Zamknij

Ekolodzy alarmują: "To doprowadzi do zabicia życia w Wiśle". Wody Polskie uspokajają

18:00, 12.01.2023 G.S.
Skomentuj Fot. G.S. Fot. G.S.

Organizacje ochrony przyrody skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki twierdzą, że planowany przez Wody Polskie kolejny remont na stopniu wodnym we Włocławku doprowadzi do zabicia życia w Wiśle. 

Wody Polskie przygotowują się do naprawy i zabezpieczeniu przed postępującą erozją progu podpiętrzającego dolne stanowisko stopnia wodnego Włocławek. Warte nieco ponad 10,7 mln zł prace będą polegać na uzupełnieniu uszkodzeń oraz wymianie okładzin na płyty żelbetowe. Wykona je firma Usługi hydrotechniczne Robert Śliwiński z Kruszyna.

Ekolodzy: wyłączyć z eksploatacji a nie remontować

Inwestycję Wód Polskich krytykują ekolodzy. 

- Planowane jest ograniczenie przepływu Wisły poniżej stopnia przez 45 dni oraz całkowite zatrzymanie przepływu przez 110 dni, czyli łącznie prawie 5 miesięcy! Dodatkowo próg ten ma być na całej długości obudowany płytami żelbetowymi, co spowoduje powstanie bariery uniemożliwiającej dotarcie ryb do przepławki w środkowym filarze stopnia - alarmują organizacje ochrony przyrody skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki. 

Ekolodzy uważają, że najlepszym rozwiązaniem sytuacji jest wyłącznie stopnia wodnego z eksploatacji. 

- Ciągłe naprawianie stopnia i progu podpiętrzającego nie są działaniami racjonalnymi zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym i ekonomicznym. W tej sytuacji wyłączenie stopnia z eksploatacji musi być zawsze wariantem poważnie traktowanym we wszelkich planach dotyczących przyszłości środkowej i dolnej Wisły - podkreślają organizacje zrzeszone w KRR w piśmie przesłanym do Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. 

Naprawa progu podpiętrzającego. Na czym mają polegać prace?

Z kolei Wody Polskie zapewniają, że planowana naprawa progu jest rozwiązaniem prośrodowiskowym, wpisującym się w potrzeby ochrony obszarów Natura 2000. 

W trakcie prac konieczne będą modyfikacje przepływem, ograniczenia i wstrzymania przepływu do 4 godzin dziennie, co będzie prowadzić do opadania zwierciadła wody w strefach przybrzeżnych. Z tego powodu roboty zostaną rozłożone na dłuższy okres, nie będą odbywać się podczas okresów rozrodu ryb oraz lęgów ptaków. Nad pracami mają czuwać przyrodnicy. 

- Ograniczenia i wstrzymania przepływu prowadzą do opadania zwierciadła wody w strefach przybrzeżnych rzeki. Nie ma jednak technicznych możliwości prowadzenia naprawy progu całkowicie eliminujących ryzyko zaburzenia naturalnego przepływu hydrologicznego rzeki. Dlatego zaplanowano wdrożenie szeregu rozwiązań minimalizujących wpływ prac na środowisko przyrodnicze. Prace zostaną rozłożone na dłuższy okres z uwzględnieniem  potrzeby ochrony środowiska rzeki na odcinku poniżej. Wykluczono prace podczas okresów rozrodu ryb oraz lęgów ptaków. Prace będzie szczegółowo monitorował zespół przyrodników, składający się z ekspertów różnych specjalności, w tym wykwalifikowanych i doświadczonych ichtiologów. Na bieżąco gromadzone będą informacje o występowaniu rzeczywistych zagrożeń dla przyrody rzeki. Wpływ prac naprawy na ichtiofaunę Wisły na wielu płaszczyznach będzie szczegółowo kontrolowany zarówno w czasie realizacji naprawy, jak i po jej realizacji (monitoring porealizacyjny). Rokrocznie, pod kątem występowania ewentualnego wpływu prac naprawy, analizowany będzie rzeczywisty stan populacji najcenniejszych i najbardziej narażonych gatunków ryb Wisły. Kontrolowane będzie również znaczenie prowadzonych prac dla warunków migracji ryby

- zapewniają Wody Polskie w komunikacie. 

- Zaniechanie koniecznych napraw progu SW Włocławek doprowadziłoby do większych szkód – dalszego uszkadzanie progu, wymuszając konieczność realizacji szerszych prac naprawczych, tym samym tworząc ryzyko modyfikacji przepływu w większej, aniżeli obecnie, skali.  Dlatego też apelujemy do organizacji pozarządowych o wsparcie naszych działań i nieblokowanie ich, zważywszy na zakres planowanych działań minimalizujących wpływ prac na środowisko przyrodnicze. Pamiętajmy, że SW Włocławek to aktualnie samotny stopień wodny na Wiśle, a zarazem strategiczna budowla hydrotechniczna. Odpowiednie utrzymanie tej budowli leży w interesie społecznym, dlatego Wody Polskie jako administrator tej budowli te prace wykonają, mając na względzie ochronę środowiska rzeki Wisły

- czytamy w komunikacie opublikowanym przez spółkę. 

Wody Polskie równocześnie z naprawą progu chcą budować przy stopniu wodnym kolejną przepławkę dla ryb, aby poprawić warunki drożności ekologicznej istniejącego progu. Na ogłoszenie czeka jednak dopiero przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. 

Ratujmy Rzeki: Jawne naruszenie zasady partycypacji społecznej

W sprawie jest jeszcze jeden wątek. Koalicja Ratujmy Rzeki "olbrzymią kontrowersją" nazywa udzielenie zgody na uszczelnienie progu podpiętrzającego bez decyzji środowiskowej, z pominięciem procedury udziału społecznego.

RDOŚ w Bydgoszczy miał obowiązek poinformować społeczeństwo o postępowaniu, dać wszystkim zainteresowanym 30 dni na złożenie uwag i uwzględnić te uwagi w wydanej decyzji. To zostało przez organ całkowicie pominięte. To chyba pierwszy przypadek w Polsce tak jawnego naruszenia zasady partycypacji społecznej gwarantowanej polskimi ustawami, dyrektywami UE i Konwencją z Aarhus – wyliczają ekolodzy. 

Anna Gondek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy argumentuje, że zaplanowane przez Wody Polskie prace polegają na naprawę istniejącego progu podpiętrzającego, a ich zakres nie powoduje zmiany dotychczasowych parametrów technicznych urządzenia wodnego oraz wysokości podpiętrzenia. Powołuje się także na brak alternatywnych rozwiązań umożliwiających realizację zadania i występowanie potencjalnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, do którego dojść może w wyniku niezapewnienia sprawności technicznej progu podpiętrzającego. 

(G.S. )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%