Prezydent Michał Zaleski wraz z aktywistą na rzecz osób niepełnosprawnych - Jakubem Wiśniewskim zorganizowali konferencję prasową. Mówili na niej o tym na jakie wsparcie w Toruniu mogą liczyć osoby niepełnosprawne. Było m.in. o Toruńskiej Karcie Osób z Niepełnosprawnością, miejskim programie „Pomagamy”, czy wsparciu dla organizacji pozarządowych.
W tym roku rada miasta zaktualizowała wieloletni program działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Podjęto też nowe działania mające pomóc tej grupie mieszkańców – ruszył miejski program „Pomagamy”, wystartowała także toruńska karta osób z niepełnosprawnością.
- Program „Pomagamy” ruszył 1 maja 2019 roku i gwarantuje comiesięczne wsparcie dla rodzin niepełnosprawnych dzieci. Dostają po 100 zł miesięcznie na niepełnosprawne dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Z programu skorzystało do tej pory 1100 dzieci, jednak ta liczba ciągle wzrasta. Toruńska karta osób z niepełnosprawnością to program oferujący bonifikaty i zniżki m.in. na pokrycie kosztów rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego czy wstępu na wydarzenia kulturalne i sportowe. Program ma 44 partnerów – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji prasowej 11 grudnia.
Miasto wspiera także organizacje pozarządowe, które działają z myślą o niepełnosprawnych. W 2019 roku przeznaczono prawie 739 tys. zł – dofinansowano 40 projektów.
Zapewniony jest także transport dla osób niesamodzielnych –usługę do końca 2020 roku realizuje firma GAMA, która dysponuje czterema gminnymi mikrobusami wyposażonymi w windy hydrauliczne do przewozu niepełnosprawnych ruchowo. W ubiegłym roku zwiększono liczbę kilometrów (wynosi on obecnie 157 500 w skali roku) i wydłużono godziny realizacji usługi.
- Gmina dba o niepełnosprawnych. Systematycznie wymieniane są mikrobusy – od 2003 roku wymieniane są te pojazdy, które mają 200 tys. km przebiegu. Niebawem ruszy bezpłatna wypożyczalnia sprzętu medycznego i rowerów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W wielu szkołach budowane są windy - wyjaśnia Jakub Wiśniewski, toruński aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych.
Toruńscy niepełnosprawni mogą korzystać z pomocy asystentów. Zadaniem asystenta jest wspieranie swojego podopiecznego w wykonywaniu podstawowych czynności pozwalających na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym i edukacyjnym. W 2019 roku w ramach programu współfinansowanego przez EFS zatrudnionych jest 32 asystentów.
A co w przyszłym roku? W planach budowa basenu rehabilitacyjnego przy Zespole Szkół nr 6 przy ul. Dziewulskiego. Planuje się również budowę wind zewnętrznych w budynkach Domu Muz przy Poznańskiej i Okólnej oraz wind wewnętrznych w budynku CKU, Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i budynkach urzędu miasta przy Batorego i Fałata.
[ALERT]1576066161091[/ALERT]
0 1
NO I ZNOWU TYTUŁ POMAGAMY ALE CZY TYLKO W NASZYM MIEŚCIE SĄ TYLKO NIEPEŁNOSPRAWNI A GDZIE RESZTA DZIECI Z UBOGICH RODZIN A SZCZEGULNIE CI BEZDOMNI JAKĄ MAJĄ POMOC PRZECIEŻ NA PANA PREZYDENTA GŁOSOWALI WIĘC IM POMOC SIĘ NALEŻY NIE SŁYCHAĆ TEGO I NIE WIDAĆ CO Z TEGO ŻE STRAŻ ICH ODWIEDZI W SWOICH SZAŁASACH CZY MIASTO W RAZ Z PANEM PREZYDENTEM TEGO NIE WIDZĄ CZY NIE CHCĄ TEGO WIDZIEĆ APEL DO NASZYCH MIESZKAŃCÓW POMÓŻ PRZETRWAC ZIMĘ BEZDOMNYM ZGŁASZAJĄC DO MIASTA DO RADNYCH
0 0
Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25
3 0
Super pomoc dla dzieci i rodzin.Każda złotówka się liczy jak się ma chorego w domu.