Zakończono prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT). Dokument kształtuje ramy zrównoważonego rozwoju transportu w regionie, obejmując także podtoruńskie powiaty: toruński, aleksandrowski, chełmiński i golubsko-dobrzyński.
Przetarg na opracowanie SUMP dla MOFT został ogłoszony w maju 2022 roku, a wykonawcą została firma Multiconsult Polska. Wartość umowy wyniosła blisko 2,5 mln złotych, a projekt został dofinansowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Ostatecznie został zatwierdzony przez Radę Miasta Torunia 23 listopada 2023 roku.
- Jest on kluczem do pieniędzy europejskich, bo brak SUMP-u uniemożliwia nam aplikowanie o środki europejskie w ramach Programu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza, ale także i innych programów europejskich, takich jak FENIKS. Każda jednostka samorządowa wchodząca w skład MOFTu ma już przygotowane projekty. Jest ich ponad 160, więc jesteśmy gotowi do wdrażania i realizacji SUMPu oraz realizacji wspomnianych projektów
- mówił Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.
Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, wyjaśnia, że SUMP to ramy zrównoważonej mobilności miejskiej, opierające się na dostępie do celów podróży i usług w dwóch wymiarach: zapewnienie właściwego transportu i planowanie przestrzenne, aby nie trzeba było zbyt często korzystać z transportu. Chodzi tu o taki planowanie przestrzeni miejskiej, aby każdy z mieszkańców miał wszystkie niezbędnie dla niego usługi "pod domem".
W ramach SUMP dla MOFT wyznaczono trzy cele strategiczne:
Opracowano również cztery scenariusze rozwoju:
W trakcie prac nad dokumentem przeprowadzono trzy tury konsultacji społecznych, umożliwiając mieszkańcom wyrażenie opinii na temat planowanych rozwiązań.
[ZT]49804[/ZT]
[ZT]49686[/ZT]
[ZT]49763[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz