Zamknij
REKLAMA

Będzie plac małżeństwa Górskich. Ich zasługi dla Torunia są nieocenione

18.00, 23.11.2022 D.W./UM Toruń
Skomentuj Fot. UM Toruń
REKLAMA

Decyzją radnych Rady Miasta Torunia podjętą na sesji 17 listopada 2022 r., plac u zbiegu Szosy Chełmińskiej, Trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza oraz ul. Józefa Wybickiego otrzyma nazwę Zofii i Karola Górskich.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Teren skrzyżowania jest własnością Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dlatego też przed podjęciem uchwały przewodniczący Rady Miasta Torunia najpierw wystąpił o wyrażenie zgody w tej sprawie do marszałka województwa.

- O nadanie imienia wnioskował już w grudniu 2020 r. prezes Klubu Inteligencji Katolickiej dr hab. Michał Białkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wniosek pozytywnie zaopiniowała Rada Okręgu Chełmińskie oraz Komisja do Spraw Opiniowania Nazw Toruńskich Ulic przy Towarzystwie Miłośników Torunia

- czytamy w miejskim newsletterze.

 Karol Górski (1903-1988) był profesorem historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Zaliczany był do grona uczonych europejskich. W 1979 r. otrzymał doktorat honoris causa UMK, a pięć lat później takie samo wyróżnienie nadał mu Uniwersytet Wrocławski. Zasługi dlaTorunia ma także Zofia Górska.

- Naukowa, patriotyczna i społeczna droga profesora Karola Górskiego, a zwłaszcza Jego wkład w dziedzinie nauk historycznych oraz bezpośrednie zaangażowanie w walkę o niepodległość naszego państwa, wyróżniają Pana profesora spośród innych obywateli naszego miasta. Społeczne zaangażowanie małżonki Pana profesora, Pani Zofii Górskiej, współzałożycielki Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, Jej społeczna postawa w trudnym powojennym okresie historii Polski, w pełni uzasadnia wniosek o nazwanie placu w Toruniu Jej imieniem - czytamy w opinii komisji.

 

Zobacz także:

 

 
(D.W./UM Toruń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

bułeczka bułeczka

2 0

a ja myślałam, że uhonorują najlepszego piekarza w mieście który walczył o swoją małą piekarnię na Chełmińskiej 09:10, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BabaBaba

0 0

Gdzie ten plac ? Te ugory 21:03, 24.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%