Posłanka zaprosiła dziennikarzy do nowego biura przy ul. Mostowej 27/2. Przy okazji poruszyła propozycje reformy edukacyjnej oraz powrót do tematu utworzenia metropolii.
Biuro poselskie Iwony Michałek, posłanki Polski Razem, rozpoczyna działalność. Będzie otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 11, a posłanka będzie w nim pełnić dyżury we wtorki w godz. od 16-18, zaś w poniedziałki prawnik w godz. 15-17 będzie udzielał porad dla mieszkańców. Dyrektorką biura posłanki została Katarzyna Banaszak.
- Oprócz tego w Grudziądzu otwieram filię biura razem z posłem Janem Ardanowskim, a już samodzielną we Włocławku – mówi posłanka Iwona Michałek.
Parlamentarzystka poinformowała, że w Sejmie zasiada w dwóch komisjach: finansów oraz edukacji. W związku z tym zaprezentowała bieżące sprawy.
- Dla mnie ta druga komisja jest najważniejsza – podkreśla posłanka. - W poniedziałek będą procedowane zmiany związane z systemem oświaty. Zgodnie z sugestiami rodziców od września 2016 r. ma wrócić obowiązek szkolny w wieku 7 lat. Może pójść wcześniej, jest to tylko i wyłączna decyzja rodziców, czy posłać dzieci wcześniej do szkoły. Będą zmiany w nadzorze pedagogicznym.
Obóz rządzący chce dać większe kompetencje kuratorom oświaty, którzy mają podlegać ministrowi edukacji narodowej, a nie jak obecnie wojewodzie. Kompetencje będą dotyczyć np. podejmowania decyzji o likwidacji szkół. Wojewoda będzie organizował konkursy, ale to minister będzie ich powoływał.
Kolejną ważną informacją jest to, że tegoroczni szóstoklasiści nie będą pisać sprawdzianu, a propozycja likwidacji gimnazjów będzie dyskutowana i procedowana od stycznia 2016 r. - Najważniejsze w tym jest to, by przywrócić 4-letnie licea i 5-letnie technika, aby wzrósł poziom nauczania, bo profesorowie na uczelniach skarżą się, że pierwszym rocznikom studentów muszą organizować zajęcia wyrównawcze – podkreśla parlamentarzystka.
Oprócz tego Michałek odniosła się do akcji Zbigniewa Pawłowicza odnośnie odłączenia Collegium Medicum od UMK. Posłanka uważa, że Pawłowicz powinien skupić się bardziej na utworzeniu nad Brdą politechniki, a nie antagonizowaniu Torunia z Bydgoszczą. Poinformowała również o nowej wspólnej inicjatywie posłów z okręgu toruńsko-włocławskiego w kwestii powołania metropolii, która doprowadzi do nowej ustawy lub innego rozwiązania.
Do sprawy wrócimy.
4 4
Otwierają biura w wielu miastach, najlepiej w centrum, gdzie czynsze są wysokie. A to wszystko z naszych podatków.
5 0
amberka, a gdzie mają otworzyć biuro, na Rubinkowie, czy w Czerniewicach? Wiadomo, że mają być w centrum, aby ułatwić ludziom dostęp do biur. Inną sprawą jest kontrola wydatkowania zwrotów na prowadzenie takich biur.
3 1
Daniel nie w Czerniewicach, ale jest wiele osiedli położonych w pobliżu Centrum, gdzie lokale można wynająć za dużo mniejsze pieniądze. A jeśli miałabym potrzebę dotrzeć do takiego biura, to co za różnica czy musiałabym jechać na Starówkę, czy np. na Szosę Chełmińską? W tym drugim przypadku pewnie miałabym mniejszy problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.
0 0
Dzieci od 7 roku życia jak pójdą do szkoły, to jest to wystarczające. Co do gimnazjów i liceów - to chyba nie ma znaczenia, w jakiej klasie - 3 gimnazjum/8podstawówki/1liceum będą takie osoby - wszystko zależy od programu nauczania, a mam wrażenie, że ten jest coraz gorszy, jakby okrojony.
0 0
Co do likwidacji gimnazjów, to generalnie jestem za. Ostatnio jednak po rozmowie z kolegą nauczycielem nabrałem trochę wątpliwości. Dotyczą one głównie małych wiejskich szkół, które będzie ciężko przystosować na budynki mieszczące dzieci z ośmiu oddziałów. Kolega uczy w wiejskiej szkole, gdzie przy obecnej sześcioklasowej podstawówce jest tłok. Szkoła działa prężnie, realizuje ciekawe projekty, budynek jest odnowiony i poddany termomodernizacji jednak teraz mają obawy co będzie po ewentualnej reformie. Z drugiej strony, też głównie na wsiach pobudowano wielkie budynki dla gimnazjów. Czy po reformie będą puste, czy zmniejszone czy ktoś coś sensownego wymyśli ? Przed rządem ogromna odpowiedzialność. Mam nadzieję, że taka reforma będzie odpowiednio przemyślana i bardzo dobrze przygotowana.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz