Zamknij

Sąd kazał im odpracować karę. Gdzie mogą to zrobić skazani? I jaka praca na nich czeka?

Alicja Wesołowska 10:30, 03.02.2016
Skomentuj Skazani sprzątają ulice, czyszczą kosze na śmieci... fot. nadesłane Skazani sprzątają ulice, czyszczą kosze na śmieci... fot. nadesłane

Tylko w 2015 roku karę ograniczenia wolności w toruńskim MPO odpracowało 100 osób.

Przychodzą tam po tym, jak już usłyszą wyrok. Za formułką "sąd wymierza karę trzech miesięcy ograniczenia wolności..." kryją się konkretne prace, które muszą wykonać skazani. Co robią?

- Odpracowujący kary sprzątają Starówkę, zamiatają chodniki i wykonują różne prace na terenie firmy - mówi Piotr Rozwadowski, prezes MPO. - Myją i naprawiają pojemniki, zbierają odpady rozniesione przez ptaki czy wiatr przy składowisku, pomagają sprzątać obiekty MPO. Skazani zawsze sprzątają pod nadzorem naszych pracowników.

Zanim skazani trafią do MPO, zajmują się nimi zespoły kuratorskiej służby sądowej. Najpierw przechodzą wstępne szkolenie bhp, potem szkolenie stanowiskowe, i dopiero później przydzielane im są odpowiednie prace. Za osoby wykonujące prace społecznie użyteczne odpowiada w MPO p. Jan Kwiatkowski.

- W MPO wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom skazanych, ponieważ wiemy, że są to często osoby, którym w życiu jednorazowo, mówiąc potocznie, powinęła się noga – mówi Jan Kwiatkowski. – Umożliwiamy im pracę w weekendy, w miarę możliwości dostosowujemy grafik do potrzeb. Odpracowanie kary ma przede wszystkim resocjalizować.

Praca skazanych i ich zachowanie są codziennie ocenianie. Kiedy już odpracują odpowiednią, nakazaną przez sąd liczbę godzin, MPO wystawia każdemu skazanemu odpowiednią opinię. Jak ocenia prezes MPO - najczęściej pracują bez zarzutu.

(Alicja Wesołowska)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

amberkaamberka

1 0

I bardzo dobrze. Tego typu kary powinny być stosowane w przypadku drobnych przestępców. Odsiadka w więzieniu to dla wielu "wakacje". A tak przyczynią się do utrzymania czystości w naszym mieście.

10:17, 04.02.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%