Zamknij
REKLAMA

W Toruniu powstało nowe stowarzyszenie. Co to oznacza dla mieszkańców?

06.00, 11.08.2022 A.J.
Skomentuj fot. Lech Kamiński
REKLAMA

9 sierpnia 2022 r. w Dworze Artusa spotkali się przedstawiciele 36 samorządów, by powołać do życia Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Toruń.

Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia powstał 18 czerwca 2021 r., kiedy to przedstawiciele 36 samorządów podpisali porozumienie wyrażające chęć skupienia sił na rzecz zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju oraz wyznaczyli ogólne ramy naszej współpracy.

Zrzeszone 36 jednostek samorządowych to wszystkie gminy powiatów: aleksandrowskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego oraz miasto Toruń.

Kolejnym etapem działania MOF Torunia jest powołanie Stowarzyszenia MOF Toruń.

Utworzenie naszego stowarzyszenia jest warunkiem koniecznym ubiegania się o ponad 88 mln euro wsparcia w ramach ZIT w nowej unijnej perspektywie finansowej. Te środki mają doprowadzić do tego, abyśmy zwiększyli potencjał materialny, a także społeczny naszego obszaru 

– wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Aby móc starać się o te środki, każdy miejski obszar funkcjonalny na poziomie wojewódzkim – a w województwie kujawsko-pomorskim jest ich pięć – ma obowiązek zawiązać tzw. związek ZIT. O tym, że dla MOF Torunia formą prawną związku ZIT będzie stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego, zdecydowano jeszcze w 2021 roku w drodze głosowania.

Jak podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, utworzenie Stowarzyszenia MOF Toruń umożliwi kompleksowe wykorzystanie środków unijnych, pozwalające na realizację inwestycji na większym terenie niż jedna gmina.

– Dzięki wykorzystaniu wsparcia w ramach ZIT łatwiej będzie zrealizować szereg inwestycji z większym efektem dla mieszkańców całego województwa

– mówił marszałek Piotr Całbecki, zwracając się jednocześnie z apelem do wójtów i burmistrzów zrzeszonych gmin o dogłębną analizę możliwości rozwojowych. Jako przykład takich niezbędnych działań, które służyć będą zarówno rozwojowi gmin, jak i ich mieszkańcom, marszałek wskazał rozwój transportu publicznego.

[FOTORELACJA]7906[/FOTORELACJA]

Podczas spotkania przyjęto także statut Stowarzyszenia oraz wybrano jego władze - zarząd i Komisję Rewizyjną.

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Radzik55Radzik55

6 1

To oznacza nowe posady dla kolegów tego towarzysza co z u uporem maniaka niszczy Toruń 16:14, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znawca Znawca

1 0

No jak co? Łysy stołki dla swoich szykuje 20:58, 11.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ciekawy Ciekawy

0 0

Podobno siedziba tej organizacji ma być w kiblu na bulwarze po to łysy to zbudował. To prawda? hehe 13:08, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%