Zamknij

Toruń: radni piszą do prezydenta Zaleskiego. Chodzi o rekrutację do przedszkoli!

10:47, 13.05.2022 ddtorun.pl Aktualizacja: 10:50, 13.05.2022
Skomentuj fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos/zdjęcie ilustracyjne

Toruń: radni piszą do prezydenta Zaleskiego. Chodzi o rekrutację do przedszkoli!

Prezentujemy interpelację skierowaną do prezydenta Michała Zaleskiego. Dotyczy ona rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych dla których GMT jest organem prowadzącym. Jej autorami są radni Margareta Skerska-Roman, Maciej Krużewski i Bartosz Szymanski.

Na podstawie art. 24 ust. 3 i 4 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U.  z 2018  r.  poz.  994,  1000,  1349,  1432,  2500)  zwracamy  się  do  Pana  Prezydenta z interpelacją dotyczącą wdrożenia odpowiednich standardów rekrutacji do szkół i przedszkoli dla których Gmina Miasta Toruń jest organem prowadzącym.

Chodzi w szczególności o stosowanie pozaustawowych kryteriów naborowych tj. uzależnienie przyjęcia do przedszkola od wieku dziecka, a nie od ilości uzyskanych przez niego punktów w postępowaniu rekrutacyjnym. Rekrutacja powinna prowadzona być prowadzona do przedszkola, a nie do grup wiekowych, zgodnie z kryteriami ustawowymi i gminnymi.

Powyższe potwierdza orzecznictwo sądów administracyjnych np. orzeczenie z dnia 29 września 2021 r., sygn. akt. II SA/Go 588/21, w którym czytamy, iż wszyscy uprawnieni kandydaci powinni być traktowani niezależnie od ich wieku. Nie istnieje norma prawna zezwalająca na faworyzujące lub dyskryminujące traktowanie kandydatów ze względu na ich wiek. Uzależnienie pośrednio lub bezpośrednio przyznania lub odmowy dodatkowych punktów w procesie rekrutacji do przedszkoli od spełnienia kryterium wieku stanowi złamanie zasady wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP, tj. zasady równości wobec prawa.

Komisje rekrutacyjne stosują także inne pozaustawowe kryterium naborowe, tj. kwalifikowanie losowe niektórych kandydatów z tą samą liczbą punktów, a niektórych niekwalifikowanie do danego przedszkola. W uzasadnieniu wskazują, że liczba nie dawała gwarancji przyjęcia kandydata ze względu na ograniczoną ilość miejsc. Jedno dziecko z taką samą minimalną liczbą punktów zostaje zakwalifikowane, a inne już nie – takie postępowanie nie może   być   akceptowalne.   Wybór   dzieci   z   tą   samą   liczbą   punktów   jest   losowy i sprzeczny z prawem, co potwierdzają wyroki sądów administracyjnych, m.in. ten z 24 października 2017 r., sygn. akt III SA/Kr 800/17, z 18 października 2018r., sygn. akt III SA/Gd 506/18. Należy wskazać, że wybór losowy nie znajduje też odzwierciedlenia w przepisach normujących postępowanie rekrutacyjne.

Interpelacja jest odpowiedzią na sygnały, które przekazują nam zaniepokojeni rodzice, którzy otrzymują uzasadnienia nieprzyjęcia dziecka w postępowaniu rekrutacyjnych powołujące się właśnie na to kryterium wieku, wynikające z planu grup przedszkolnych wedle grup  wiekowych  stworzone  w porozumieniu z Wydziałem Edukacji  Urzędu Miasta Torunia  i stanowiące jak się wydaje, bezwzględny punkt odniesienia co do ilości miejsc podlegających rekrutacji.  

Ponadto   wskazują   również    na   pozorność   procedury   odwoławczej,   gdyż  w przedszkolach nie zabezpiecza się miejsc na przyjęcie dzieci, których rodzice odwołali się od decyzji komisji rekrutacyjnej i ze względu na ewentualne wadliwości tego postępowania mogłyby zostać do nich przyjęte, w toku procedury prowadzonej już w drugiej instancji (przez dyrektora placówki), dlatego w obecnej sytuacji pozostaje im jedynie skarga do sądu administracyjnego. Zasadnym byłoby także jednoznaczne wskazanie w zasadach rekrutacji na dany rok szkolny do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Torunia norm prawnych w zakresie możliwości odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej.

Konieczne wydaje się również uelastycznienie kryteriów gminnych tj. zamieszkiwania  i zatrudnienia najbliżej placówki o  przyjęcie  do  której  ubiega  się  kandydat  (16  punktów w postępowaniu naborowym) poprzez możliwość przypisania ich do kilku placówek, a nie tak jak obecnie tylko do jednej.

Wskazanie tego kryterium powinno być zmienione, o tyle, że rodzic mógłby wykorzystać je kilka razy np. wybierając placówkę najbliżej miejsca zamieszkania lub pracy (to przecież ważne, kiedy oboje rodzice pracują w różnych miejscach) bądź sprecyzowanie minimalnej odległości od placówki, aby móc uznać która jest najbliżej miejsca zamieszkania bądź zatrudnienia.

Masz dla nas temat? Napisz. 

[ALERT]1652431637980[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

OlaOla

2 0

Jednym jedynym warunkiem przyjęcia dziecka do przedszkola powinien być kryterium pracy obydwojga rodziców dziecka. 10:23, 15.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MamaMama

1 14

A jak Państwo Radni sobie wyobrażają,że wg pkt zostanie przyjęte 38 dzieci 5 letnich i np 12 dzieci 3 letnich- to jak grupy będą wyglądać?? 5 i 3 latki razem?, przecież rekrutacja jest pod ilość miejsc w danej grupie. Chyba ktoś nie ma dzieci,a robi szum. 13:45, 15.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mama teżmama też

15 0

Często grupy i tak są mieszane, statuty przedszkolne wskazują, że jest taka możliwość. Jeżeli miasto chce i prowadzi jak Pani pisze rekrutację pod ilość miejsc w danej grupie to niech to wprowadzi w przepisach swoich - w kryteriach. Jeżeli tego nie ma to jak dobrze czytam w tym wyroku - nie może prowadzić rekrutacji do danej grupy, tylko do przedszkola. 11:15, 16.05.2022


Mama dwójki Mama dwójki

15 1

Zgadzam się, ze trzeba zrobić z tym porządek. Są błędy w rekrutacjach. Wyroki sądowe pokazują to. Dyrektorzy myślą, ze ludzie nie będą walczyć, s jednak jak widać coś zaczyna się dziać. Dziwna ta rekrutacja do grup, przecież są grupy mieszane, do nich wciskają dzieci i nie można zaznaczyć ze tam się składa. Robią jak chcą. Oby z tym zrobili porządek. A to losowanie przez system to masakra, sama się z tym spotkałam i na szczęście z odwołania się dostaliśmy pare lat temu. Ale jak to możliwe zeby nie było zabezpieczonych miejsc na odwołania jak tyle błędów jest, albo jeszcze może być 11:48, 16.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NauczycielkaNauczycielka

1 15

Grupy mieszane są w kilku przedszkolach,chciałaby Pani swojego 5-6 latka w grupie z 2,5 latkiem- pomimo pracy na poziomach i wielkich starań i chęci różnicowania materiału przez nauczycieli to nie ma takiego efektu jak w grupie jednorodnej. Piszcie o więcej przedszkoli, zresztą po rekrutacji jest pełno wolnych miejsc w przedszkolach,ale nie zawsze tam gdzie się chce. To przedszkola państwowe-nie prywatne🙂 06:45, 17.05.2022


Mama dwójkiMama dwójki

14 0

O ile mi wiadomo, to 2,5 latki nie idą do przedszkola, tylko trzylatki. W porywach dziecko może mieć we wrześniu 2 lata i 8-9 miesięcy. Jako rodzic chce zeby postępowanie było przeprowadzane zgodnie z procedurami które są jawne. Jeżeli jako nauczyciele chcecie zeby były postępowania do grup to ok, ale niech to będzie uregulowane. Zawalczcie o to. Póki co jak dobrze czytam tego nie ma, a jednak grupy są mieszane, bo i tak statutu przedszkolne na to pozwalają. Moje dziecko chodzi do przedszkola gdzie w jednej grupie są trzy różne roczniki, a jak ktoś pisze ze nie można robić rekrutacji do jednego rocznika to zle. Coś chyba nie działa zgodnie tutaj……. I tak to nie są placówki prywatne, jako rodzic chce zeby jedno dziecko chodziło np do danego przedszkola bo jest blisko szkoły, czy żłobka do którego chodzi moje drugie dziecko. A jak się dziecko nie dostaje bo losowo dziecko nie mogło się dostać chociaż miało wymagana liczbę punktow i dostajemy się po drugiej stronie miasta do przedszkola to dla nas jest tragedia, o tym nauczyciele nie pomyślą. 20:37, 17.05.2022


0%