W tym tygodniu, od środy do piątku, Toruń stanie się miejscem ożywionej dyskusji na temat kondycji i przyszłości terenów zieleni w miastach. W ratuszu rusza piętnasta konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”. Impreza, na stałe wpisana w kalendarz imprez naukowych Torunia, to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń naukowców i praktyków z branży zieleniarskiej o uznanym w kraju poziomie merytorycznym. W programie przewidziano pięć sesji referatowych i sesję terenową. XV edycja konferencji zatytułowana jest „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.
Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły radykalną zmianę w postrzeganiu i przeżywaniu przyrody przez człowieka. Zwłaszcza mieszkańcy miast są bardziej świadomi roli i znaczenia środowiska naturalnego dla jakości życia. Na co dzień doświadczający skutków miejskiej wyspy ciepła (wysokich temperatur i suszy), zanieczyszczenia powietrza (smogu), braku zieleni i wszechobecnych murów, betonu, szkła i kamieni, coraz częściej przeorientowują swoje poglądy na przyrodę i jej miejsce w mieście. Domagają się nie tylko obecności przyrody, ale także możliwości obcowania z nią. W odpowiedzi na te postulaty i oczekiwania powstają rozmaite koncepcje (modele) miasta przyszłości, np. miasta dla wszystkich (Cities 8 80), miasta zrównoważonego, czy najnowszy model – miasta biofilnego.
Zwraca się uwagę na to, aby miasta dysponowały nie tylko bogatą infrastrukturą zieloną, ale również błękitną (zieleń i wody), a dla włodarzy zarządzających miastem dobroczynny wpływ zieleni na zdrowie człowieka jest faktem niepodlegającym dyskusji. Stan naszej wiedzy dotyczący relacji między terenami pokrytymi roślinnością a wpływem na zdrowie ludzi stale się poszerza i znacznie wzbogacił się w ostatnim dziesięcioleciu. Liczne i dobrze udokumentowanie badania dostarczają twardych dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między środowiskiem naturalnym a zdrowiem ludzi. Zieleń pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców miast. Beneficjentami „dużej ilości zieleni” w sąsiedztwie miejsca zamieszkania są przede wszystkim osoby starsze, gospodynie domowe oraz osoby o niskim statusie społeczno-ekonomicznym. Dobry dostęp do terenów zieleni zmniejsza nierówności społeczno-ekonomiczne dotyczące zdrowia. Mieszkańcy osiedli z większą ilością zieleni drzew lepiej oceniają swój stan zdrowia.
Istnieją jednak ciągle luki w wiedzy, dotyczące szczegółowych zasad takiego kształtowania miejskich terenów zieleni, aby maksymalnie zwiększyć korzyści dla zdrowia. W jakim kierunku powinniśmy podążać, czy i w jakim zakresie miejskie tereny zieleni mają się zmieniać, jak najskuteczniej nimi zarządzać. Należy określić nowe trendy (modele) rozwoju zieleni w miastach, a ich myślą przewodnią powinno być dążenie do poprawy jakości życia w mieście. Te i inne problemy dotyczące rozbudowy i modernizacji współczesnych miast będą przedmiotem prezentacji i dyskusji podczas XV już Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej, która odbędzie się w tym roku w Toruniu pod hasłem: „Miasto zieleni – miasto przyszłości”.
Referentami są przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych w zakresie zieleni i architektury krajobrazu: SGGW Warszawa, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Szczeciński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także przedstawiciele, firm prywatnych zajmujących się utrzymaniem i konserwacją zieleni w mieście, jak również pracownicy instytucji samorządowych zarządzających zielenią.
Uczestnicy konferencji w ciągu dwóch dni wysłuchają 20 referatów, wezmą udział w sesjach referatowych oraz w sesji terenowej.
[ALERT]1570521946413[/ALERT]
eco17:46, 08.10.2019
A czy radnuś Żymczyszkiewicz ( ten co to na roweryku tak pedałuje) będzie miał panel n/t zapaskudzenia naszego ekosystemu tymi drzewkami-ekonowinkami?
Phoenix18:52, 08.10.2019
Hahaha... w dniach konferencji powinni rozpocząć wycinkę drzew na Rapackiego.
To byłoby dopiero kuriozum.
Jak u Barei20:10, 08.10.2019
Dzien pieszego pasazera a tu konferencja o zieleni w mieście gdzie nie ma kasy nawet na koszenie zielska...
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Region | Kolumbijczyk dźgnął nożem 41-latka. Polak nie
Był Grzegorz Braun kandydował mogliście wybrać nie byłoby teraz tych problemów ale *%#)!& Polaczki więc płaczcie teraz swym losem biednym i xujo wym. Chcieliście Donalda chcieliście Europy to macie Berlin ma każdy dzień
Nauasia
23:36, 2025-07-06
To on uratował ŻYCIE 24-latki zaatakowanej w parku
Wychowali prawdziwego Anioła Stróża : Pan Blazej musi mieć cudownych Rodziców , ponieważ prawdziwego bohatera ci Państwo wychowali to dzięki niemu Pani Klaudia nie zginęła na miejscu. Odeszła wśród najbliższych. Dzięki Panu Błażejowi bo tylko on zareagował. Apelujemy do zprezydenta miasta zwykle dziękuje to za mało nagroda się należy i to nie byle jaka. On uratował kobietę. Jedni Rodzice wychowują cudownego dobrego człowieka inni wychowają bestie/zwyrodnialca
Aniela
23:33, 2025-07-06
Wenezeulski nożownik i śmierć 24-latki w Toruniu. Poseł
Pani Gembicka ma rację, ale nie zdołała wskazać rozwiązania tej sytuacji, a rozwiązanie jest proste: trzeba przegonić rudego niemca i jego bandę i ukarać surowo za zddradde i zbrodnie przeciwko Narodowi Polskiemu. I będzie ład, porządek, bezpieczeństwo, rozwój i dobrobyt.
Wojas
18:10, 2025-07-06
Region | Kolumbijczyk dźgnął nożem 41-latka. Polak nie
Polak zastraszoną mniejszością we własnym kraju! W tę stronę pędzi ten zasrany lewacki nurt!
zakały ludzkie
17:05, 2025-07-06
1 0
Od ręki jest kasa na badziew typu CAmerimage.