Toruńskie osiedle, tzw. Jar otrzymało nagrodę główną w XVI edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
W konkursie w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” przyznano tylko jedną Nagrodę Główną Towarzystwa Urbanistów Polskich. Otrzymało ją przedsięwzięcie pn. „Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu”. W tej kategorii przyznane zostały jeszcze ex aequo trzy wyróżnienia.
Prestiżowy konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), organizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, został przeprowadzony w dwóch turach. 20 czerwca 2022 r., Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich nominował 3 toruńskie inwestycje w tegorocznej edycji - 2022 r.
- Obok nominowanych przedsięwzięć pn. „Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu” oraz „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu” - zgłoszonych przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT, znalazło się również Muzeum Okręgowego w Toruniu z zadaniem pn. „Muzeum Twierdzy Toruń, zaadaptowana XIX-wieczna pruska podwalnia koszarowa – Koszary Bramy Chełmińskiej” w Toruniu. Wyniki konkursu zostały przekazane zwycięskim miastom przez TUP w pierwszej połowie października 2022 r.
- informuje toruński magistrat.
[ZT]41379[/ZT]
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na nowym toruńskim osiedlu mieszkaniowym tzw. JAR, w północnej części miasta, po prawej stronie Wisły, zostało zrealizowane przez Gminę Miasta Toruń, przy blisko 3 mln zł wsparciu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.
- Obszar zieleni urządzonej objęty inwestycją jest niewątpliwie jedną z najchętniej wybieranych destynacji rekreacyjno-wypoczynkowych w całym Toruniu, ze względu na wysokie walory estetyczne, przyrodnicze i wypoczynkowo-rekreacyjne - czytamy w newsletterze.
Jak przekonują urzędnicy, realizacja przedsięwzięcia nie tylko umożliwiła udostępnienie publiczne tej dziewiczej przyrodniczo przestrzeni poprzez wykonanie rozminowania terenu o powierzchni blisko 22 ha i rozbiórkę ponad 14 000 m kw. niebezpiecznych zdewastowanych fundamentów elementów zagospodarowania terenu po Jednostce Armii Radzieckiej, ale również poprzez stworzenie atrakcyjnych miejsc relaksu i zróżnicowanej rekreacji, umożliwiających spacery i wypoczynek w terenie leśnym oraz aktywność fizyczną dla różnych grup wiekowych i społecznych.
- Zagospodarowanie terenu zostało przemyślane w sposób pozostawiający teren w najbardziej możliwy naturalny sposób, porządkujący jedynie, a nie niszczący istniejący drzewostan i wprowadzający nowe, bioróżnorodne i wzmacniające adaptację do zmian klimatu - nasadzenia. Użyte materiały zostały dobrane tak, aby współgrały oraz wtapiały się w sąsiadujący krajobraz. Na potrzeby mieszkańców i odwiedzających ten teren powstała funkcjonalna plaża, ścieżki botaniczne z kładkami drewnianymi z deski kompozytowej oraz ponad 6 km utwardzonych - wodoprzepuszczalnymi naturalnymi nawierzchniami gliniastymi – ścieżek, zachęcających do spacerów i aktywności sportowej – o różnej długości - dodają.
Poza tym ścieżki zostały wykonane w tak innowacyjny sposób, aby tworzyć mniejsze lub większe pętle, umożliwiające różne natężenie rekreacji. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, zostały oddzielone od ciągów rowerowych pasami zieleni, w celu eliminacji możliwości kolizji.
Obserwator10:12, 08.11.2022
4 0
Ale woreczków na psie odchody w wyznaczonych pojemnikach w parku na jarze nie ma. Skończyły się zaraz po otwarciu parku. I sprzątanie w tym parku też jest ciekawe, przejedzie samochód pewnej firmy przy śmietnikach i tyle. A śmieci leżące trochę dalej niech się walają a co tam. 10:12, 08.11.2022