Jedna z naszych Czytelniczek miała wątpliwości dotyczące kryterium przyznawania mieszkań komunalnych na osiedlu Glinki (Podgórz). Niejasne było według torunianki m.in. to, że większe rodziny dostawały np. mniejsze mieszkania. Magistrat odpowiedział nam w tej sprawie.
Kobieta, która miała sporo wątpliwości przyznawania mieszkań, prosiła o wyjaśnienie całej procedury. Pisała tak:
Zastanawia mnie na jakich zasadach są przyznawane mieszkania z Urzędu Miasta Torunia na osiedlu Glinki na Podgórzu. A dokładniej o metraż jaki przyznają, rodziny 4,5, 6 osobowe mieszkają na 40 m2 i 54 m2, a rodziny 2 osobowe i 3 osobowe dostały mieszkania po prawie 60 m2.
O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Urząd Miasta Torunia.
W kwestii zamiany dotychczas zajmowanego mieszkania na nowo wybudowane, pełno standardowe mieszkania uprzejmie informuję, że procedura jest następująca:
? Biuro Mieszkalnictwa ogłasza nabór najemców gminnych (najemcy, którzy mają tytuł do lokalu gminnego lub znajdują się na listach mieszkaniowych), nie zalegają z opłatami wobec ZGM
? Najemcy składają wnioski (oświadczenia stanowiące załącznik do komunikatu, wskazując liczbę osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym i potrzeby lokalowe)
? zgodnie z § 29 uchwały Rady Miasta Torunia nr 1129/06 w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Toruń z dnia 28 września 2006 r. z późn. zm. uiszczą kaucję zabezpieczającą pokrycie należności z tytułu najmu lokalu w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu.
Gmina wskazuje lokale wg potrzeb lokalowych danego najemcy, wskazanych w ww. oświadczeniu. Każda rodzina rozpatrywana jest indywidualnie. Osoby niepełnosprawne w gospodarstwie domowym mogą mieć wskazany pokój dodatkowy np. z uwagi na prowadzoną rehabilitację. Rodzina 3-osobowa może być trzy pokoleniowa i również w tej sytuacji są przyznane trzy pokoje. Rodzic z dwójką nastoletnich dzieci odmiennych płci (czyli rodzina trzy osobowa) również może mieć wskazanie na 3 pokoje. Niektóre rodziny w układzie jak wyżej, wyrażają wolę zamiany na 2 pokojowe mieszkania. Najemcy meldują kolejne osoby zamieszkujące wraz z nimi. W razie śmierci najemcy jest wymagane spełnienie przez gospodarstwo domowe warunku § 27 ww. uchwały nr 1129/06 i wtedy zamieszkujący może wstąpić w stosunek najmu lokalu mieszkalnego (?w przypadku śmierci najemcy lub byłego najemcy umowa najmu może być zawarta z pozostającymi w lokalu osobami innymi niż wymienione w art. 691 kc, nie posiadającymi samodzielnego lokalu mieszkalnego i spełniającymi kryterium dochodowe, o którym mowa w § 5 ust. 1, stale dotychczas zamieszkującymi z najemcą przez okres minimum trzech lat, pod warunkiem całkowitej spłaty zadłużenia w przypadku gdy takie występuje?). Najemca decydujący się na zamianę, zapoznawany jest ze strukturą i charakterystyką lokalu i dokonuje zamiany dobrowolnie.
opisuje całą procedurę Magdalena Stremplewska, rzecznik Prezydenta Miasta Torunia.
Jak oceniacie takie kryteria?
[ALERT]1578485830678[/ALERT]
Łobuz1208:22, 09.01.2020
A ja mam pytanie jak to jest w przypadku lokali socjalnych od gminy. W mojej kamienicy mieszka patologiczna rodzina.Od kilku lat zajmuje lokal socjalny. Jest to lokal 3 pokojowy z toaletą i łazienką. Oczywiscie za mieszkanie nie płaci. Teoretycznie zameldowane sa tam 4 osoby,których w chwili obecnej najprawdopodobniej nie powinno tam być. Ojciec ma prokuratorski zakaz zblizania sie do rodziny, dwaj synowie powinni byc w ośrodkach opiekunczo wychowawczych a matka w areszcie..Jest to kolejny lokal socjalny jaki otrxymali od Gminy poniewaz poprzedni doszczetnie zniszczyli. Obecny rowniez. Do tego są zagroźeniem dla sąsiadow. Zaatakowali nozem w ub.roku sasiada i rowniez jemu zniszczyli drzwi do mieszkania gminnego. Nadmieniam ze w momencie zamieszkania rodzina liczyla o jedna osobe wiecej, ktora od kilku lat nie mieszka z ta rodzina. W tej samej kamienicy mieszka starsza kobieta z dwoma dorosłymi synami. Kobieta zajmuje mieszkanie jednopokojowe. Kiedy zapytała urzedników czy ma spac w jednym łóźku z dwoma doroslymi synami w tym jeden uzalezniony od narkotykow odpowiedziano jej ze musi w takim razie wystawic troche mebli bo sie nie zmiesci. W innym lokalu komunalnym mieszka 80 letnia kobieta. Jest to mieszkanie komunalne opłacane regularnie. Mieszkanie składa sie z jednego pomieszczenia bez toalety. Załatwia sie w XXI w. do miski. Zaproponowano jej co prawda mieszkanie ale na ulicy Olsztynskiej. Dlaczego patologię wprowadza sie do centrum miasta a starszym ludziom którzy korzystaja z czestych porad lekarskich lekarzy specjalistów wyrzuca sie poza miasto.Patologia nie uczy sie nie pacuje nie musi nigdzie dojezdzac. No i jaki jest NADZÓR gminy nad lokalami socjalnymi,bo widać,że nie ma żadnego,a chyba powinny one byc ściśle monitorowane.
Phoenix08:52, 09.01.2020
Kryteria są logiczne.
Często to, że mieszka więcej osób na małym mieszkaniu wynika z faktu, iż przy składaniu oświadczenia dana rodzina pominęła parę osób by spełnić kryterium dochodowe lub by stać było ich na kaucję. Innymi słowy, kryteria to jedno, a kombinowanie to drugie. Nikt przecież nie powie, że tak zrobił, a z perspektywy osoby trzeciej wygląda to tak, jakby miasto przyznało za małe mieszkanie.
Ignaś09:27, 10.01.2020
Ja razem z żoną i dwójką dzieci odmiennych płci dostałem przydział na mieszkanie 2 pokojowe 40m,i nie kombinowałem nikogo więcej nie meldowalem nikt mi nigdy nie zasugerował że mogę starać się o 3 pokoje bo mam dzieci odmiennych płci, ja sam zapytałem czy może nie powinienem się starać o większe to mi powiedziano że nie ze dzieci mogą dzielić jeden pokój, teraz czytam że powinny mieć osobne pokoje, tak kombinują ci co teraz mieszkają po 2 czy 3 osoby na 3 pokojach bo jak się starali o mieszkanie to żeby uzyskać większe meldowali i wskazywali większą ilość osób żeby dostać większe a teraz się okazuje że te ala pomeldowane osoby wcale z nimi nie zamieszkują.
Małgocha09:38, 12.01.2020
Gmina nie ma nad niczym żadnej kontroli , to prawda żeby uzyskać większy metraż lokalu są meldowane dodatkowe osoby cienie które nie zamieszkują widnieją tylko na papierku i takim sposobem rodzina 2-3 osobowa otrzymuje np 3 pokojowe mieszkanie a te pomeldowane cienie same poskładały bądź składają wnioski na mieszkanie bo nagle się okazuje że gdzieś wynajmują mieszkanie które jest małe nie nadaje się do zamieszkania i gmina przyznaje im lokale .
Łukasz17:58, 05.06.2023
Czekam a miałem że jestem w kolejce od 2020
1 0
Wygląda to tak, ze gmina nie ma wiec nadzoru nad lokalami skoro pozwala kombinować.
0 0
Nie tyle chodzi o bak nadzoru, a o kombinowanie Polaków.
Przepisy też są jakie są. To dana rodzina deklaruje ile osób będzie mieszkać, a przecież nie trudno podać 3 zamiast 4 wiedząc, że ta ostatnia zarabia tyle, że nie dostaliby mieszkania komunalnego. Potem się ów 4 osobę dokwateruje i mieszkają razem, choć wtedy może to tak wyglądać, że jest zbyt duża liczba osób w stosunku do metrażu.