Zamknij

Toruń: Pacjenci bez opieki? Zakład Medycyny Nuklearnej pod wielkim znakiem zapytania

18:00, 27.09.2024 W.P
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Zakład Medycyny Nuklearnej, oferujący między innymi terapię pacjentom onkologicznym, może wkrótce zniknąć z Torunia. Dotychczas mieścił się on w placówce Luxmed, która wynajmowała przestrzeń na potrzeby tej działalności, jednak władze Luxmedu mają inne plany na zagospodarowanie tej powierzchni.

Medycyna nuklearna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób, wykorzystując techniki izotopowe i promieniowanie radioaktywne.

Decyzja o usunięciu zakładu wywołała spore oburzenie wśród mieszkańców, którzy obawiają się, że będą zmuszeni podróżować na leczenie do innych miast.

Na początku lipca prezydent Torunia, Paweł Gulewski, skierował do dr Kobus-Błachnio pismo z propozycją włączenia zakładu w strukturę Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, jednak i ta opcja została przez nią odrzucona.

Miasto zaproponowało również dzierżawę lokalu z zasobów gminnych, który dr Kobus-Błachnio mogłaby dostosować do swoich potrzeb. Ta propozycja również nie spotkała się z aprobatą.

W tym wypadku szpital przejąłby cały kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednak dotychczasowa kierowniczka zakładu, dr Katarzyna Kobus-Błachnio, nadal kierowałaby jego działalnością.

Jednak na chwilę obecną dr Kobus-Błachnio nie zgodziła się na takie rozwiązanie. Gmina Miasta Toruń podkreśla, że przeniesienie zakładu do szpitala byłoby najlepszym rozwiązaniem dla pacjentów.

Przyszłość medycyny nuklearnej w Toruniu jest krucha

- Podczas rozmów pani Katarzyna Kobus-Błachnio informowała Gminę Miasta Toruń, że nie posiada środków finansowanych na dostosowanie pomieszczeń i wnioskuje, aby to GMT przeprowadziła adaptację na jej potrzeby. Koszt remontu jest szacowany na poziomie 300-500 tysięcy złotych. Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu nie dysponuje obecnie środkami na realizację takich działań.

- czytamy w wyjaśnieniu opublikowanym przez magistrat. 

Należy podkreślić, że Gmina Miasta Toruń nie może ponosić nakładów ze środków publicznych, aby przeprowadzić remont i dostosować powierzchnie szpitalne do wymogów prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej pod nazwą „Zakład Medycyny Nuklearnej w Toruniu” - czytamy dalej. 

(W.P )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%