Zamknij
REKLAMA

Toruń: strażacy mają tabletki z jodem potasu? Kiedyś podawano je w Czarnobylu

06.00, 22.09.2022 M.O/D.W.
Skomentuj Piotr Kania
REKLAMA

MSWiA podaje, że do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Wszystko ma związek z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Działania te podjęte zostały w ramach zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Jak dodaje MSWiA, to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Zagrożenia nie ma 

Resort tłumaczy, że "w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki".

Natomiast służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest "zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.".

- Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów 

- wskazuje MSWiA.

Tabletki już w Toruniu?

Takiej informacji nie podaje toruńska straż pożarna. Z opublikowanego komunikatu przez MSWiA wynika jednak, że w z związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, już w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu

MAEA wzywa Rosję do opuszczenia elektrowni jądrowej

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przyjęła rezolucję, w której wzywa Federację Rosyjską do opuszczenia elektrowni jądrowej. Projekt rezolucji przygotowały Polska i Kanada.

W przyjętej rezolucji Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wzywa Federację Rosyjską do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań przeciwko elektrowni jądrowej w Zaporożu i wszelkim innym obiektom jądrowym na terytorium Ukrainy oraz w obrębie tych obiektów. 

- Wyrażamy ubolewanie z powodu nieustannych, brutalnych działań Federacji Rosyjskiej przeciwko obiektom jądrowym na Ukrainie, w tym ciągłej obecności sił rosyjskich i personelu Rosatom w elektrowni jądrowej w Zaporożu, co stanowi poważne i bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa tych obiektów oraz personelu elektrowni. Tego rodzaju działania w znaczący sposób podnoszą ryzyko wystąpienia awarii lub incydentu jądrowego

czytamy w komunikacie MAEA.

Za przyjęciem rezolucji głosowało 26 państw. 7 wstrzymało się od głosowania. Przeciwko były Rosja i Chiny. 

 

Zobacz także:

(M.O/D.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

pobudkapobudka

5 6

Hazarskie USA i NATO chcą nas wkręcić w wojnę, dążą do zniszczenia całej UE. 07:35, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelkaObywatelka

5 3

I kiedy by ten każdy obywatel dostał? Pewnie jak by chmura była już u nas,tak jak było w 86.Stałam z dzieckiem w kilometrowej kolejce,bo tylko syn dostał coś na jezyk miał roczek.Przecież jednorazowo by nie byli w stanie rozdać.To już powinno być rozdane. 08:13, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RobRob

6 0

Ludzie, nie mówcie, że powinni to rozdać, bo dawkowanie jodku potasu nie jest takie proste.
Po pierwsze roztwór jodku potasu chroni tylko tarczycę i tylko przed wchłanianiem radioaktywnego jodu i tylko przez 24 godziny.
Po drugie każdy powinien dostać odpowiednią dawkę. Za mała nie ochroni tarczycy a za duża zaszkodzi.
Zatem to powinno być podane w odpowiednim momencie, kiedy już chmura radioaktywnego jodu dotrze nad Polskę. Wcześniej nie ma sensu.
Podawanie w 1986 przyniosło więcej szkód niż pożytku. 09:25, 22.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Atak jądrowyAtak jądrowy

0 1

na Rzeszów lotnisko i linię Wisły a nie elektrownia. 10:45, 24.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%