak można przeczytać na stronie internetowej Radia Maryja, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosło pozew przeciwko Fundacji „Lux Veritatis” oraz Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Resort ma domagać się unieważnienia umowy o organizację Muzeum oraz zwrotu środków publicznych.
W odpowiedzi Fundacja wydała ostre oświadczenie, w którym zarzuca ministerstwu dążenie do „unicestwienia placówki” oraz wykorzystanie tej sprawy do osiągnięcia celów politycznych.
Według Fundacji, ministerstwo w swoim pozwie opiera się na fałszywych i wybiórczo przedstawionych dowodach. Resort miał twierdzić, że Muzeum utraciło prawo użytkowania nieruchomości z końcem 2022 roku.
[ZT]63824[/ZT]
Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk, w swoim wystąpieniu na antenie rozgłośni odniósł się do sytuacji związanej z toruńskim Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Jego zdaniem ministerstwo dąży do „unicestwienia” placówki, którą współtworzyła Fundacja Lux Veritatis.
Niepokój duchownego budzi fakt, że resort kultury domaga się zwrotu środków przekazanych na budowę muzeum. Jak podkreślił, historia pokazuje, że podobne sytuacje miały już miejsce w przeszłości.
- Zebranych było tyle podpisów, że kartka przy kartce była w tych paczkach w Krajowej Radzie, (…) to było 60 metrów długości. (…) To były miliony. Zobaczymy, może teraz też tego potrzeba. To było przynajmniej ponad 200 manifestacji. (…) Teraz to jest dramat. Chcą po prostu nam zlikwidować Muzeum, a to jest nie tylko muzeum. Najchętniej by nas rozjechali – mówię bardzo wyraźnie – wdeptali w ziemię
- mówił o. Rydzyk.
Pomimo niepewnej sytuacji, jak przekonują redemptoryści, w muzeum trwają prace nad ukończeniem ekspozycji stałej. O. Rydzyk podkreślił, że ministerstwo nie przekazuje środków na ten cel, co dodatkowo ma utrudniać dokończenie projektu.
Nie jest wykluczone, że o. Tadeusz Rydzyk zdecyduje się na ponowne zebranie podpisów w obronie swojej inicjatywy. W przeszłości podobne działania miały miejsce w sprawie koncesji dla TV Trwam oraz częstotliwości dla Radia Maryja.
Duchowny zapowiedział, że więcej informacji na ten temat zostanie podanych wkrótce.