Zamknij

Toruń: wyjaśniła się przyszłość budynku Dworca Północnego PKP. Co dalej?

12:28, 09.03.2021 Aktualizacja: 12:29, 09.03.2021
Skomentuj Fot. Miłosz Zieliński Fot. Miłosz Zieliński

Toruń: wyjaśniła się przyszłość budynku Dworca Północnego PKP. Co dalej?

Pod koniec lutego, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Toruniu, ukazała się informacja o przetargu na roboty budowlane, a konkretnie chodziło o rozbiórkę dawnego dworca Toruń Północny zlokalizowanego przy Szosie Chełmińskiej 178a. Dworzec, który w swojej historii widział wiele miał przestać istnieć.  

- W czasie II wojny światowej, Dworzec widział transporty ludzi jadących w swoją ostatnią podróż, na początku XX wieku to właśnie tam po raz pierwszy w niebo wzbił się sterowiec M-11. I co? Od tak mielibyśmy pozbyć się kawałka historii? Społecznicy zaczęli intensywnie działać, aby nie dopuścić do rozbiórki tego budynku ? opowiada pani Anna, dyplomowany przewodnik po naszym mieście.  

Kiedy w 2019 roku zdecydowano o nieodpłatnym nabyciu przez Gminę Miasta Toruń prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego przy ul. Szosa Chełmińska 178 A, wraz z prawem własności budynku i budowli położonych na tym terenie ? pojawiło się kilka pomysłów, jak można zaadaptować budynek ? również od prezydenta miasta.  

- Kolejnym krokiem będzie sprecyzowanie funkcji, jakie będzie mógł on pełnić. Myślimy o przeznaczeniu obiektu na cele administracyjne, a także te związane z potrzebami seniorów i organizacji pozarządowych ? powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Dążenie do pozyskania nieruchomości było odpowiedzią na apel mieszkańców zainteresowanych losami historycznego dworca. Obiekt jest zbędny z punktu widzenia Spółki PKP S.A., a jego pozyskanie przez Gminę Miasta Toruń pozwoli na przeprowadzenie rewitalizacji i przystosowanie do potrzeb mieszkańców ? czytamy w uzasadnieniu decyzji nabycia gruntów wraz z budynkiem.  

- I po kilku latach Dworzec Północny miałby iść do rozbiórki? Mieszkańcy Torunia, którym dobro zabytków odchodzących w zapomnienie jest szalenie ważne, nigdy na to nie pozwolą ? dodaje pani Anna.  

Miasto, po licznych protestach wśród mieszkańców ? postanowiła unieważnić zapytanie ofertowe na rozbiórkę budynku, o czym poinformowała pani Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego.  

- Szukamy jeszcze odpowiedniego rozwiązania w tej sprawie. O szczegółach poinformujemy z najbliższych dniach. Budynek został przejęty przez Gminę od PKP we wrześniu 2020 r. W listopadzie 2020 r. została wykonana na zlecenie ZGM ekspertyza stanu technicznego nieruchomości przy ul. Szosa Chełmińska 178a wraz z inwentaryzacją. Z ekspertyzy wynikało, że budynek jest w bardzo złym stanie technicznym i powinien być rozebrany zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa ? informuje rzeczniczka prasowa.  

- Zatem pozostało nam czekać na informację w sprawie i wypatrywać nowych pomysłów na wyremontowanie i zaadaptowanie tego miejsca na cele społeczne. Może kawiarnia? Może miejsce spotkań starszych i młodszych? Wszystko będzie lepsze od zburzenia ? przekonują miłośnicy toruńskich zabytków.  

[ALERT]1615289250758[/ALERT]

(AŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

uaauaa

17 3

szkoda, ze ci "liczni mieszkancy" nie przejda sie po okolicy, zwlaszcza wieczorem. syf, kila i mogila. przechodzac tam trzeba miec oczy dookoloa glowy, menele, smieci, gowna, smrod moczu, okazjonalnie latem cpuny.
a pamietam jak raz jedno malzenstwo dziennikarzy z nowosci przyszlo tu akcje robic. pojawili sie na pol dnia, zebrali smieci, zasadzili kwiatki, porobili zdjecia. po doslownie jednym dniu syf byl ten sam, a malzenstwo nie pojawilo sie nigdy wiecej zostawiajac mieszkancow z tak wspanialym zabytkiem. chcecie go chronic? to go chroncie nie tylko kiedy pojawia sie pomysl rozbiorki. jedyna nadzieja w tym, ze w koncu sie rozpadnie. 13:28, 09.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

NickNick

17 3

To może niech Ci społecznicy zrobią zrzutkę i wyremontują ten "piękny" zabytek... 13:58, 09.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

społecznikspołecznik

12 0

a nie nie , my tylko od wytkania jesteśmy i robienia zadymy, w wolnych chwilach podusia okno i osiedlowy monitoring 14:21, 09.03.2021


PhoenixPhoenix

10 2

Ten budynek to ruina. Rozumiem, że zabytek i w ogóle, ale jest w takim stanie, że nie wiem czy jest sens go reanimować. Jego architektura też nie wyróżnia się niczym szczególnym.
Znając metodykę działania, to pewnie teraz zacznie się szukanie pomysłu na to miejsce i będzie to trwało tak długo, że budynek sam z siebie legnie w gruzach.
Zgodzę się też z przedmówcami. Teren przypomina bardziej scenerię z filmu o Czarnobylu niż fragment zamieszkanego przez społeczników osiedla. 15:39, 09.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoJo

6 4

Krajobraz i klimat obrowy.Przywiezc pare dorodnych knurów.Bydlo ze strajku ceweli z cycami. Będzie się mialo gdzie się spotykać. 15:55, 09.03.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oJoJ

0 0

leki już wzięte? szczególnie psychotropy? 10:10, 10.03.2021


BibaBiba

7 1

Ale wokolo chlaju szczaju cpaju i *%#)!& syf
20:50, 09.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TorrrTorrr

1 0

Zamiast *%#)!& tramwaju pomiędzy BiT, pociągnąć zelektryfikowaną linię kolejową od Torunia Wschodniego przez Toruń Płn , dalej zaraz za przejazdem przez Polną odejście łukiem od istniejącego toru w lewo pomiędzy Fortem 7 i lotniskiem a Okrężną, przy skrzyżowaniu średnicowej z Okrężną w pobliżu pętli tramwajowej przystanek kolejowy Toruń Zachodni (UMK). Dalej linia biegłaby starym śladem w kierunku Czarnowa do Bydgoszczy, równolegle do trasy średnicowej po jej północnej stronie. 10:17, 11.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%