Zamknij

Co dalej z remontem Bulwaru w Toruniu? Ważna instytucja prosi o opinię!

15:00, 10.05.2023
Skomentuj fot. archiwum fot. archiwum

Przetarg na przeprowadzenie prac w tym miejscu wygrała Pracownia Archeologiczna Alagierscy z Chodzieży, która zaproponowała za wykonanie tego zadania ok. 188 tysięcy złotych. Nie wybrano oferty konsorcjum Muzeum Okręgowego w Toruniu i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która opiewała na kwotę 876 tysięcy złotych.

Wojewódzki konserwator zabytków poprosił Narodowy Instytut Dziedzictwa o opinię dotyczącą wniosku o pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych na Bulwarze Filadelfijskim. Chodzi o odnalezione tam mury średniowiecznego kompleksu świętego Ducha, składającego się z m.in. z kościoła i klasztoru.

Wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński podkreślał już wcześniej w rozmowach z PAP, że wielkie emocje, które towarzyszą modernizacji Bulwaru Filadelfijskiego, a także ogromna różnica w cenie w obu ofertach, będą przedmiotem wnikliwej analizy służb konserwatorskich. To on musi podjąć decyzję, czy wniosek wraz z przedstawionym programem badań odpowiada temu, co w jego ocenie trzeba w tym miejscu wykonać. Jednocześnie zapowiadał on, że przed podjęciem decyzji będzie zwracał się o opinię do zewnętrznego podmiotu.

W poniedziałek PAP została poinformowana przez rzecznik prasową Urzędu Miasta Torunia Malwinę Jeżewską, że magistrat złożył wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych w tym miejscu.

Otrzymanie takiego wniosku potwierdził w rozmowie z PAP we wtorek rano konserwator Gawiński.

"Wysłaliśmy ten wniosek z prośbą o opinię do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Tak jak wcześniej zapowiadałem. Mamy miesiąc na wydanie decyzji pozwalającej lub niepozwalającej. W związku z tym poprosiliśmy, aby NID potraktował tę sprawę jako pilną i określił swoje stanowisko jak najszybciej. Prośba dotyczy opinii tej instytucji o całym wniosku, jak i o programie badań do niego załączonym" - wskazał wojewódzki konserwator zabytków.

Gawiński pytany przez PAP o możliwość przekazania redakcji programu badań wskazał, że jest to program autorski, którego WUOZ "nie może upowszechniać".

PAP zwróciła się do magistratu o udostępnienie wniosku wraz z załącznikami.

"Nie będę tego wniosku konsultował z innymi podmiotami zewnętrznymi. Opinia NID będzie dla mnie wystarczająca. (...) Zastanawiamy się nad stałym nadzorem nad pracami, ale nie jest to też takie proste, bo toruńska uczelnia brała udział w przetargu, więc wybór na osobę nadzorującą kogoś z archeologów z UMK nie jest zupełnie bezproblemowy. (...) Chodzi o niezależną pieczę naukową nad tymi całymi badaniami. Myślimy o tym" - dodał szef WUOZ.

Wojewódzki konserwator zabytków nie jest zobligowany opinią NID.

"My oceniamy ten program, NID oceni ten program. Jeżeli nasze oceny będą zgodne, to postąpimy dokładnie w taki sposób, jak to wynika z naszej oceny planowanych badań" - dodał Gawiński.

Pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych nie może być wydane, jeżeli do wniosku nie jest załączone zobowiązanie jakiegoś muzeum do przyjęcia "urobku archeologicznego".

PAP pytała w poniedziałek w Muzeum Okręgowym w Toruniu, czy została wystosowana do niego taka prośba, ale odpowiedź była negatywna.

Dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT Sławomir Wiśniewski powiedział we wtorek PAP, że w poniedziałek po południu został skierowany do Muzeum Okręgowego w Toruniu wniosek o przyjęcie zabytków znajdowanych w trakcie planowanych badań.

"Nie za bardzo wyobrażam sobie, aby zabytki z Torunia wyjeżdżały i były eksponowane w innych częściach Polski. Teoretycznie jednak Muzeum Okręgowe ma możliwość odmówienia ich przyjęcia. Wówczas wskażemy inny podmiot. Firma, która ma wykonywać prace, wskazała taki. On nie jest z naszego województwa, a bodaj z Wielkopolski. Nasza intencja jest jednak taka, żeby trafiły one do Muzeum Okręgowego" - powiedział PAP dyrektor Wiśniewski. Dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska potwierdziła PAP we wtorek, że tego dnia rano dotarło do niej pismo w tej sprawie.

Kościół w kompleksie św. Ducha był bez wątpienia jednym z najstarszych, jeżeli nie najstarszym w Toruniu. Eksperci spodziewają się na tym terenie także średniowiecznego cmentarza.

(planujemy kontynuację tematu) (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ mark/

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Konrad Konrad

11 1

Trzeba przeprowadzić dokładne badania archeologiczne na Bulwarach to jest dziedzictwo, historia dla nas i przyszłych pokoleń. Te ostatnie zaniedbania nie przynoszą miastu chluby .

15:45, 10.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stopstop

2 0

stop bezprawiu

18:27, 10.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dość aut !!!!dość aut !!!!

3 1

Zlikwidować ulicę na Bulwarze, zrobić deptak po całości .

05:39, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alfretalfret

0 0

Na kiedy przewiduje się rozpoczęcie prac archeologicznych? Jak długo będą trwały? Rozumiem, że przez ten czas roboty budowlane nie będą prowadzone. Jaki wpływ na termin zakończenia remontu będą miały prace archeologiczne?

10:43, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%