Zamknij
REKLAMA

Żołnierze niezłomni na ścianach bloków. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w działalność stowarzyszenia zaangażowany jest radny

15.20, 27.07.2016 Katarzyna Fus
Skomentuj Od lewej: radny Wojciech Klabun. Obok mural powstały z inicjatywy fundacji im. gen. Elżbiety Zawackiej na ul. Gagarina, fot. facebook/ Tomasz Berent
REKLAMA

Stowarzyszenie Nasz Podgórz wygrało konkurs na wykonanie 8 murali patriotycznych za 178 tys. zł. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w działalność stowarzyszenia zaangażowany jest Wojciech Klabun, radny PiS. Twierdzi jednak, że nie jest.  Czy powinniśmy bać się tego, co powstanie w naszej przestrzeni publicznej?

W zeszłym roku przychylność torunian zdobył projekt wykonania murali patriotycznych na terenie miasta. Znalazł się w puli ogólnomiejskiej, a ma być realizowany w tym roku. Jak czytamy w opisie projektu: „W ramach przedsięwzięcia powstanie w Toruniu 8 wielkoformatowych murali wykonanych przez lokalnych artystów/grupy artystyczne i zaproszonych gości.

Obrazy będą przywracać pamięć historyczną Kujaw i Pomorza oraz kształtować tożsamość dziedzictwa regionalnego. Murale, przy wykorzystaniu patriotycznej symboliki, przedstawiać będą „Zapomnianych'" lokalnych bohaterów, wśród których byli m.in.: Żołnierze Wyklęci, Cichociemni (nie tylko Gen. E. Zawacka), Powstańcy Warszawscy, Partyzanci, działacze konspiracji pomorskiej m.in. Gryfa Pomorskiego.

Uzupełnieniem szlaku będzie przewodnik z mapą, dedykowana strona www i aplikacja na telefon-zawierające informacje nt. każdej z 8 prac (tło historyczne, sylwetki bohaterów, ciekawostki, dodatkowe wyjaśnienia). Dzięki temu szlak przejść będą mogli zarówno rodzice z dziećmi, jak i młodzież w ramach np. lekcji historii.”

Toruń patriotyzmem stoi

O tym, że od poprzednich parlamentarnych wyborów patriotyczne akcenty w naszym mieście zyskują na popularności, nikogo nie trzeba przekonywać. Żołnierze wyklęci, Łupaszka mają już swoje miejsce na mapie Torunia. Tak o kulcie żołnierzy mówił kilka miesięcy temu Wojciech Klabun, radny PiS, na łamach Nowości: „Kult żołnierzy niezłomnych nie wziął się znikąd. Przez 50 lat był to temat zakazany, teraz można o nim mówić bez strachu.”

W kwietniu tego roku prezydent ogłosił konkurs na wykonanie patriotycznych murali. W czerwcu został rozstrzygnięty. Oferty złożyły dwie organizacje Fundacja Kapsuła i Fundacja Archipelag Inicjatyw oraz toruńskie Stowarzyszenie Nasz Podgórz. I właśnie ta druga zgarnęła kontrakt na 178 tys. zł! Co zdecydowało?

Jak podaje urząd miasta przede wszystkim dotychczasowe doświadczenie oferenta w realizacji zadań o podobnym charakterze i zasięgu, w pierwszej kolejności we współpracy z Gminą Miasta Toruń, a jednocześnie brak doświadczenia we współpracy z drugim oferentem (oferta wspólna Fundacja KAPSUŁA oraz Fundacja Archipelag Inicjatyw), niższa cena oferty Stowarzyszenia Nasz Podgórz w porównaniu do drugiego wnioskodawcy, pominięcie przez Fundację KAPSUŁA  w zakresie tematyki murali historii miasta Torunia przed rokiem 1920, jak również osiągnięć dwudziestolecia międzywojennego.

Oprócz tego komisja konkursowa oceniała możliwość realizacji zadania przez oferenta, w tym posiadanie zasobów rzeczowych i kadrowych, doświadczenie w realizacji zadań o podobnym charakterze i zasięgu, w pierwszej kolejności we współpracy z miastem, a także technikę wykonania i długość okresu trwałości wykonanych murali

Nie prezes w sądowym rejestrze

Stowarzyszeniem Nasz Podgórz przez dłuższy czas zarządzał... Wojciech Klabun, członek PiS, przewodniczący klubu radnych tej partii, a także od niedawna reprezentant toruńskich struktur w radzie politycznej PiS. Choć osobiście odbiera telefon podany do kontaktu na stronie organizacji, przekonuje, że już niewiele go z nią łączy.

- Od dwóch lat nie jestem prezesem stowarzyszenia, zrzekłem się funkcji, żeby nie było kolizji między wykonywanymi przeze mnie funkcją rdanego, ponieważ wcześniej byłem mocno zaangażowany w działalność Naszego Podgórza – mówi Wojciech Klabun, który odbierając telefon potwierdził, że dodzwoniliśmy się do stowarzyszenia Nasz Podgórz - Teraz stowarzyszenie trochę działa na pół gwizdka, a ja jestem tylko zwykłym jego członkiem.

Trudno uwierzyć w brak większego związku radnego z organizacją, zważywszy na to, że od dwóch lat stowarzyszenie nie ma nowego prezesa, a na internetowym wykazie z Krajowego Rejestru Sądowego Klabun wciąż widnieje jako prezes Naszego Podgórza, mimo że ostatnia zarejestrowana zmiana pochodzi z zeszłego roku. Na tę informację zdziwieniem reaguje z kolei skarbnik, do którego odsyła Wojciech Klabun. - Muszę powiedzieć o tym naszemu prawnikowi - mówi Dominik Wróblewski.

Skarbnik przekonuje, że radny jest obecnie tylko zwykłym członkiem. Nie ukrywa natomiast, że to stowarzyszenie – jeszcze gdy prezesem był Klabun – składało projekt malowania murali dwukrotnie: w 2013 i 2014 roku. Bez efektów. Kto zrobił to tym razem? Nie wiadomo, bowiem takich danych nie udostępnia urząd miasta (ochrona danych osobowych).

Nasz Podgórz do tej pory nie prowadził tak obszernych projektów. Na stronie organizacji próżno szukać murali wykonanych przez stowarzyszenie. Zresztą, obszar jej działalności do tej pory skupiał się na lewobrzeżnej części Torunia. Sam radny przekonuje, że rzadko ktoś dzwoni pod podany numer na stronie, w końcu organizacja według niego „działa na pół gwizdka”. Jak poradzi sobie z tak dużym zadaniem, skoro do tej pory prowadziła tylko niewielka akcje? Pojawiły się pogłoski, że w malowanie mają być zaangażowani... kibice Elany! Dotąd nie zostały one potwierdzone.

- Pracuje tutaj grupa, która ma zdolności plastyczne – informuje Wróblewski. - Kilku naszych członków lubi takie klimaty patriotyczno-muralowe. Natomiast będzie powołany koordynator, który ma nadzorować prace.

Sprawą zainteresowała się radna Sylwia Kowalska, która na komisji polityki społecznej i zdrowia oraz kultury i promocji pytała o szczegóły projektu.

- Pytałam o szczegóły, ale nie otrzymałam odpowiedzi na żadne pytanie – mówi Sylwia Kowalska z Czasu Mieszkańców. - Nie został przedstawiony żaden z projektów, karta ocen. Nic się nie dowiedziałam. Przecież to jest przestrzeń publiczna, na którą mamy prawo wpływać. Niepokoi mnie to.

 

Radna na ostatniej sesji złożyła więc wniosek do prezydenta, aby ten przedstawił informację o koncepcji plastycznej, technice jej wykonania, wykorzystanych materiałach i określenie ich minimalnego okres trwałości. Prosi także o udostępnienie projektów, a także przedstawienie zasobów kadrowych i rzeczowych jakie zostały przedstawione/złożone przez oferentów.

O tym, że murale mają w Toruniu powstać, słyszał Andrzej Poprostu, artysta, który ma na koncie kilka spektakularnych prac, także w Toruniu. Jest choćby autorem muralu poświęconemu Elżbiecie Zawackiej. Niestety, nikt z Naszego Podgórza nie zaproponował mu pracy czy choćby współpracy przy patriotycznym projekcie. Przekonuje, że malowanie na ścianach budynków to wbrew pozorom odpowiedzialne zadanie.

- Słyszałem, że pomalowanych ma zostać osiem ścian - mówi Andrzej Poprostu. - To ogromne zadanie i bardzo odpowiedzialne, bo w końcu chodzi o naszą przestrzeń publiczną. Nie słyszałem o jakiejkolwiek pracy stowarzyszenia Nasz Podgórz w tym zakresie. Boję się, że zabiorą się za to amatorzy, wyjdą z tego jakieś potworki i wszyscy będziemy musieli je oglądać. 

Jaki artystyczny zamiar mają członkowie grupy patriotyczno-muralowej ze stowarzyszenia? Do tematu wrócimy. 

(Katarzyna Fus)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (20)

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

51 19

Za publiczne pieniądze z naszych podatków nacjonaliści wymalują sobie katolicko-narodową symbolikę gloryfikującą morderców przeklętych, terrorystów zabijających bezbronną ludność cywilną i dzieci za ich inną narodowość, wiarę czy poglądy. 16:27, 27.07.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AlAl

1 5

Pan Panie Arku do pięt nie dorasta żołnierzom niezłomnym.. Poza tym robi pan z igly widly bo w artykule nie ma nic o tym ze beda tylko takie murale ale pan z gory wrzucil ten projekt do szufladki w ktorej pan juz dawno sie znajduje.. 17:18, 28.07.2016


ściernyścierny

57 3

Klabun, ludzie to jest wał... najnormalniejszy wałek na kasę. Klabun pokaż projekty i wykonawcę. Klabun pokaż choć jeden wykonany mural. jedna wielka ściema chcecie oszukać mieszkańcow a mordę sobie wycieracie patriotyzmem.uwaga do czytelników jak mogł wygrac projekt którego nie można zobaczyć. bo go nie ma. bo to jest wał na kasę. kto siedzial w komisji konkursowej jestem ciekawy. tym powinni tez zajac sie dziennikarze.
"...- Pracuje tutaj grupa, która ma zdolności plastyczne ? informuje Wróblewski. - Kilku naszych członków lubi takie klimaty patriotyczno-muralowe" w mdk-u są tez dzieci ze zdolnosciami plastycznymi lubiace murale ale nie koniecznie dał bym im malować i to że ktoś lubi klimaty patriotyczno-muralowe nie upowaznia go do robienia tego w realu. Wał śmierdzi na kilometr. 16:37, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tytus de ZooTytus de Zoo

51 3

Jeżeli to prawda z tym konkursem, to radny Klabun faktycznie jest jakiś "cichościemny". Żeby w radzie miasta siedzieli tacy ludzie kuźwa wstyd. 17:10, 27.07.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KiniaKinia

11 2

Oj wstyd wstyd ,ale ktoś ich wybrał. 18:10, 27.07.2016


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Prawdziwa PrawicaPrawdziwa Prawica

47 2

Od zawsze historia służyła propagandzie, a te młode wilczki depczą wszelkie ideały od lewa do prawa, taka padlinożernia. Czy to pierwsza taka historia o historię z tym Panem Radnym. Bieg "Wilczym Tropem", fundacja, stowarzyszenia nie pierwsza, nie ostatnia i wszędzie szanowne tytuły- Pan Prezes. Czy przystoi to osobom, które nas reprezentują w samorządach tylko lokalnych, co na to prawo: Radny- Prezes. Wreszcie ktoś to zauważył 19:02, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WaldekWaldek

45 2

Stowarzyszenie Nasz Podgórz zajmowało się historią lewobrzeżnej części Torunia. Gdy na jego inicjatywy przychodziło po kilkadziesiąt osób, zaczął powielać inicjatywy związane z Żołnierzami Wyklętymi, które prężnie rozwijały się po drugiej stronie Wisły. Teraz startuje w konkursie na murale patriotyczne, twierdzi że nie działa w stowarzyszeniu a odbiera telefon podany na stronie i jeszcze mówi, że stowarzyszenie działa na pół gwizdka. W związku z tym nie ma obaw, że stowarzyszenie podoła zadaniu? 19:47, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stanislawstanislaw

5 43

Resortowe bachory! Boli to was!, że zostaną w obiegu publicznym przypomnieni ci, którzy oddali Polsce to co najcenniejsze;swe młodego życie, nie godząc na dyktat sowieckich pachołków z :gl, al, ub, ppr, mo, ormo. To was boli resortowe dzieci i wnuki! I niech boli! To ma boleć! 20:29, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NiuniaNiunia

40 6

Panie Stanisławie: pan to chyba nie rozumie tekstu pisanego... A niech będą przypomnieni, upamiętnieni, wychwaleni i cóż tam jeszcze. Ale czy torunianie muszą patrzeć na te cuda pamięci każdego dnia, jak choćby na ziemniaka ze skrzydłami??? 20:37, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MistrzMistrz

36 2

Klabun ale wpada. Chyba koledzy z PIS cie wystawili w ramach wewnętrznych rozgrywek. 20:53, 27.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Arkadiusz BrodzińskiArkadiusz Brodziński

13 4

Czy portal DDT może uzyskać oficjalne stanowisko klubu PO na ten temat? 00:14, 28.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Czy to jest element Czy to jest element

31 2

Stowarzyszenie dostaje 178.000 złotych od miasta, a radny przypadkowo odbiera telefon w imieniu stowarzyszenia i próbuje wmówić, że nie ma z tym nic wspólnego? Toć to jest już jakaś farsa. A jak Pan radny ustosunkuje się do KODEKSU ETYKI RADNEGO? 10:38, 28.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NemesisNemesis

3 23

Tytuł przyciąga uwagę. Odnosi się wrażenie,że radny będzie bohaterem muralu, choć "w tle" . A teraz poważnie...inicjatywa jest fajna. Jak pokazują statystyki,nie czytamy książek. Młodzież nazywana jest pokoleniem obrazkowym. Murale wychodzą naprzeciw i wizualizują treści. Z tego co można wyczytać z artykułu, murale będą przedstawiać różne postaci historyczne. Ich ocenę pozostawmy oglądającym. Może będzie to przyczynek do sięgnięcia po biografię. Co do ewentualnego wykonawcy...owszem nie można zlecać tworzenia muralu przypadkowym osobom, bo to jednak przestrzeń miejska. Z drugiej strony, gdyby wszelka twórczość opierała się tylko na autorytetach, to przestałaby się rozwijać. Młodzi artyści muszą gdzieś zacząć. Banksy też zaczynał od graffiti i chował się przed policją pod wagonami pociągów. Dzisiaj świat zachwyca się jego muralami. Może faktycznie niesmak budzi powiązanie radnego z inicjatywą. Z drugiej strony dlaczego o Przestrzeni Podgórza nie mogą zadecydować mieszkańcy skupieni w stowarzyszeniu? Ile razy, gdy nie możemy czegoś załatwić, szukamy pomocy u lokalnych polityków? Skoro mieszkańcy Podgórza mają swoich przedstaeicieli, to niech ich reprezentują. Błędem radnego jest niedopełnienie formalności prawnych związanych ze stowarzyszeniem . Czas to poprawić i nie będzie tego typu artykułów: ) 12:17, 28.07.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KlabunKlabun

8 4

Pozostaje wysoko postawionym pracownikiem miejskiej spółki Urbitor, nieprawdaż? 17:40, 28.07.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KickKick

1 0

A co to ma do rzeczy? 19:50, 30.07.2016


ZbydZbyd

1 5

Brawo Klabun! 16:39, 29.07.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Rafał M.Rafał M.

2 0

O co Brawo, o kolejne nieścisłości i chamstwo młodych wilków. Młodość ma swoje prawa, ale ta ploityczna jest butna i arogancka- ta prawa i ta lewa 13:03, 03.08.2016


SS

0 0

O to, to....kartofel ustrojony w grabie. Estetyczna ohyda w pięknym reprezentacyjnym miejscu Torunia. 10:55, 16.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MMaaMMaa

0 0

Klabun, typowy karierowicz, jeden z naszych lokalnych "misiewiczów". Może wreszcie ktoś przyjrzy się temu towarzystwu. 11:40, 16.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%