Zamknij
REKLAMA

Sąd kazał im odpracować karę. Gdzie mogą to zrobić skazani? I jaka praca na nich czeka?

10.30, 03.02.2016 Alicja Wesołowska
Skomentuj Skazani sprzątają ulice, czyszczą kosze na śmieci... fot. nadesłane
REKLAMA

Tylko w 2015 roku karę ograniczenia wolności w toruńskim MPO odpracowało 100 osób.

Przychodzą tam po tym, jak już usłyszą wyrok. Za formułką "sąd wymierza karę trzech miesięcy ograniczenia wolności..." kryją się konkretne prace, które muszą wykonać skazani. Co robią?

- Odpracowujący kary sprzątają Starówkę, zamiatają chodniki i wykonują różne prace na terenie firmy - mówi Piotr Rozwadowski, prezes MPO. - Myją i naprawiają pojemniki, zbierają odpady rozniesione przez ptaki czy wiatr przy składowisku, pomagają sprzątać obiekty MPO. Skazani zawsze sprzątają pod nadzorem naszych pracowników.

Zanim skazani trafią do MPO, zajmują się nimi zespoły kuratorskiej służby sądowej. Najpierw przechodzą wstępne szkolenie bhp, potem szkolenie stanowiskowe, i dopiero później przydzielane im są odpowiednie prace. Za osoby wykonujące prace społecznie użyteczne odpowiada w MPO p. Jan Kwiatkowski.

- W MPO wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom skazanych, ponieważ wiemy, że są to często osoby, którym w życiu jednorazowo, mówiąc potocznie, powinęła się noga – mówi Jan Kwiatkowski. – Umożliwiamy im pracę w weekendy, w miarę możliwości dostosowujemy grafik do potrzeb. Odpracowanie kary ma przede wszystkim resocjalizować.

Praca skazanych i ich zachowanie są codziennie ocenianie. Kiedy już odpracują odpowiednią, nakazaną przez sąd liczbę godzin, MPO wystawia każdemu skazanemu odpowiednią opinię. Jak ocenia prezes MPO - najczęściej pracują bez zarzutu.

 
(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

amberkaamberka

1 0

I bardzo dobrze. Tego typu kary powinny być stosowane w przypadku drobnych przestępców. Odsiadka w więzieniu to dla wielu "wakacje". A tak przyczynią się do utrzymania czystości w naszym mieście. 10:17, 04.02.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%