Zamknij

Toruń: Pacjenci bez opieki? Zakład Medycyny Nuklearnej pod wielkim znakiem zapytania

18:00, 27.09.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Zakład Medycyny Nuklearnej, oferujący między innymi terapię pacjentom onkologicznym, może wkrótce zniknąć z Torunia. Dotychczas mieścił się on w placówce Luxmed, która wynajmowała przestrzeń na potrzeby tej działalności, jednak władze Luxmedu mają inne plany na zagospodarowanie tej powierzchni.

Medycyna nuklearna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, wykorzystując techniki izotopowe i promieniowanie radioaktywne.

Decyzja o usunięciu zakładu wywołała spore oburzenie wśród mieszkańców, którzy obawiają się, że będą zmuszeni podróżować na leczenie do innych miast.

Na początku lipca prezydent Torunia, Paweł Gulewski, skierował do dr Kobus-Błachnio pismo z propozycją włączenia zakładu w strukturę Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, jednak i ta opcja została przez nią odrzucona.

Miasto zaproponowało również dzierżawę lokalu z zasobów gminnych, który dr Kobus-Błachnio mogłaby dostosować do swoich potrzeb. Ta propozycja również nie spotkała się z aprobatą.

W tym wypadku szpital przejąłby cały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednak dotychczasowa kierowniczka zakładu, dr Katarzyna Kobus-Błachnio, nadal kierowałaby jego działalnością.

Jednak na chwilę obecną dr Kobus-Błachnio nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Gmina Miasta Toruń podkreśla, że przeniesienie zakładu do szpitala byłoby najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów.

Przyszłość medycyny nuklearnej w Toruniu jest krucha

- Podczas rozmów pani Katarzyna Kobus-Błachnio informowała Gminę Miasta Toruń, że nie posiada środków finansowanych na dostosowanie pomieszczeń i wnioskuje, aby to GMT przeprowadziła adaptację na jej potrzeby. Koszt remontu jest szacowany na poziomie 300-500 tysięcy złotych. Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu nie dysponuje obecnie środkami na realizację takich działań.

- czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym przez magistrat. 

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń nie może ponosić nakładów ze środków publicznych, aby przeprowadzić remont i dostosować powierzchnie szpitalne do wymogów prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej pod nazwą „Zakład Medycyny Nuklearnej w Toruniu” - czytamy dalej. 

(W.P )
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OmaszOmasz

3 1

Na dialog kasa się znajdzie i to w milionach, a na działania już nie.

08:39, 28.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

To jest skandalTo jest skandal

2 0

Toruń musi mieć taki zakład leczniczy. Tylko o co chodzi tej pani Dr. Chce Kasę na remont? w 100% od Miasta? A dlaczego nie można tak , że dostanie np 70% a 30 da od siebie?
Bo nie wierzę, żeby leczyła za darmo?
Ile kosztuje takie badanie rezonanasem magnetycznym nawet izotepem? Pewnie kilka tysiaków. Słyszymy, że żadna propozycja pani doktor nie odpowiada. Napiszcie jaka jest jej propozycja. Bo jak chce 100% za friko to jest to nieuczciwe, chyba że będzie leczyła za pól ceny takiego badania np. w Bydgoszczy.

13:14, 28.09.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%