Zamknij
REKLAMA

Będzie ochłoda w czasie upałów. Oto, co pojawi się na starówce!

06:00, 28.06.2022 | A.J.
Skomentuj fot. archiwum
REKLAMA

Przyjemna mgiełka wodna z kurtyn pomoże podczas skwarnej aury mieszkańcom Torunia. 

Słupki rtęci już kolejny dzień przekraczają 30 stopni - to sygnał do postawienia jeszcze dziś ( 28.06) przed południem kurtyn wodnych. Woda popłynie z miejskich hydrantów.

- Jutro (28.06) do godziny 10.00 zostaną uruchomione na rynku Staromiejskim 2 szt. i na rynku Nowomiejskim 1 szt. będą działały w godzinach 9.00 - 20.00.

- informuje  Anna Kulbicka-Tondel Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia.

Zamontowanie sprzętu to kwestia zaledwie kilku minut, a zmiany lokalizacji nie są problemem, aby nie tworzyły się zbyt duże kałuże.

Warto pamiętać!

W czasie upałów lekarze radzą unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Lekarze zalecają, by unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała. Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców.

Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem. Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

Trzeba pamiętać, że upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu.

Wysokie temperatury to także wzrost zagrożenia pożarowego w lasach oraz zwiększone uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.

Masz dla nas temat? Napisz.

[ALERT]1656338070654[/ALERT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%