Zamknij
REKLAMA

Toruń: jak kierowcy traktują pieszych? Sprawdzili to policjanci

10:00, 02.06.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. depositphotos
REKLAMA

Toruń: jak kierowcy traktują pieszych? Sprawdzili to policjanci

W sobotę (30.05) policjanci toruńskiej drogówki brali udział w akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

W sobotę (30.05) kilkudziesięciu policjantów toruńskiej drogówki brało udział w akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”. Policjanci podczas trwania akcji ujawnili 45 wykroczeń zagrażając pieszym i rowerzystom popełnionych przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegały głównie na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym i rowerzystom na oznakowanych przejściach i przejazdach.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Pieszemu nie wolno:

- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

- przebiegać tuż przez pojazdem,

- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

- z przodu – migające światło pozycyjne barwy białej lub żółtej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

[ALERT]1591012133095[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

KtośKtoś

2 5

Pieszy nie powinien być wpatrzony w komórkę, przystawać i nie powinien wykonywać żadnych działań na telefonie komórkowym na przejściu dla pieszych. Pozdrawiam brunetki, które o tym nagminnie zapominają. 14:54, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

123123

2 0

A oddychać może? Tzn. na przejściu bo poza to rozumiem, że tak. 13:51, 03.06.2020


Kiedy Kiedy

1 6

A kiedy zrobią akcje przeciwko pieszym ? 15:48, 02.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

o kur...o kur...

3 0

masz 100% rację, ostatnio widziałem jak pieszy potrącił kierowcę. Z auta nic nie szło zbierać.... Dobrze, że akurat wtedy wyprzedały się tramwaje i motorniczy nagrał całą akcję dronem. 22:25, 02.06.2020