Historyczny budynek w Toruniu przechodzi gruntowną przemianę. Wkrótce w jego wnętrzu pojawią się zupełnie nowe funkcje, które mogą przyciągnąć zarówno podróżnych, jak i mieszkańców. Powstanie tam m.in. miejsce na odpoczynek i coś dla smakoszy.
Na Dworcu Toruń Wschodni trwają prace modernizacyjne, które mają przekształcić historyczny, neogotycki budynek z 1909 roku w nowoczesne i wielofunkcyjne miejsce. Plany są więcej niż ambitne. PKP S.A. inwestuje 27 milionów złotych, aby dostosować dworzec do potrzeb współczesnych podróżnych, przywracając mu jednocześnie dawne piękno.
Prace na Dworcu Toruń Wschodni rozpoczęły się pod koniec 2022 roku i od początku budziły duże zainteresowanie.
[FOTORELACJANOWA]11818[/FOTORELACJANOWA]
PKP S.A. ma ambitne plany dotyczące odnowy infrastruktury kolejowej w Toruniu, a przebudowa Dworca Toruń Wschodni jest pierwszym krokiem w tym kierunku.
- Dworzec Toruń Wschodni to pierwsza z dwóch inwestycji w Toruniu, na której startujemy z pracami budowlanymi. W planach mamy również przebudowę dworca Toruń Miasto, dzięki czemu, już za jakiś czas wszystkie ważne budynki dworców kolejowych w tym mieście zostaną zmodernizowane. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom podróżni zyskają estetyczne i komfortowe dworce, a zabytkowe budynki odzyskają swoje historyczne piękno
- mówił w 2022 roku Ireneusz Maślany, który do 29 marca 2024 roku był członkiem zarządu PKP S.A.
W odnowionym wnętrzu Dworca Toruń Wschodni znajdą się nowoczesne przestrzenie dla podróżnych, takie jak poczekalnie, toalety, a także pomieszczenia komercyjne.
Główną atrakcją będą jednak hotel oraz restauracja, które nadadzą obiektowi nową, bardziej przyjazną podróżnym funkcję. Hotel ma stać się idealnym miejscem na krótki pobyt dla osób przejeżdżających przez Toruń, natomiast restauracja, mieszcząca się w przestronnym neogotyckim wnętrzu, ma być ciekawym punktem na gastronomicznej mapie miasta.
Aktualnie zaawansowanie prac szacuje się na około 85%. Po zakończeniu remontu Dworzec Toruń Wschodni ma stać się nowoczesnym, estetycznym i komfortowym miejscem, które zachowa również swoją historyczną tożsamość. Zewnętrzna elewacja została już odsłonięta, co pozwala podziwiać zabytkową architekturę, a wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe.
Chociaż pierwotnie zakończenie modernizacji planowano na koniec 2024 roku, harmonogram został przedłużony do wiosny 2025. Powodem opóźnienia są dodatkowe roboty budowlane, które obejmują wymianę stropów, wzmocnienie fundamentów oraz modernizację systemu informacji pasażerskiej.
brawo19:39, 30.10.2024
2 1
jak to miasto się kochani rozwija, no wielkie przełomowe inwestycje zmieniające charakter miasta brawo kochani z miłością 19:39, 30.10.2024