W najlepsze trwa przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Okazuje się jednak, że remont najprawdopodobniej się znacznie przedłuży, nawet o cztery kolejne miesiące.
Przebudowa rozpoczęła się pod koniec czerwca. Zadanie obejmuje dwukilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym w pobliżu Dworca Miasto, a granicami przystani AZS. W jego ramach wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły.
Inwestycja przewiduje też przebudowę sieci gazowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej i teletechnicznej. W ramach zadania powstaną również schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będą 4 kamery monitoringu miejskiego oraz 2 punkty WI-FI na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.
[ZT]42438[/ZT]
Początkowo ruch na bulwarach był częściowo możliwy. Wykonawca (Firma ONDE S.A) rozpoczął tak, żeby samochody mogły jeździć jednym pasem. To zmieniło się jednak w październiku, gdy prace weszły w kolejny etap i bulwar został całkowicie zamknięty. Od 4 października ruch jest tam całkowicie niemożliwy.
Niestety/stety, raz po raz pojawiają się doniesienia o tym, że w rejonie bulwarów natknięto się na obiekty historyczne. Pod koniec listopada informowaliśmy np., że na Bulwarze Filadelfijskim odkopano kolejne mury. Eksperci podejrzewają, że mogą to być pozostałości po klasztorze.
Ma to duży wpływ na prace drogowe. Jak informuje na facebooku Toruński Serwis Turystyczny, to właśnie przez te odkrycia, prace są przerwane, a na miejscu pojawiają się archeolodzy. W poście czytamy, że planowane jest dalsze odsłanianie tych murów – pozostałości budynków - i kontynuowanie badań w zależności od znalezisk.
- W związku z tym przedłużono termin zakończenia całych prac na nabrzeżu o 4 miesiące – do 17 października. Możliwe jednak, że w związku z kolejnymi odkryciami archeologicznymi termin ten jeszcze się przesunie
- podano na facebooku
- Bulwar będzie zamknięty dla wszystkich przez cały sezon turystyczny 2023. Ruch samochodowy i korki - m.in. pod Domem Kopernika. To wynik niespodziewanych przez urzędników odkryć archeologicznych - czytamy.
Jak od początku informowali urzędnicy, celem przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego jest ograniczenie ruchu samochodowego, w celu zminimalizowania negatywnego wpływu emisji spalin na ten obszar. Od początki było jednak pewne, że w związku z tym na starówce pojawią się korki, czasem wręcz ogromne.
ctt09:06, 03.12.2022
po remoncie bedzie piknie
Tomasz 12:27, 03.12.2022
Te historyczne odkrycie to będzie kolejna wspaniała atrakcja turystyczna, tylko żeby konserwator miejski odpowiednio zajął się tematem.
Sernick12:39, 03.12.2022
To jest Toruń więc raczej nie zajmie. Opiszą, zrobią zdjęcia, po czym zasypią i zaleją betonem i puszczą ruch. Bo w tym mieście liczy się tylko ruch samochodowy. Żeby zrobić z tego atrakcje musiał by powstać deptak wokół tych obiektów.
I dupa09:29, 04.12.2022
Niesamowity usiany zabytkami obszar zniszczony przec pawilony ktore zasłaniają widok na wpisaną do unesco zabudowe sredniowieczną. To jest nie do pomyslenia, tragedia sredniowiecznego miasta trwa.
konserwator18:23, 04.12.2022
konserwator z miasta zgodził się na budowę pawilonów które zasłaniają średniowieczne mury i cały czas zajmuje swoje stanowisko tak jak ten który zgodził się na ich budowę, to jest obraz dbania o zabytki w mieście a radni siedzą cicho byle do wyborów, byle następna kadencja obraz nędzy i rozpaczy piernikowego grodu.
do tomasz19:52, 04.12.2022
Konserwator miejski już pokazał na co go stać akceptując projekt z pawilonami,
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany
Dimitrov
22:05, 2025-07-18
Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę
Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko
Ttttrrrr
18:38, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.
Obserwator
18:32, 2025-07-18
Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności
Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony
alexis
16:03, 2025-07-18
4 0
żeby tak było musieli by całkowicie zlikwidować tam ruch samochodowy, a tak niestety betonzaleś nie zrobi...